پیشگیری از سوختن هارددیسک سیستم نظارت تصویری

از بین رفتن هارددیسک یا به اصطلاح سوختن حافظه می تواند قویترین و پیشرفته ترین دستگاههای نظارت تصویری را هم بلا استفاده کند. اگر هارددیسک کاملا از کار بیفتد نه می توانیم داده ای ذخیره کنیم و نه می توانیم فایلهای ویدئویی را ریکاوری کنیم دو عامل اصلی در از کار افتادن هارددیسکها عبارتند از : قیمت محور بودن کاربران در انتخاب هارددیسک و دوم انتخاب هارد دیسک اشتباه برای پروژه نظارت تصویری.

فروشنده سیستم های نظارت تصویری و هارددیسک علاقه ای به از کار افتادن هارددیسکها ندارند اما مشتریان خیلی هنوز روی قیمت حساسند و نمی توانند بین هارددیسک مناسب و قیمت کمتر، گزینه اول را انتخاب کنند. بعضی از مشتریان و نصابهای دوربین مداربسته به اشتباه از هارددیسک سیستم های خانگی و PC ها برای این کار استفاده می کنند. این هارددیسکها می توانند بسیار بیشتر از هارددیسکهای مخصوص سیستم های نظارت تصویری در شرایط ضبط ویدئویی مداوم دچار مشکل شوند. بسیاری فکر می کنند که علت از کار افتادن این هارددیسکهای معمولی میتواند مدت استفاده طولانی آنها باشد. اما این همیشه درست نیست.

هر راهکار نظارت تصویری نیاز به ساختار متفاوت و شکل خاصی از سیستم های ذخیره سازی تصویری دارد. برای کاهش مخاطرات موجود کاربران باید درباره نیازمندیهای سخت افزاری سیستم نظارت تصویری فکر و برنامه ریزی داشته باشند. این که دوربین های مداربسته چطور قرار است با برنامه زمانی تصاویر ویدئویی را ضبط کنند؟ چقدر زمان برای نگهداری فایلهای ویدئویی دوربین مداربسته نیاز است؟ داده ها و جریان تصویری قرار است در چه بخشی ذخیره سازی شوند؟

انتخاب سیستم ذخیره سازی متناسب

سیستم های نظارت تصویری با یک هارددیسک معمولا می توانند تا حداکثر 16 دوربین مداربسته را پوشش دهند. نسل جدید هارددیسکها می توانند دوربین های مداربسته با رزولوشن بسیار بالا و تعداد بیشتری از دوربین های مداربسته را در حجم های بالای ذخیره سازی با امکان ضبط مداوم پشتیبانی کنند. در سیستم هایی مثل فروشگاههای زنجیره ای کوچک یک NVR یا DVR با 8 یا 16 کانال استفاده می شود. مدت زمان مورد نیاز برای آرشیو ویدئوها بصورت عادی تقریبا 2 هفته تا یک ماه است و نیاز بالایی به ضبط ویدئوهایی با دقت ورزولوشن بالا مثل پروژه های عظیم نخواهیم داشت. در این موارد یک هارددیسک با حجم متداول و ابتدایی مخصوص ضبط ویدئویی سیستم نظارت تصویری می تواند بخوبی مورد استفاده قرار گیرد.

در پروژه های عظیم  و پیشرفته تر مثل پروژه نظارت تصویری شهری که هزاران دوربین مداربسته تحت شبکه به یک مرکز کنترل ویژه متصل می شوند، راهکار ذخیره سازی پیشرفته تری برای پشتیبانی از این حجم جریان ویدئویی دریافتی از هزاران دوربین های مداربسته پیشرفته نیاز خواهد بود. در این موارد باید از هارددیسکهایی متعددی با ظرفیت بسیار بالا و قابلیتهای پیشرفته تر و اختصاصی استفاده کنید.