چگونه از هک سیستم دوربین مدار بسته خود باخبر شویم ؟

امروزه امنیت سایبری محصولات دوربین مدار بسته به یک مسئله فراگیر تبدیل شده است از این رو برای مشتریان مهم است تا بتوانند هنگامی که سیستم مدار بسته آنها مورد حمله سایبری یا هک قرار می گیرند در کوتاهترین زمان از این موضوع آگاه شوند. این موضوع همیشه ساده نیست چرا که ممکن است حمله های مختلف آسیب های متعددی در پی داشته باشند و خطرات برخی از حملات مدت ها بعد توسط کاربران درک خواهد شد و امکان اطلاع فوری از هک شدن سیستم وجود نخواهد داشت

. ر بسیاری از موارد اطلاع از هک دوربین مدار بسته بسیار دشوار است چرا که تعداد دوربین ها می تواند زیاد باشد یا مشتریان در خیلی از موارد متوجه هجوم سایبری نمی شوند چرا که در اکثر موارد دوربین ها در حال کار کردن هستند یا سرعت عملکرد دوربین ها در محیط هایی مانند شرکت ها کند می شود. اما در موارد دیگر مانند دوربین مدار بسته مورد استفاده در سیستم راهنمایی و رانندگی به علت کنترل همیشگی توسط کارشناسان در کوتاهترین زمان امکان شناسایی هرگونه حمله سایبری توسط هکر ها برای کاربران قابل شناسایی خواهد بود

. تقریبا هیچ راه ساده ای برای آگاهی از هجوم سایبری وجود ندارد و اصولا هیچ کسی متوجه بروز حملات سایبری هکر ها به دوربین های مدار بسته نمی شود آنها می توانند به سادگی به تصاویر دسترسی داشته یا کنترل آنها را به عهده بگیرند ، اما ما باید با مانیتورینگ و کنترل همیشگی هر تغییر مشکوکی را تحت نظر داشته باشیم در اینصورت قادر خواهیم بود هر گونه تغییر ، تاخیر ، کندی تصاویر یا مواردی شبیه به آن را پیگیری کنیم چرا که امکان آلوده شدن سیستم ها به یک بد افزار یا هک تصاویر دوربین توسط هکر ها وجود خواهد داشت.

در ادامه چند راه حل ساده برای پی بردن به اینکه سیستم دوربین مدار بسته و تجهیزات امنیتی هک شده باشد را برای شما توضیح می دهیم:

  1. رمز عبود دستگاه دیگر کار نمی کند و امکان ورود به منوی تنظیمات دستگاه برای کاربران وجود ندارد. این یک نشانه بسیار مهم برای هک شدن دستگاه شامل دوربین مدار بسته یا NVR  می تواند باشد.
  2. تنظیمات از پیش تعیین شده شما بر روی تجهیزات اصلاح شده اند به عنوان مثال تصاویر مدار بسته در حال منتقل شدن به سرور دیگری هستند. این موضوع باید به سرعت پیگیری شده و در صورت مشاهده فورا اقدامات پیشگیرانه مناسب اتخاذ گردد.
  3. ترافیک شبکه بصورت غیر معمولی بالا رفته و پهنای باند تصاویر زیاد شده است یا تصاویر با تاخیر و کندی فراوان نمایش داده می شود ، باید ترافیک شبکه روتر خود را تحت نظر داشته باشید افزایش غیر طبیعی این ترافیک می تواند یک نشانه از حمله سایبری باشد. در حالت عادی ترافیک شبکه هنگام انتقال تصاویر دوربین مدار بسته مقدار زیادی نیست.

با این که راه حل های متفاوتی برای مقابله با حملات سایبری وجود دارد اما همیشه پیشگیری از بهتر از درمان بوده است. از این رو استفاده از سیستم های نظارت تصویری مجهز به امنیت سایبری قدرتمند می تواند به میزان قابل توجهی امکان هک تصاویر را به حداقل برساند.

در زمینه پیشگیری از هک تصاویر چند نکته را یاد آور می شود که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود

: