چالش های استفاده از دوربین مداربسته چند سنسوره

چالش های استفاده از دوربین مداربسته چند سنسوره پاناروما

نرخ رشد استفاده از دوربین مداربسته چند سنسوره سریعترین رشد را در بین انواع دوربین مداربسته IP به خود اختصاص داده است. پیش بینی نرخ رشد استفاده از نوع ۱۸۰ یا ۳۶۰ درجه این دوربینها برای سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ رقم ۳۰ درصد را به خود اختصاص داده است.

این نرخ رشد سالانه تقریبا دو برابر دوربین مداربسته PTZ و بیشتر از آمار و ارقام در نظر گرفته برای دوربینهای باکس و دام می باشد. این نرخ رشد سریع نشان می دهد که هنوز هم یک حرکت صعودی برای این راه حل نظارتی در بازار وجود دارد.

با این وجود با تمام مزایایی که این نوع دوربین مداربسته می تواند برای سیستم امنیتی و نظارتی ما به همراه داشته باشد ، اما استفاده از این نوع دوربین هم نیاز به پیش نیاز ها و امکاناتی دارد که ممکن است چالش ها و مشکلاتی را برای استفاده از آنها پیش روی کاربر بگذارد.

از این رو لازم است برای نصب و استفاده از این دوربینها مزایا و معایب آن را برای کاربری مورد نظر خود بررسی کرده و در صورت بیشتر بودن مزایا آن از این نوع دوربین در سیستم نظارت تصویری خود استفاده نماییم.

مشکلات پهنای باند و فضای ذخیره سازی مورد نیاز

تقاضا برای رزولوشن تصویر بالاتر و پیشرفت در زمینه کیفیت دوربین های مداربسته چند سنسوره بر نیازهای شبکه و VMS تاثیر می گذارد.

مشتریان تمایل به استقرار دوربین مداربسته بیشتر در شبکه نظارتی خود می باشند و همه اینها دست به دست هم می دهد که نیاز کاربران به حداقل رساندن فضای ذخیره سازی و پهنای باند افزایش یابد.

برای دوربین مداربسته چند حسگره این افزایش نیاز به فضای ذخیره سازی بر اساس رزولوشن و نرخ فریم تصویر می باشد هر چند که این فاکتور در مقایسه با وقتی که از چند دوربین مداربسته به صورت مجزا استفاده کرده ایم نیز تفاوتی ندارد.

هنگامی که بر آورد هزینه به عمل می آید به نظر می رسد که ۳۰ تا ۵۰ درصد از کل هزینه پروژه و تجهیزات نظارتی به فضای ذخیره سازی اختصاص پیدا می کند که این اغلب فراتر از هزینه های دوربین مداربسته و مجز استفاده از نرم افزار VMS می باشد.

از آنجا که فضای ذخیره سازی بزرگترین بخش هزینه را به خود اختصاص داده پس کاهش نیاز به فضای بیشتر می تواند تاثیر بزرگی در کل هزینه های پروژه داشته باشد.

راه هایی برای کاهش پهنای باند و فضای مورد نیاز

ابزار های مختلفی برای مدیریت و کمک به این مورد وجود دارند. یکی از این موارد استفاده از قابلیت چند جریان             (multi-streaming) است. این قابلیت به کاربر این امکان را می دهد که از جریان یا فرمت های مختلف فشرده سازی         برای مقاصد گوناگون استفاده نمایند.

برای مثال می توان از رزولوشن تصویر پایین برای نمایش تصویر در ویدئو وال یا هنگامی که تصاویر به سمت کاربران متعدد جریان می یابد استفاده نمایید. در مقابل ضبط تصاویر با کیفیت بالا می تواند در حوادث خاص بر اساس قالب از پیش تعریف شده دوربین مبتنی بر رویداد انجام شود.

یکی دیگر از قابلیت های صرفه جویی در فضای ذخیره سازی قابلیت ضبط بر اساس تشخیص حرکت (motion-triggered) است که با استفاده از آن دوربین فقط زمانی که چیزی در صحنه حرکت کند شروع به ضبط تصاویر می نماید.

هر چند این ویژگی مشکلاتی از قبیل ریسک از دست دادن چیزی مهم یا ضبط در زمانهایی که هیچ حرکتی وجود ندارد را دارا می باشد. راه حلی که برای این مشکل وجود دارد ضبط مداوم تصویر و اختصاص یک تنظیم پویا برای نرخ فریم و رزولوشن تصویر می باشد که زمانی که رویدادی شناسایی شد نرخ فریم افزایش یافته و ضبط با آخرین رزولوشن برای ثبت جزئیات بیشتر انجام شود.

ارزیابی مزایا و معایب دوربین مداربسته چند سنسوره برای کاربری مورد نظر

دوربین مداربسته پاناروما مزایای و ویژگی های بسیاری را به ارمغان می آورد اما این نوع دوربین تنها راه حل نظارتی موجود برای پاسخگویی به نیازهای شما نمی باشد.

حتی اگر این نوع دوربین قادر به افزایش آگاهی شما از موقعیت نصب شده شود اما محدودیت هایی را هم در فاصله نزدیک به همراه دارند. کاربران باید قبل از خرید از یک کارشناس یا مشاور نظارتی تقاضای تست یا بررسی خواسته خود برای مکان مورد نظر داشته باشند که آیا استفاده از این دوربین مداربسته برای محل مورد نظر مناسب است یا نه.