بسیاری از افراد به دنبال دوربین های مخصوص فیلمبرداری در شب و یا فضاهای کم نور هستند. قبل از توضیح بهترین دوربین مداربسته دید در شب بهتر است ابتدا توضیح دهیم دید در شب چیست ؟ دوربین مداربسته برای ثبت تصاویر در شب از نور مادون قرمز که توسط چشم انسان قابل مشاهده نیست استفاده می کند. بنابراین هر دوربینی دارای تکنولوژی نور نامرئی باشد، دوربین دید در شب به آن می گویند. حال مساله مهمی که در دوربین دید در شب مطرح است نوع تکنولوژی به کار رفته در آن و برد مفید دید در شب است. از جمله تکنولوژی های به کار رفته در دوربین مداربسته دید در شب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قابلیت IR یا مادون قرمز

تکنولوژی اکسیر EXIR

تکنولوژی استارلایت

تکنولوژی وارم لایت

قابلیت IR دوربین مداربسته

در دوربین هایی با قابلیت IR، LED هایی قرار دارد که نور مادون قرمز از خود ساطع می کنند و باعث می شوند دوربین بتواند در شب نیز تصاویر را ضبط کند. البته تکنولوژی IR باعث افزایش چشمگیر قیمت دوربین نخواهد شد. به همین دلیل اکثر مدل های دوربین مداربسته دارای قابلیت دید در شب هستند.

تکنولوژی اکسیر EXIR

در چند سال اخیر فناوری جدیدتری را با نام مادون قرمز EXIR معرفی شده است. EXIR مخفف عبارت Enhanced Infrared Lighting است. این قابلیت نسبت به IR کیفیت تصویر بسیار بهتری دارند. تکنولوژی EXIR نور روشنایی IR را به صورت یکنواخت منتشر می کند. بنابراین مشکلات مربوط به LED های قدیمی که باعث تمرکز بیش از حد نور در مرکز تصویر شده و زاویه های آن را تاریک می کند را از بین می برد.

به صورت کلی می توان گفت قابلیت اکسیر باعث بهبود ۳۰ درصدی کیفیت تصاویر شده است. علاوه بر این طول اکسیر نسبت به IR عمر طولانی تر دارد. همچنین در مصرف انرژی هم صرفه جویی می کند.

مزایای فناوری EXIR به IR

عدم انعکاس نور IR

در دوربین های مداربسته IR بین LED های دوربین و لنز آن یک نواری قرار می دهند تا بازتاب نور در لنز باعث کاهش کیفیت تصاویر نشود. این مساله به خصوص در دوربین های دام که دارای کاور منحنی شیشه ای دارد ممکن است باعث بازتاب نور به سمت لنز شود و دوربین را کور کند. حال آنکه دوربین های اکسیر این گونه نیستند. ساختار آنها به گونه ای است که نور منعکس نمی شود و در نهایت تصویر شفافی را ارائه می دهد.

پوشش دهی بهتر نور نسبت به IR

در دوربین های دید در شب معمولی، نور IR به صورت دایره ای از طریق LED های تعبیه شده اطراف لنز تابیده می شود. این موضوع باعث می شود مرکز تصاویر خیلی روشن شود و گوشه ها تاریک به نظر بیایند. اما ساختار مستطیلی شکل اکسیر باعث پوشش دهی کامل تصویر و پخش یکنواخت شده است.

تکنولوژی استارلایت

با گذشت زمان شرکت های ارائه دهنده دوربین مداربسته، در بخش سنسور تصویر و پردازنده تغییراتی را اعمال کردند. در نتیجه این تغییرات دیافراگم این دوربین ها نسبت به دوربین های دید در شب معمولی بیشتر باز می شود. بنابراین نور بیشتری از طریق لنز به سنسور دوربین مداربسته می رسد. در نتیجه تصاویر به صورت رنگی و واضح تر نمایش داده می شود. به این تکنولوژی استارلایت گفته می شود.

قابلیت دوربین مداربسته استارلایت به گونه ای است که می تواند در نور کم نیز تصاویر رنگی به وجو بیاورد. نکته ای که بهتر است بدانید این است که برای استفاده از این قابلیت، نیاز است که یک سیستم خنک کننده بر دوربین نصب شود. این سیستم خنک کننده وظیفه دارد دمای تراشه CCD را به -۸۰ درجه برساند و باعث کاهش تاری دید و جلوگیری از پیکسل پیکسل شدن شود.

تکنولوژی سوپراستارلایت نیز معرفی شده است که سنسوری به مراتب پیشرفته تر از استارلایت دارد. به همین دلیل کیفیت تصویر به مراتب بهتری از استارلایت دارد.

تکنولوژی وارم لایت

در این تکنولوژی بجای ال ای دی های مادون قرمز از ال‌ای دی های ultra-bright array LED استفاده می‌شود. ای ال ای دی ها برای نوردهی طبیعی در محیط استفاده می شوند تا‌ با تاباندن نور‌ طبیعی در‌محیط در‌شب ‌نور‌لازم‌‌ برای تصویر برداری را تامین کنند. تکنولوژی استفاده شده در دید در شب دوربین های وارم لایت کاملا متفاوت با دوربین های مادون قرمز می باشد زیرا در این دوربین ها نور محیط از طریق خود ایمیج سنسورimage sensor شناسایی شده و میزان نور ال ای دی را نسبت به نور محیط تنظیم مینماید و نیازی به ای آر کات نمی باشد ولی در دوربین های مداربسته معمولی دید درشب سیاه سفید از سنسور موجود در ای آر نور محیط را شناسایی می نماید و فرمان از طریق آی آر کات ارسال شده و آی آر ها روشن میشود.

از جمله مزیت های این دوربین ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تصویر کاملا رنگی

عملکرد بسیار بالا در محیط های تاریک و کم نور

ارائه جزئیات بیشتر

روشنایی متعادل

مشکلات کمتر با حشرات

دوربین های IR دارای LED به دلیل تولید گرمای بیشتر باعث جذب حشرات می شوند. با تجمع حشرات پیرامون دوربین مداربسته کیفیت دوربین کاهش پیدا می کند. اما این موضوع در دوربین های اکسیر به دلیل تولید گرمای کم، اندک دیده شده است.