چرا دوربین تحت شبکه ورتینا ؟

دوربین مداربسته تحت شبکه

دوربین مداربسته تحت شبکه دوربینی است که به جای سیگنال های آنالوگ، از پروتکل های شبکه (IP) برای ارسال تصاویر و اطلاعات استفاده می کند. با ظهور دوربین های تحت شبکه تحول بزرگی در دوربین های مداربسته و تجهیزات امنیتی به وجود آمد. در ادامه به برخی از مزایا و دلایل مهم برای استفاده از دوربین تحت شبکه ورتینا در یک سیستم مداربسته می پردازیم.

کیفیت تصویر بالا :

کیفیت و یا به اصطلاح رزولوشن تصاویر در دوربین مداربسته از اهمیت بالایی برخوردار است. دوربین های تحت شبکه ورتینا دارای کیفیت تصویر بالایی هستند. همانطور که می دانید رزولوشن یا کیفیت تصویر دوربین با واحد مگاپیکسل مشخص می شود این دوربین ها بدون هیچ گونه محدودیتی در مگاپیکسل تولید می شوند به نحوی که شاهد آن هستیم که دوربین تحت شبکه ای با رزولوشن 4K نیز تولید شده است.

پشتیبانی از قابلیت های های تجزیه و تحلیل تصاویر(VCA) :

پس از آنکه چندین دهه از ورود دوربین های مداربسته به بازار گذشت، گسترش نیازمندی ها و بالا رفتن توقعات کاربران از یک سیستم مداربسته منجر شد تا تولیدکنندگان تجهیزات نظارت تصویری، ویژگی های هوشمند را به تولیدات خود برای رفع این نیاز ها بیفزایند. یکی از این ویژگی ها توانایی دوربین ها در تجزیه و تحلیل تصاویر و واکنش آنها به اتفاقات رخ داده است. برای مثال ویژگی های از قبلی Line Crossing ، ویژگی تشخیص چهره ورتینا و یا ویژگی تشخیص پلاک خودر که برای تامین امنیت بسیاری از اماکن بزرگ مانند پارکینگ ها و مراکز خرید مورد استفاده قرار می گیرد.

به حداقل رسیدن میزان کابل کشی ها :

در پروژه های بزرگ دوربین مداربسته که تعداد دوربین ها بالاست بهتر است از دوربین تحت شبکه استفاده نمود به این دلیل که ساختار سیستم مداربسته شبکه به نحوی است که لزوم استفاده از بسیاری از تجهیزات در آن کاهش می یابد و سیستم جمع و جورتری می توان داشت. برای مثال فرض کنید که به 100 عدد دوربین ورتینا در یک سیستم مداربسته نیاز دارید به جای آنکه تک تک این دوربین ها را با کابل کشی های طولانی به دستگاه NVR متصل کنیم می توانیم تمام انها را به نزدیک ترین سوئیچ موجود در سیستم وصل نمود و با استفاده از یک سیم که از سوئیچ خارج می شود اتصال آنها را با دستگاه DVR برقرار نمود.

استفاده از فناوری  POE:

دستگاه های رکوردر تحت شبکه ورتینا دارای امکان POE هستند، POE به معنای Power Over Ethernet است. این بدان معناست که علاوه بر امکان ارسال اطلاعات تصاویر امکان برق رسانی به دوربین ها نیز وجود دارد بدین ترتیب می توان دوربین ها را از طریق دستگاه NVR تغذیه نمود و دیگر نیاز به کابل کشی های طولانی برای دوربین ها وجود نخواهد داشت.

امکان ضبط تصاویر بر روی دوربین :

برخی از مدل های دوربین ورتینا این امکان را دارند که به صورت محدود تصاویر را ضبط کنند این ویژگی زمانی اهمیت می یابد که به دلایلی ارتباط دستگاه NVR با دوربین ها قطع شود. این باعث می شود تا تصاویر ضبط شده از دست بروند اما اگر دوربین ها دارای این قابلیت باشند می توانند این کمبود را موقتا جبران کنند.

امکان دسترسی به تصاویر از راه دور :

مواقعی پیش می آید که سیستم شما در مکانی خارج از شهر و یا دورافتاده قرار دارد و شما به هر دلیلی مجبور به ترک آن محل هستید، اما مایلید که در مدتی که حضور ندارید به تصاویر دسترسی داشته باشید. سیستم مداربسته شبکه این امکان را برایتان فرآهم می کند که در هر جایی که هستید از طریق اینترنت تصاویر را بر روی گوشی همراه، لپ تاپ و یا تبلت خود ببینید.

امکان دسترسی به تصاویر از طریق هم دوربین و هم دستگاه  NVR :

در سیستم مداربسته شبکه کاربر می تواند به صورت مستقیم از طریق دوربین ها تصاویر را مشاهده کند بدون آنکه به سراغ دستگاه NVR برود.

امنیت بالا در هنگام ارسال تصاویر :

جالب است که بدانید دوربین های تحت شبکه ورتینا پیش از ارسال تصاویر آنها را کدگذاری (فشرده سازی H.265 و H.265+) می کنند و زمانی که این تصاویر به دستگاه NVR می رسند دیکود می شوند. به همین دلیل سیستم های شبکه از امنیت بالایی برخوردارند. این امر در زمانی اهمیت پیدا می کند که اشخاصی بخواهند به تصاویر سیستم مداربسته شما دسترسی یابند.

امکان تعامل با سیستم های دیگر :

معمولا برای ایجاد امنیت بیشتر یک مکان در کنار سیتم مداربسته از تجهیزات و ادوات دیگر نیز استفاده می گردد مانند سیستم آلارم سیستم اطفا حریق و …سیستم مداربسته ورتینا را به راحتی می توان با این قبیل تجهیزات هماهنگ کرد.