چگونه یک دوربین با توجه به نیازمان انتخاب کنیم 

 

به علت تنوع زیاد دوربین‌های نظارتی، هنگام انتخاب این دوربین‌ها، مصرف‌کنندگان باید از بین مشخصه‌ها و نمونه‌های زیادی که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند، انتخاب نمایند. تنوع در سایز و اندازه، زیبایی ظاهری، میزان مقاوت در برابر خرابکاری و ویژگی‌های پیشرفته ارائه شده بر روی هر دوربین، برخی از این مشخصات می‌باشند. در این مقاله ما قصد بررسی فاکتورهای موجود در هر دوربین و بیان مزایا و معایب آنها را داریم.

دوربین‌های دام، رایج‌ترین نوع دوربین

در دوربین‌های نظارت تصویری، دوربین دام جز رایج‌ترین شکل دوربین‌ها می‌باشد. به طوری که نصابان به نسبت دو به یک، ترجیح می‌دهند از این نوع دوربین استفاده کنند. دوربین‌های بولت در بین نصابانی که استفاده از دوربین‌هایی با پرژکتور مادون قرمز را ترجیح می‌دهند از محبوبیت بالاتری نسبت به دوربین‌های باکس برخوردار است. دوربین‌های کیوب و پی‌تی‌زد هر کدام بخش کوچک‌تری از بازار را در برمی‌گیرند.

نگاهی بر دوربین‌های دام

در دوربین‌های دام سنسور تصویر و لنز زیر یک پوسته محافظ از جنس پلاستیک شفاف قرار دارند. سنسور تصویر بر روی یک مکانیزم مفصل مانند نصب شده است که به دوربین اجازه تنظیم در حالت پن و تیلت را می‌دهد. این مکانیزم مفصل مانند گیمبال نامیده می‌شود.

دوربین‌های دام معمولا به دو نوع مینی‌ دام یا میکرودام  و دوربین‌های دام کامل تقسیم می‌شوند. که در تصویر زیر می‌توانید آنها را با هم مقایسه کنید.

دوربین‌های مینی‌دام و میکرودام معمولا دارای لنز ثابت، فاقد خروجی صدا و پرژکتور مادون قرمز با دامنه طولانی‌تر هستند.

 

مزایا و معایب دوربین‌های دام

دوربین‌های دام در مقابل دیگر دوربین‌ها، دارای مزایای زیادی هستند. که برخی از آنها به شرح زیر می‌باشد.

زیبایی ظاهری بیشتر نسبت به دیگر دوربین‌ها: دوربین‌های دام می‌توانند بر روی دیوار و یا سقف نصب شوند و نسبت به دیگر دوربین‌ها غیرقابل رویت هستند و کمتر به چشم می‌آیند، مخصوصا دوربین‌های مینی‌دام. البته لازم به ذکر است که دوربین‌های دام از نظر زیباشناسی ظاهری بزرگ‌تر و در نتیجه کمتر زیبا دارند.

گزینه‌های مربوط به ضد خربکاری بیشتر: بسیاری از دوربین‌های دام دارای استاندارد ضدخرابکاری با ریت ۱۰ IK هستند. این عدد در دوربین‌های بولت خیلی رایج و معمول نیست و اغلب ۸ IK و کمتر است. این استاندارد در دوربین‌های باکس موجود نیست مگر اینکه داخل هوسینگ قرار بگیرد.

امکانات نصب دوربین در فضای باز: جهت نصب در فضای بیرون، دوربین‌های دام دارای امکانات زیادی از جمله، تجهیزات ضدخرابکاری، نصب داخل سطوح، نصب روی سظوح و … هستند که در دیگر مدل‌های دوربین کمتر دیده شده است.

لازم به ذکر است که این دوربین‌ها دارای معایبی هم هستند که برخی از آنها به شرح زیر می‌باشد.

امکانات مربوط به لنز کمتر، نسبت به دیگر دوربین‌ها: دوربین‌های دام معمولا لنز با فاصله کانونی زیادی ندارند. چنانچه در پروژه‌ای به لنزهای تله فتو نیاز باشد دوربین‌های بولت امکانات بیشتری در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌دهند همچنین امکان استفاده از لنزهای مجزا در دوربین‌های باکس وجود دارد.

کاهش عملکرد پرژکتور مادون قرمز: دامنه پروژکتور مادون قرمز در دوربین‌های دام از مدل‌های بولت کوتاه‌تر است. همچنین امکان بازتاب نور در دوربین‌های دام بیشتر است.

 

نگاهی بر دوربین‌های بولت

دوربین‌های بولت مقاوم‌ترین حالت از دوربین‌های باکس است. عمده دوربین‌های بولت درجه حفاظت IP66 دارند و مجهز به پروژکتور مادون قرمز داخلی می‌باشند.

مانند دوربین‌های دام، بولت‌ها در دو مدل با لنز فیکس و لنز موتوردار عرضه می‌شوند و ورودی و خروجی داده و صدا دارند.

 

مزایا و ‌معایب دوربین بولت

دوربین‌های بولت دارای چند مزیت کلیدی هستند.

دامنه مادون قرمز بیشتر: معمولا دوربین‌های بولت برد نورافکن مادون قرمز بیشتری نسبت به دوربین‌های دام دارند.

دوربین‌های بولت ظاهر پرهیب‌تر نسبت به دوربین‌های دام دارند و در نتیجه اثربخشی بیشتری برای ترساندن مخاطب دارد.

با این وجود این دوربین‌ها چندین نقطه ضعف به شرح زیر دارند.

زیبایی ظاهری کمتر: با اینکه این دوربین‌ها اثر ترساننده بیشتری دارند اما بیشتر جلب توجه می‌کنند و ظاهر زیبایی ندارند.

تشخیص ساده‌تر زاویه دید: به علت ساختار و شکل بدنه دوربین‌های بولت به راحتی می‌توان تشخیص داد که دوربین به کدام جهت نشانه رفته در حالی که در دوربین‌های دام این چنین نیست.

درجه ضد خرابکاری پایین‌تر: دوربین بولت با درجه امنیتی ۱۰ ik به ندرت دیده می‌شود در حالی ۰۸ و ۰۷ متداول‌تر است. اما اغلب دوربین‌های بولت ضد خرابکاری نیستند.

تغییر زاویه دید دوربین به راحتی: در مقایسه با دوربین‌های دام ، در دوربین‌های بولت به راحتی می‌توان سر دوربین را چرخاند و از حالت اولیه خارج نمود. که در این مورد شبیه دوربین‌های باکس هستند.

 

نگاهی بر دوربین‌های باکس

با نگاهی به گذشته می‌توان گفت، دوربین‌های باکس، رایج‌ترین شکل دوربین می‌باشند. اگر چه امروزه، طبق آمار به دست آمده رواج استفاده از این دوربین‌ها کاهش یافته است. در این دوربین‌ها سنسور تصویر و دیگر تجهیزات داخل هوسینگ (جعبه) قرار دارد. لنز ثابت در جلوی دوربین نصب شده و شبکه و دیگر کانکشن‌ها در عقب دوربین قرار دارد.

دوربین‌های باکس مدرن معمولا از هر دو لنز c و cs پشتیبانی می‌کنند. گرچه دوربین‌های باکس بزرگ‌تر که از سنسور ٣۵ میلیمتری یا aps استفاده می‌کنند از لنزهای ef و e در چند سال اخیر بهره می‌برند.

مزایا و معایب دوربین‌های باکس

 

از مهمترین مزایای دوربین‌های باکس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

لنزهای قابل تغییر: بیشتر دوربین‌های باکس به مصرف‌کننده اجازه تعویض لنز را می‌دهند. این موضوع زمانی که نیاز به مشاهده تصویر در فاصله دور باشد اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

زمان نصب کوتاه:  به علت اینکه دوربین‌های باکس با یک پایه کوتاه به سقف یا دیوار متصل می‌شوند معمولا با سرعت بیشتر و نیاز به مهارت کمتر نسبت به دیگر دوربین‌ها قابل نصب هستند.

استفاده از نسل جدید نوآوری‌ها: ویژگی‌‌های جدید از جمله، تصویردهی در نور بسیار کم، WDR با کیفیت بالا و … معمولا قبل از دوربین‌های دام و بولت، ابتدا در دوربین‌های مدل باکس ظاهر می‌شود. در سال ۲۰۱۷ استفاده از این دوربین‌ها کاهش داشته است، اما اخیرا در مدل‌های جدید از شکل دوربین باکس استفاده می‌شود.

دوربین‌های باکس به طور جدی نقاط ضعف موجود در دوربین‌های بولت را دارا می‌باشند. ظاهر نمایان و مشخص بودن دوربین، تشخیص دقیق زاویه دوربین و خارج کردن دوربین از محل اصلی آن از معایب عمده دوربین‌های باکس می‌باشد. لازم به ذکر است دوربین‌های باکس جهت نصب در محیط‌های باز و جلوگیری از هر گونه خرابکاری احتمالی، باید داخل کاور قرار ‌گیرند. این امر باعث سبقت در استفاده از دوربین‌های بولت نسبت به دوربین‌های باکس شده است.

 

نگاهی بر دوربین‌های کیوب

 

دوربین‌های کیوب اساسا شبیه مدل‌های فشرده دوربین‌های باکس هستند، معمولا با کاهش برخی از ویژگی‌های دوربین. این دوربین‌های حداقل محبوبت را در بین دوربین‌های ثابت دارند و به طور عمده در مصارف خانگی، کسب و کارهای کوچک و مکان‌های که خود شخص تصمیم به نصب دوربین دارد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

مزایا و معایب دوربین‌های کیوب

 

دوربین‌های کیوب در مقایسه با سایر مدل‌های دوربین محدودیت‌های زیادی دارد. ویژگی‌هایی چون WDR، PoE، پشتیبانی شب و روز و … که در دوربین‌های باکس، دام و بولت به صورت یک استاندارد و پیش فرض وجود دارد در دوربین‌های بولت به چشم نمی‌خورد. اگرچه در چند سال اخیر این مشخصات تغییر کرده است و با وجود حضور بسیاری از این مشخصات در دوربین‌های کیوب، اما تنها برخی از مدل‌های این دوربین‌ در خط تولید موجود است.

دو تفاوت کلیدی در دوربین‌های کیوب یافت می‌شود، که معمولا در دیگر مدل‌های دوربین نیست. همین امر ممکن است باعث مزیت نسبی این دوربین‌ها در برخی از اپلیکیشن‌ها نسبت به دیگر دوربین‌ها شود.

ارتباط بی‌سیم: بسیاری از دوربین‌های کیوب امکان پشتیبانی از ارتباط بی‌سیم ۸۰۲٫۱۱ را دارا می باشند. این مشخصه در شرایطی که امکان کابل‌کشی نیست بسیار مفید است.

آشکارساز حرکت مادون قرمز: دوربین‌های کیوب معمولا دارای سنسور PIR جهت تشخیص حرکت می‌باشند که دقت آن معمولا از آشکارسازهای حرکت تصویری بیشتر است.

 

دوربین‌هایی با شکل و فرم‌های غیرمتداول

غیر از دوربین‌های مطرح و بررسی شده ، دوربین‌های غیرمتداول با کاربردهای خاص نیز در بازار موجود است که به برخی از آنها در ادامه اشاره خواهیم کرد.

 

دوربین‌های فیش‌آی و دوربین‌های چند سنسوری

جهت پوشش منطقه گسترده‌تر، معمولا با تعداد پیکسل کمتر و در نتیجه جزئیات تصویر کمتر، از دوربین‌های پاناروما فیش‌آی، چند سنسوری و یا دوربین‌های چند سنسوری با قابلیت تنظیم استفاده می‌شود. شکل ظاهری این دوربین‌ها معمولا شبیه دوربین دام می‌باشد. لازم به ذکر است مزایا و معایب این دوربین‌ها با دوربین‌های تک تصویری متفاوت است.

 

دوربین‌هایی مخفی

در این دوربین‌ها معمولا بخش تصویر برداری دوربین از بقیه قسمت‌های آن شامل اترنت و مدار تغذیه جدا شده است و با کابل به هم متصل هستند. قسمت تصویربرداری دوربین معمولا در داخل سقف نصب می‌شود و کاملا مخفی است.

 

دوربین‌های دیواری 

 

برخی از تولیدکنندگان، دوربین‌هایی را به بازار ارائه کرده‌اند که به صورت کاملا صاف و مسطح بر روی دیوار نصب می‌شود. تقریبا شبیه دوربین‌های دام، اما جهت نصب بر روی دیوار، نه بر روی سقف. در این مدل از دوربین‌ها معمولا از لنزهای فیش‌آی یا پاناروما برای ایجاد تصویر ۱۸۰ درجه استفاده می‌شود.

 

دوربین‌هایی با قابلیت نصب بر روی درب

 

تعداد زیادی از تولیدکنندگان دوربین‌های تحت شبکه، دوربین‌های آیفون تصویری را جهت جایگزین کردن با دوربین‌های آنالوگ آیفون تصویری تولید می‌کنند. این دوربین‌ها شامل یک دکمه جهت برقراری ارتباط، میکروفن و بلندگو است. لازم به ذکر است که این دوربین‌ها بیشتر کاربرد خانگی دارد و در جایگاه تجاری کمتر استفاده می‌شود.

 

دوربین‌های شمارش افراد

 

این نوع دوربین شبیه یک دوربین دام مسطح با دو سنسور است، که به طور اختصاصی در اپلیکیشن‌های آنالتیک شمارش افراد استفاده می‌شود. این دوربین‌ها گاهی در ورودی فروشگاه‌ها قابل رویت هستند.

 

دوربین‌های پی‌تی‌زد

 

مانند مدل‌های مختلف دوربین‌های ثابت، دوربین‌های متحرک نیز در شکل‌ها و مدل‌های مختلف در بازار موجود هستند. که هر کدام از آنها مزایا و معایب خود را دارند.

امروزه دوربین‌های اسپید دام از رایج‌ترین نوع دوربین‌های پی‌تی‌زد در بازار می‌باشند. دوربین‌های مینی پی‌تی‌زد از نوع جدیدتری هستند با قیمت پایین‌تر و مناسب برای محیط‌های کوچک‌تر و معمولا محیط‌های داخلی. حرکت در محور افقی و عمودی از رایج‌ترین مشخصه‌های این دوربین‌ها است.