منبع سیباشهر : حدود یک دهه پیش، بیشتر شرکت­ها تصاویر دوربین­های نظارتی را اکثراً بصورت زنده بررسی می­کردند و یا در صورت بروز حوادثی امنیتی به بازبینی آن تصاویر می­پرداختند. اما امروزه با بکار گرفتن راهکار­های ویدیویی هوشمند میزان دزدی و کلاه­برداری کاهش پیدا کرده، خدمات به مشتریان تحت نظارت و بهبود قرار گرفته، نرخ تغییرات تجاری و چگونگی عملکرد تجاری، قابل پیگیری و بررسی بوده و امکان شناسایی فرصت­های موجود به منظور تقویت بازاریابی، عملکرد، انطباق­پذیری و استراتژی­های فروش وجود دارد. از طرفی شرکت­های مختلف به­ دنبال استفاده از راهکار­هایی بر پایه فن­آوری­های جدید به منظور کاهش هزینه­های بخش فن­آوری­ اطلاعات، مدیریت ساده برنامه­ ها و افزایش انعطاف­پذیری زیرساخت­ها و مقیاس ­پذیر نمودن آن­ها، هستند. با این تفاسیر هجوم گسترده­ شرکت­های مختلف به سوی استفاده از برنامه ­های ابری برای دوربین­های نظارتی، دور از ذهن و عجیب بشمار نمی­رود.
با توجه به اینکه برنامه­ های ابری مورد نیاز در حوزه ذخیره تصاویر دوربین­های نظارتی منحصر بفرد هستند، در این مقاله نکات کلیدی در انتقال داده ­های تصویری دوربین­های نظارتی به ­طور مجزا مورد بررسی قرار می­گیرد.
دوربین­های نظارتی به برنامه ­های ابری خاصی نیاز دارند که آن­ها را از سایر شرکت­های استفاده کننده از برنامه ­های ابری جدا می­کند. تصاویر ویدیویی بخصوص اگر کیفیت بالایی داشته باشند، به پهنای باند و فضای بیشتری در مقایسه با نیاز­های خانگی، احتیاج دارند. از طرفی رعایت مسائل امنیتی و حفاظتی هنگام انتقال این تصاویر، ضروری است و ممکن است محدودیت­های بیشماری در جریان انتقال و ذخیره‌سازی تصاویر و مدارک بوجود بیاورد و نکته­ بسیار مهمی که همواره موجب نگرانی سرمایه­ گذاران در استفاده از فن­آوری­های جدید است، مسئله بازگشت سرمایه می­باشد.
تعیین بهترین زمان استفاده از سیستم ابری بطوری­که بهترین پشتیبانی از شرکت شما را ارائه دهد، به ۵ عامل پهنای باند، ظرفیت، هزینه، امنیت و قابلیت دسترسی که همان ملزومات اولیه شرکت شما است، بستگی دارد.

۱- همه­ چیز با پهنای باند آغاز می­شود

کل پهنای باند مورد نیاز برای یک جریان تصویری به تعداد تصاویرگرفته شده در هر ثانیه، همچنین کیفیت تصاویر بستگی دارد. با توجه به این­که امروزه بیشتر شرکت­ها دوربین­های چند مگاپیکسلی تحت شبکه را جایگزین همه و یا بخش عمده دوربین­های آنالوگ قدیمی کرده ­اند، تعیین پهنای باند اهمیت بالایی دارد.
امروزه بیشتر شرکت­ها از پهنای باند لازم برای ارسال ویدیوهای گرفته­ شده به ابر برخوردار نیستند حتی اگر از حافظه­ های موقت (بافر) برای محدود کردن جریان ویدیویی ارسالی و ارسال تصاویر ویدیویی در زمانی­که حداکثر پهنای باند در دسترس است (بطور مثال پس از پایان ساعت کار اداری)، استفاده­ کنند. تعداد محدودی از شرکت­ها می­توانند با سرعت تقریباً ثابت به تمام مناطق دست­رسی داشته­ باشند، بخصوص اگر این شرکت­ها صدها هزار وبگاه داشته ­باشند این امر عملاً غیر ممکن خواهد بود.
هنگامی­که سرعت و دسترسی به پهنای باند بهبود می­یابد، و در نتیجه موانع موجود در مسیر ارسال تصاویر ویدیویی به ابر کمتر می­شود، اقبال عمومی به سمت استفاده از دوربین­های تحت شبکه چند پیکسلی به این موانع می ­افزاید.
حتی سازمان­هایی که در تمام مناطق از ارتباطات دارای سرعت و ظرفیت بالا برخوردار هستند، نمی­توانند تمام و یا حتی بخش قابل توجهی از منابع شبکه ­ای خود را به سیستم­های ویدیوهای نظارتی اختصاص دهند. در حقیقت بانک­ها و یا سایر شرکت­ها ظرفیت محدودی از شبکه خود را به ویدیوها اختصاص می­دهند، در حدود ۱۰۰ الی ۲۰۰ کیلوبیت بر ثانیه از کل پهنای باند خود را به ارسال ویدیوها اختصاص می­دهند. به این ترتیب شبکه ظرفیت مناسب برای انتقال داده­های تجاری مهم را دارد.
محدودیت­هایی که شرکت­های ارائه دهنده خدمات بر پهنای باند اعمال می­کنند، موانع دیگری را در مسیر ارسال و نگهداری ویدیوها به ابر ایجاد می­کند. حتی در مکان­هایی که سرعت دریافت و ارسال مناسبی دارند محدودیت حجمی وجود دارد و گذر از حد تعیین شده در اکثر موارد هزینه بالایی را به شرکت تحمیل می­کند.

۲- تعیین ظرفیت مورد نیاز

با توجه به اینکه بخش عمده ویدیوهای جمع­آوری شده هیچگاه مورد استفاده قرار نمی­گیرند (بخصوص در شرکت‌هایی که قابلیت آنالیز تصاویر وجود ندارد). چرا که این تصاویر تنها در مواقع خاص اهمیت پیدا می­کنند، پیش از انتقال تصاویر ویدیویی دوربین­های نظارتی، با در نظر گرفتن هزینه­ بالای ارتباطات شبکه­ای، زمان مناسب برای انتقال باید تعیین گردد.
با فرض اینکه شرکت موانع موجود در رابطه با پهنای باند را از پیش بردارد، با کمک ابر می­توان حجم نامحدودی از داده­ ها را ذخیره کرد و هزینه این کار با پیشرفت فن­آوری کاهش می­یابد. با این وجود شرکت­ها مدت زمان نگهداری اطلاعات و حجم مورد نیاز را باید مشخص کنند. این دو فاکتور هزینه کلی استفاده از ذخیره­سازی در ابر را تعیین می­کنند.

۳- خطرات و نقاط آسیب پذیر در امنیت شبکه

با توجه به ارتباط گسترده سیستم­های نظارتی ویدیویی با شبکه جهانی اطلاعات این خطر وجود دارد که خطرات و آسیب­هایی که سیستم­های فن­آوری اطلاعات قدیمی نظیر پایگاه­ها ایستگاه­های خدماتی را تهدید می­کرد گریبان­گیر این سیستم­ها نیز گردد. با توجه به خطراتی که از نظر قانونی، اقتصادی و حفظ آبرو در این حوزه وجود دارد و تبعاتی که افشای بعضی داده­ ها و یا ویدیوها گریبان شرکت­ها را می­گیرد، شرکت­ها به امنیت و یکپارچگی شبکه­ های ویدیویی بسیار اهمیت می­دهند.
انتقال درگاه[۱]، دیوارهای آتشین، ساختار شبکه[۲] و رمزگذاری بر روی ویدیوها تأثیر مهمی بر امنیت و حفاظت سیستم نظارت بر تصاویر ویدیویی بر پایه ابری دارد و در نتیجه برای تیم پشتیبانی کننده فن­آوری اطلاعات به درجات بالاتری از تخصص و تلاش نیاز دارند.
از طرف دیگر قوانین داخلی بعضی از شرکت­ها اجازه خروج و یا کپی برداری و نگهداری از داده­های ویدیویی بر روی سرور سوم را نمی­دهد (حتی اگر تأمین کننده فضا قابل اعتماد باشد). بعضی شرکت­­ها هیچ­گونه خطری را نمی­پذیرند حال چه بر اثر قوانین داخل بتوانند در فضای ابری عمومی اطلاعاتشان را ذخیره کنند یا این اجازه را نداشته ­باشند.
حتی اگر داده­ها بجای ابر در یک سرور محلی ذخیره گردند، امنیت و حفظ حریم خصوصی اهمیت خود را از دست نمی­دهد و حفاظت از داده و تأیید هویت کاربر دو عملکرد کلیدی در این خصوص است.

۴- دسترسی به شبکه محلی در مقابل شبکه ­های شخص سوم

وابستگی به شبکه­های شخص سوم برای ارسال و دریافت تصاویر ویدیویی به این معنی است که در صورت بروز قطع برق، سازمان شما به این اطلاعات دسترسی ندارد. هنگام قطع برق ارسال اطلاعات دچار مشکل می­شود و داده­ها ممکن است مفقود شوند و دسترسی به اطلاعات تا زمانی­که برق متصل نگردد امکان ندارد.
حتی تصور این­که ساعت­ها در اتاق کنترل و حفاظت حضور داشته باشی با علم به این­که تمام دوربین­ها در حال ضبط تصاویر هستند ولی به دلیل برقرار نبودن ارتباط با شبکه خارجی امکان دستیابی به آن اطلاعات وجود ندارد، بسیار خسته­کننده است. در بدترین شرایط قطع شبکه منجر به از دست دادن داده­ ها می­شود و یا بسته­های اطلاعاتی که به دلیل قطع ارتباط امکان ترک محل را پیدا نمی­کنند ممکن است با اطلاعات دیگر جایگزین گردند و یا دورانداخته شوند و ضبط نشدن دزدی و یا حوادث خشن و شدید به این علت نهایت بدشانسی است.
هنگامی­که ویدیوها در شبکه ضبط و نگهداری می­شوند، به دلیل قابلیت دسترسی محلی و امکان کنترل اطمینان خاطر وجود دارد. اکثر شرکت­هایی که تصاویر خود را بر روی شبکه ضبط و نگهداری می­کنند با استفاده از باتری پشتیبان در شرایط قطع برق از تکمیل فرآیند ضبط تصاویر اطمینان حاصل می­نمایند.

۵- ارزیابی تأمین­کننده سرویس ابری

مدیریت و ذخیره­سازی تصاویر دوربین­های نظارتی بر پایه ذخیره‌سازی ابری دست­آورد جدیدی است که قابلیت­های قابل توجهی دارد. اگر چه تا زمانی­که مسائل و چالش­های مرتبط با پهنای باند برطرف نگردد، از نظر هزینه جایگزین مناسبی برای شرکت­های بزرگ با چندین مرکز در نقاط مختلف در مقایسه با سیستم­هایی که امروزه برای نگهداری ویدیوهای نظارت تصویری بکار می­رود نیست.
مشابه بیشتر فن­آوری­های شبکه، صرفه اقتصادی با گذر زمان و گسترش استفاده از سیستم­های جدید بدست می­آید. در نتیجه در آینده­ای نه چندان دور استفاده از فضای موجود در ابر مشکلات حال حاضر را نخواهد داشت و تمام شرکت­ها از بزرگ گرفته تا کوچک می­توانند از خدمات آن استفاده کنند. اما باید به یاد داشته باشیم که پیش از استفاده از تصاویر ویدیویی برپایه ابر باید بتوان بر هیجان خود غلبه کرده و بطور دقیق تأثیرات استفاده از این سیستم را بر تجارت خود ارزیابی نمایید. برای این منظور سؤالات مرتبط و مناسبی را از تأمین کننده سرویس ابر پرسیده و به دقت مزایا و معایب استفاده از این سیستم را بررسی نمایید و نتیجه را با راه­ حلی که در حال حاضر برای ذخیره تصاویر دوربین­های نظارتی خود دارید مقایسه نمایید. بهتر است در مقایسه خود حتما پنج عامل پهنای باند، ظرفیت، هزینه، امنیت و دسترسی را لحاظ فرمایید.