منبع سیباشهر : در بازار دوربین­های نظارتی تغییرات چشمگیری در حال وقوع است، از جمله ظهور محصولاتی با قیمت پایین اما مجهز به امکاناتی که تا پیش از این تنها در محصولات گران قیمت وجود داشتند. شکستن قیمت دوربین­ها که گاهی به عنوان یک “رقابت به سمت پایین” خوانده می شود، نوید به راه افتادن بازاری را می­دهد که در آن دوربین­های ارزان قیمت که همگی امکاناتی مشابه ارائه می‌دهند با هم رقابت خواهند کرد. در مقاله این شماره به کمک متخصصین حوزه امنیت و نظارت روند قیمت گذاری دوربین­ها را بررسی خواهیم کرد و نیز این پرسش را مطرح می­کنیم که مشتریان چگونه می توانند ارزش واقعی محصولات را در این حیطه پر افت و خیز تشخیص دهند؟
در واقع در این مقاله به طور مشخص به بررسی این مساله می­پردازیم: دوربین­های ارزان قیمت از همیشه مجهزتر هستند، در این شرایط چرا مشتریان باید دوربین­های با کیفیت مجهز به جدیدترین تکنولوژی­ها را خریداری کنند؟
جامبی ادولبهرم، مدیر منطقه­ای شرکت آنکام[i]
هنگام خرید دوربین، مشتریان اغلب جذب دوربین­هایی با قیمت­های پایین­تر می­شوند. اما با احتساب هزینه­های جاری دوربین اعم از کیفیت پایین قطعات و نیاز به تعویض آنها، حساسیت به حملات سایبری و توانایی پایین دوربین­های ارزان قیمت در یکپارچه شدن آنها با سیستم­های مدیریت تصویر، در عمل هزینه تمام شده دوربین بیشتر از قیمت فروش آن است. مشتریان قطعا باید با احتیاط خرید کنند و اطمینان داشته باشند که مبلغ پرداختی­شان به خاطر وجود امکانات، ویژگی­ها و عملکردهای واقعی محصول باشد، نه صرفا به خاطر نام و نشان یک برند تجاری. هنگامی که عملکرد دوربین و امکانات آن در درجه اول اهمیت باشد، گفتن این جمله منطقی به نظر می­رسد که “خوب بخریم تا دو بار نخریم”. من تجربه مستقیمی از رقابت دوربین­های ارزان قیمت در مقابل محصولات گران­تر اما با کیفیت بالاتر داشته­ام. واقعیت امر این است که مشتریانی هستند که به خاطر محدودیت بودجه قیمت محصول برایشان مهم­تر از کیفیت و قابلیت­های آن است. اما خریداران هوشمند در بیشتر موارد بر اساس میزان کل هزینه مالکیت محصول تصمیمات آگاهانه می­گیرند و ارزش واقعی تجهیزات بیشترین اهمیت را برای آنها دارد.
خیمن یان،  معاون شرکت یو­‌ان­‌وی یونیویو [ii]
هم زمان با رشد سریع بازار، وقتی صحبت از دوربین­های نظارتی می­شود، این نکته واضح است که افراد بسیاری هستند که تنها به تجهیزات کنونی دوربین­های خود اکتفا نمی­کنند، بلکه علاقمند به اضافه کردن امکانات جدید به دوربین­ها هستند. دوربین­های ارزان قیمت، دارای امکانات بیشتری نسبت به گذشته هستند، اما مشتریان به جنبه­های مهم­تری از قبیل ساختار متن باز دوربین، سازگاری و توانایی یکپارچه‌سازی در سیستمی که دوربین در آن استفاده می‌شود همچنین توانایی اضافه کردن قابلیت­های جدید توجه دارند و به دنبال محصولی بیشتر از یک دوربین ساده هستند. مشخصات سخت ­افزاری ملاکی اساسی در انتخاب دوربین­، حتی در مدل­های ارزان قیمت هستند، اما این قابلیت­های نرم افزاری دوربین است که میان مدل­های مختلف تفاوت و تمایز ایجاد می­کند. به همین دلیل مشتری باید دوربین­های با کیفیت خریداری کند. بازار دوربین­های با کیفیت  نیز در بلند مدت دارای پتانسیل رشد زیادی است.
فردریک نیلسون، شرکت اکسیز [iii]
امروزه تقریبا ۸۰ درصد از دوربین­های موجود در بازار از نوع دوربین­­های تحت شبکه[iv] هستند. این امر به این معنی است که این بازار در حال تبدیل شدن به یک بازار با ثبات با تفاوت­های فنی کمتر میان محصولات و رقابت بیشتر از نظر قیمت است. با حضور ۱۰ شرکت برتر که حدود ۵۰٪ از سهم بازار را از آن خود کرده­اند، بازار محصولات نظارت تصویری هنوز چند دسته است. با افزایش پختگی بازار، چند دستگی آن کمتر می‌شود و به سهم مشتریان و شرکت­هایی که قیمت‌ها را هدایت می­کنند، به مرور زمان در این بازار بیشتر می­شود. هنوز هم  تفاوت­های اساسی میان دوربین­های ارزان قیمت و محصولات مرغوب از نظر کیفیت تصویر، میزان نوآوری، وسعت مجموعه محصولات و دیگر موارد وجود دارد. برخی از بزرگترین تفاوت­ها میان تولیدکنندگان مختلف، شیوه مدیریت کسب و کار آنهاست. این امر به ویژه در سه حوزه ذیل نمود بیشتری دارد:
۱. راهکارهای امنیتی که یک شرکت ارایه می­دهد و توانایی یکپارچه‌سازی محصولات با دیگر تولیدکنندگان
۲. توجه به امنیت سایبری با استفاده از تکنولوژی روز و ابزارهای گوناگون
۳. تجریه بلند مدت در مدیریت رابطه تجاری با شرکا و مشتریان
بیل هابز، مدیر ارشد فروش، شرکت ۳ایکس لاجیک [v]
هر چه قیمت دوربین­های استاندارد بیشتر پایین­تر می­آید، امکانات بیشتری به دوربین­های به اصطلاح  مرغوب اضافه می­شود. امروزه پردازنده­ های قدرتمند بیشتری در دوربین­های با کیفیت به کار می­روند که این امر به معنی پردازش سریع­تر تصویر و همینطور تجزیه و تحلیل بیشتر آن است که در نتیجه حجم فیلم خروجی دستگاه­های ضبط ویدیو را کاهش می­دهد. برای مثال، ضبط ویدیو روی هارددیسک، می­تواند هزینه­های محصولات امنیتی برای کاربردهای تجاری کوچک و متوسط را کاهش دهد که نتیجه جنبی این تکنولوژی میزان ضبط بیشتر ویدیو و سهولت نصب است. استفاده از دستگاه­های مجهز به تکنولوژی ضبط ویدیو، که دارای سیستم تجزیه و تحلیل­ آنی و برنامه­های تأیید هویت نیز هستند، می‌تواند به میزان قابل توجهی از هزینه­ها بکاهد. علاوه بر این، پردازنده‌ها و نمایشگرهای بهتر، دوربین­های با کیفیت را مجهز به قابلیت­های بیشتری کرده­اند. از جمله وجود سنسورهای فعال PIR که بر روی دوربین نصب می‌شود و به عنوان یک حسگر ثانویه برای شناسایی حرکت عمل می­کند. سنسورهای حرارتی ارزان نیز راه را برای عرضه دوربین­های حرارتی ارزان­ هموار کرده­اند که می­توانند حرکات مشکوک را بدون هشدار اشتباه و با دقت و سرعت بالا تشخیص دهند.
اسکات شفر، معاون اجرایی، شرکت آرکانت ویژن [vi]
در مقایسه با یک دوربین با کیفیت و مرغوب، بسیاری از دوربین­های ارزان قیمت نمی­توانند خرید موفقی باشند. تصویر خروجی از یک دوربین ارزان قیمت ممکن است هنگامی که به تنهایی مشاهده می­شود، مناسب و راضی کننده به نظر برسد، اما مقایسه همزمان کیفیت آن با تصاویر به دست آمده از یک دوربین با کیفیت تفاوت موجود را به خوبی نشان می­دهد. بزرگنمایی یک تصویر ضبط شده برای مشاهده شماره پلاک یک خودرو یا چهره افراد نشان می‌دهد که دوربین ارزان­تر از لنزهایی با کیفیت کمتر و درجه دو (لنزهای پلاستیکی یا لنز شیشه­ای کیفیت پایین) استفاده می­کند تا از این طریق قیمت تمام شده محصول را کاهش دهد. برخی از دوربین­های ارزان قیمت ممکن است قابلیت­هایی داشته باشند که تنها با سیستم خودشان سازگاری داشته باشد. این موضوع به این معنی است که کاربر نهایی باید کار با دوربین را با تمام جزییات یاد بگیرد. این امر مشکل دیگری نیز در پی دارد و آن عدم امکان استفاده از این نوع دوربین­ها در سیستم­های امنیتی تحت شبکه است. همچنین شرایط ضمانت و گارانتی محصولات نیز در دوربین­های ارزان قیمت ممکن است بسیار متفاوت باشد.
بازار دوربین­های نظارتی زمان آشفته­ای را از سر می­گذراند و این دوران همچنین زمانی دلهره­آور برای مشتریانی است که در جستجوی یافتن محصولاتی با ارزش واقعی در میان این آشفتگی هستند. قیمت­های پایین­تر مطمئنا وسوسه­انگیز هستند، اما آیا این موضوع یک ارزش محسوب می­شود؟ آیا انتخاب گزینه­های ارزان قیمت در دراز مدت هزینه­های بیشتری در پی نخواهد داشت؟ به هر حال، قیمت­ها در حال پایین آمدن هستند و هر روزه قابلیت­های بیشتری در قبال پرداخت هزینه کمتر به دوربین­ها اضافه می­شوند. بنابراین میزان پولی که هزینه می­کنید روزانه ارزش بیشتری پیدا می­کند، اگرچه تصمیمات حیاتی در مواقع خرید آن را به یک چالش جدی تبدیل کرده­اند.
i] Jumbi Edulbehram, Regional President, Americas, Oncam]

ii] Ximen Yan, Vice President, UNV Uniview]

iii] Fredrik Nilsson, General Manager, North America, Axis Communications]

iv] IP Camera]

v] Bill Hobbs, Senior National Sales Director, 3xLOGIC, Inc]

vi] Scott Schafer, Executive Vice President, Arecont Vision]