Triple Stream در دوربین مداربسته به چه معناست؟

تکنولوژی Multi stream در ابتدا در DVR ها برای ارائه تصاویر جهت کاربردهای نظارت از راه دور استفاده شده است. اما در حال حاضر به طور گسترده ای در DVRها، NVR ها و دوربین های مداربسته IP در تمامی برندهای مختلف استفاده می شود.

مفهوم Stream چیست؟

معنی لغوی Stream به معنای جریان است و اصطلاحا به خروجی تصویر در دوربین مداربسته تحت شبکه استریم گفته می شود. اکثر دوربین های مداربسته دارای قابلیت Dual Stream یا 2 جریانه هستند. هر یک از خروجی های تصویر می تواند دارای کیفیت متفاوتی باشد. یکی از جریان ها می تواند فیلم ویدیویی با کیفیت بالا برای ضبط در مانیتور اصلی باشد، در حالی که جریان دیگر می تواند با رزولوشن پایین تر برای نمایش زنده تصاویر بکار رود.

Triple Stream در دوربین مداربسته

برخی از دوربین های IP از تکنولوژی Triple Stream پشتیبانی می کنند. Triple Stream به این معنی است که دوربین IP می تواند به طور همزمان سه جریان ویدئویی مختلف را خروجی دهد، به زبان ساده این قابلیت این امکان را فرآهم می کند تا کاربر بتواند به طور همزمان تصاویر را در سه گیرنده یا دستگاه مختلف دریافت کند، برای مثال در مانیتور اصلی، تلفن همراه، لپ تاپ و ….

قابلیت Triple streams با ایجاد امکان انتقال همزمان جریان های مختلف داده یا دیتا راحتی بیشتری را در اختیار کاربران می گذارد. هر جریان یا استریم دارای یک یا چند هدف مشخص و مستقل است که هر کدام را می توان با وضوح، نرخ فریم و نرخ بیت مختلفی پیکربندی نمود:

  • جریان نخست دارای رزولوشن بالا و نرخ فریم کاملی (Full frame) است که می تواند برای سیستم نظارت اصلی استفاده شود.
  • جریان دوم با وضوح پایین تر می تواند برای اهداف نظارتی و مشاهده تصاویر بر روی تلفن همراه استفاده شود.
  • جریان سوم می تواند رزولوشن بالا، کم و یا متغیری را برای اهداف مختلفی داشته باشد.