مقایسه CBR و VBR

در ابتدا برای مقایسه VBR و CBR  شما را با مفهوم بیت ریت آشنا میکنم

 

مفهوم بیت ریت دریک فایل ویدئویی

درک تاثیر مفهوم بیت ریت در کیفیت ویدئو و اندازه فایل بسیار مهم و تامل برانگیز است. به طور کلی، بیت ریت بالاتر کیفیت تصویر بهتری را در فایل ویدئویی به وجود می آورد. در بیت ریت یکسان، ویدئویی با کدک جدیدتر مانند H.264 بهتر از کدک های قدیمی تر مانند H.263 نمایش داده می شوند. نکته ای دیگری که باید مد نظر قرار گیرد آن است که انکودینگ با بیت ریت متغیر کیفیت تصویر بهترین را نسبت به انکودینگ با بیت ریت ثابت در اکثر برنامه ها به وجود می آورد. در این مقاله در ابتدا نگاهی به مقیاس های انکودینگ ویدئو خواهیم داشت و سپس به بررسی تفاوت های میان نرخ بیت ثابت CBR و نرخ بیت متغیر VBR می پردازیم.

بیت ریت چیست؟

یک ویدئوی دیجیتال در واقع رشته ای از تصاویر است که به یکدیگر وصل شده و یک فایل ویدئویی را به وجود می آورند. با در نظر گرفتن این حالت یک فایل ویدئویی چند دقیقه ای حجم بسیار زیادی خواهد داشت. به همین دلیل از روش های انکودینگ بسیار مناسبی برای تبدیل این فایل های حجیم به فایل های کوچکتر استفاده می شود. این کار با خارج کردن داده ی ثابت در هر فریم و ذخیره داده ای که تغییر می کند، انجام می شود. در این صورت اندازه فایل ها با پشت زمینه ثابت بسیار کوچکتر از حالتی بود که در هر فریم این پشت زمینه باید تغییر کند. تاثیر منفی این فرآیند در کیفیت ویدئوها می باشد. تنظیم بیت ریت بسیار پایین به این معناست که هر فریم فضای محدودی برای کار دارد و در نتیجه تصویر با تحریف بیشتری نمایش داده می شود. از سوی دیگر بیت ریت بالاتر نیزسبب اختصاص فضای بیشتر بر روی هارد شما می شود و پروسه آپلود ویدئو نیز زمان بیشتری را به خود اختصاص خواهد داد.

در کل، منظور از بیت ریت تعداد بیت هایی است که در یک ثانیه از ویدئو می توانند مورد استفاده قرار گیرند. اگر ویدئوی شما ۳۰ فریم در ثانیه داشته باشد، نیازمند بیت ریت بالاتری نسبت به ۲۴ فریم است.
به یاد داشته باشید که هر بایت از ۸ بیت تشکیل شده است. نرخ داده ی ویدئویی به صورت بیت بر ثانیه ارائه می شود. نرخ داده برای یک فایل ویدئویی به صورت بیت ریت می باشد. بنابراین ویدئویی که نرخ داده ی آن به صورت ۱ مگابایت در ثانیه باشد به صورت ۸ مگابیت بر ثانیه
(۸ mbps) در نظر گرفته می شود. بیت ریت فایل ویدئویی HD BLU-ray به طور عادی ۲۰mbps ، تعریف استاندارد DVD به صورت ۶mbps، ویدئوی تحت وب با کیفیت بالا در حدود ۲ mbps و ویدئوهای تلفن ها نیز معمولا به صورت کیلوبیت می باشد.
مقایسه CBR و VBR

تفاوت بین کدگذاری VBR و CBR و نقش آن در دوربین مداربسته چیست؟ – انتخاب نوع بیت ریت و تاثیر آن در ذخیره سازی تصاویر دوربین مدار بسته و انتقال تصاویر دوربین مدار بسته آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که بخواهید فایل موسیقی یا فیلمی را تبدیل کنید؟ و یا موزیکی را از وب سایتی دانلود کنید ؟ پس حتما تا به حال با نرخ های 128Kb و 320kb برای فایل های موسیقی به چشمتان خورده است و از خود پرسیده اید که چه تفاوتی با هم دارند درست حدس زدید تفاوت آنها در کیفیت ضبط آنهاست و فشردگی و یا در اصطلاح انگلیسی کمپرس ( Compress ) فایل را نشان می دهد که در حجم فایل ضبط شده ما تاثیر گذار خواهد بود خب CBR مخفف کلمه Constant Bit Rate یا همان نرخ انتفال ثابت می باشد. که اغلب اوقات از CBR برای ضبط ویدئو ها در حالت موشن استفاده می شود . CBR به این دلیل که ثابت می باشد می تواند یک کیفیت یک نواخت و یکپارچه را به ما ارائه دهد . و اما VBR مخفف کلمه Variable bit rate یا نرخ انتقال متغیر می باشد . کاربرد VBR بیشتر در بحث شبکه و فشرده سازی و استفاده در اینترنت است . VBR کد گذاری مناسبی برای در خواست های HTTP  می باشد. اما تفاوت اصلی این ها به ثابت بودن و متغییر بودن آنها نیست . برای مثال در دوربین های مداربسته کمپانی های تولید کننده دستگاه DVR اغلب دستگاه ها را با تنظمیات دلخواه خود روانه باز می کنند و نرخ انتقال بیتی را که مناسب تر ترجیح می دهند را روی دستگاه تنظیم می کنند و این یعنی همان CBR . ولی به تازگی خیلی از تولید کنندگان تنظیمات این بخش را در دست کاربران قرار داده اند تا به دلخواه انتخاب کنند که چه تنظیماتی روی دستگاه ها پیاده شود. شاید سوالتان این باشد که کدام یکی بهتر از و چه مزیتی دارد. CBR یک نرخ ثابت دارد که مورد تائید کمپانی و معیار های استاندارد است و این یک نقطه قوت است اما این موضوع برای VBR نقطه ضعف نیست و چه بسا نقطه قوت است یعنی شما می توانید در حالت VBR حتی کیفیتی مطلوب تر از CBR را برای کانال های خود انتخاب کنید و نرخ انتقال را بیشتر از حد استاندارد کنید. اما این موضوع برای متخصصان شبکه و کسانی که می خواهند انتقال تصویر دوربین های مداربسته را بگیرند خیلی مهمتر است زیرا در بستر شبکه نوسانات و محدودیت های پهنای باندی که ما در کشورمان داریم کار را سخت تر کرده است و ما باید متناسب با پهنای باند خود نرخ انتقال را برای کانال های دستگاه تنظیم کنیم و اینجاست که VBR یک مزیت به حساب می آید و اینجای کار به داد ما می رسد تا بتوانیم تصاویری مطلوب تر و تاخیر کمتر را برای ارسال داشته باشیم