پوشیدنی های مقاوم در برابر سیستم های تشخیص چهره، چالشی جدید در صنعت نظارت تصویری

 

تازه­ ترین چالش در برابر تجهیزات و فناوری­های تشخیص چهره، لباس­ها و ابزار­های پوشیدنی هستند که به عنوان روشی برای حفظ حریم خصوصی و با هدف ایجاد اختلال در الگوریتم ­های تشخیص چهره به کار می­روند. این لباس­ها معمولا با تصاویری شبیه به صورت انسان طراحی شده ­اند که به طور خاص الگوریتم­ های تشخیص چهره را هدف قرار داده­اند و مانعی در برابر استفاده از فناوری­های تشخیص چهره با اهداف امنیتی و حفاظتی هستند. در این مقاله قصد داریم به بررسی این فناوری و بررسی عملکرد آنها بپردازیم.

 

 

فناوری رو به رشد تشخیص چهره

 

این موضوع می­تواند برای فناوری­ تقریبا نوپای تشخیص چهره که هم اکنون با چالش­های زیادی روبه­رو است مشکلی تازه ایجاد کند. به کار­گیری صحیح این فناوری در سال­های اخیر کار آسانی نبوده­ است. این مشکلات زمانی نمود بیشتری پیدا می­کنند که بخواهیم از فناوری­های تشخیص چهره در یک جمعیت استفاده کنیم. متغیرهایی که بر عملکرد این فناوری­ها تاثیر می­گذارند شامل حرکت سوژه، نور محیط و امکان پنهان شدن سوژه، در سال­های اخیر بزرگ‌ترین چالش­های پیش روی الگوریتم­های تشخیص چهره بوده­اند. موفق­ترین سیستم­های تشخیص چهره آن­هایی هستند که موقعیت قرارگیری هر چهره را کنترل می­کنند تا شانس تشخیص آن را بالا ببرند. به عنوان مثال عبور نفر به نفر افراد از درب­های ورودی و خروجی روشی است که بر عملکرد سیستم­های تشخیص چهره تاثیر مثبت دارد.

 

علی­رغم همه مشکلات، فناوری­های تشخیص چهره روز به روز محبوب­تر و متداول­تر می­شوند. توانایی شناسایی چهره­ها و اشخاص نکته­ای مهم در شگردهای مدرن بازاریابی برای سیستم­هایی نظیر سامانه خودکار خدمات مشتریان یا فناوری­هایی است که با بررسی رفتار اشخاص مختلف، عادت­های خرید کردن آنها را تحت نظر می­گیرد. به عنوان مثال فناوری تشخیص چهره به کار رفته در کانسپت سرویس خرید گو که توسط شرکت آمازون ارایه شده است نوید افتتاح فروشگاهی کاملا خودکار در آینده نزدیک را می­دهد.

 

حریم خصوصی

 

پوشیدنی­هایی که دارای طرح­هایی شبیه به صورت انسان هستند به عنوان راه­حلی در مقابل تجهیزات تشخیص چهره که به عده­ برخی ناقض حریم خصوصی افراد هستند استفاده می­شوند. آدام هاروی، هنرمند اهل برلین، در حال طراحی لباس­هایی است که الگوریتم نرم­افزارهای تشخیص چهره را مختل می­کند. هاروی اخیرا در یک کنفرانس هک و مسایل امنیتی در مورد طراحی­های خود عنوان کرده است که این طرح­ها با استفاده از تصاویر شبیه صورت انسان الگوریتم سیستم­های تشخیص چهره را دچار اشتباه می­کنند. یک الگوی چهره رو لباس ۱۲۰۰ مورد احتمالی تشخیص چهره در برابر الگوریتم کامپیوتری قرار می­دهد.

 

نگرانی­ها در مورد الگوریتم­های تشخیص چهره از توانایی کامپیوترها برای شناسایی چهره­ها فراتر رفته است. این الگوریتم­ها همچنین می­توانند حالت­های خونسرد یا مهربان بودن سوژه و همچنین مولفه­ های دیگر نظیر سن و جنسیت را تشخیص دهند. هاروی اضافه می­کند: توانایی­ های سیستم­ های تشخیص چهره انتظارات ما را از حریم خصوصی تغییر داده­ اند و این مسئله خود دلیل دیگری است که با این فناوری­ها مقابله کنیم.

 

نمونه­ای دیگر از فعالیت­های آدام هاروی بر علیه سیستم­های شناسایی و نظارت

 

این اولین بار نیست که هاروی سعی در ایجاد اختلال در کار سیستم­های تشخیص چهره کرده است. او قبلا نیز با استفاده از گریم و کلاه­ گیس­ های مختلف تلاش کرده بود عملکرد دستگاه­ های تشخیص چهره را دچار مشکل کند. در بازار همچنین ابزارهای پوشیدنی وجود دارند که به هدف مقابله با ردیابی از طریق پهبادها طراحی شده­اند. این وسایل پوشیدنی از یک پوشش نقره­ای رنگ استفاده می­کنند تا با استفاده از باز تاباندن اشعه­ های حرارتی پهباد­های مجهز به سیستم­ ردیابی حرارتی را دچار مشکل می­کنند.

 

مسئله حریم خصوصی به یک نگرانی فزاینده در بازار امنیت فیزیکی و سیستم­ های نظارتی تبدیل شده است و افکار عمومی نیز در این باره در حال تغییر است. در دنیای آنلاین همه ما حاضر به ارایه بخشی از حریم خصوصی خود به منظور دریافت خدمات هستیم. اما در دنیای واقعی چطور؟ آیا حاضر هستیم حریم خصوصی خود را فدای امنیت کنیم؟ امروزه فناوری تشخیص چهره یکی از قابلیت­های کلیدی نرم­افزارهای نظارت تصویری است. همچنین الگوریتم­های تشخیص چهره نیز روز به روز در حال پیچیده­تر شدن هستند.

 

سوالات موجود درباره حریم خصوصی در دنیای واقعی همچنان بدون پاسخ مانده­اند و بر مصرف­ کنندگان روشن نیست که اگر به ماشین­ ها اجازه دخالت در حریم خصوصی­شان را بدهند چه فوایدی نصیب­شان می­ شود. تا زمانی که نکات مثبت این فناوری­ های بر همگان روشن نشده است جای تعجب نیست اگر با آن مقابله شود.