یکی از پورت هایی که در سیستم ضبط دوربین مدار بسته شامل DVR یا NVR وجود دارد و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد پورت های SATA  و Esata هستند .

از پورت های ساتا ( SATA )  و eSATA برای برقراری و انتقال اطلاعات با سرعت بالا بر روی دستگاه های ضبط NVR و DVR استفاده می شود . SATA مخفف واژه لاتین Serial Advanced Technology Attachment  است که به معنای تکنولوژی پیشرفته ارتباط اطلاعات می باشد . از این پورت ها برای انتقال اطلاعات و دیتا از مادربرد به درایو ها یا هارد دیسک های دستگاه استفاده می شود .

پورت eSATA ، مخفف واژه لاتین External Serial Advanced Technology Attachment است ، از لحاظ عملکرد با پورت SATA یکی  است اما این پورت اطلاعات را بر روی هارد دیسک های خارجی منتقل می دهد . در تکنولوژی eSATA ، اطلاعات و دیتا کد و رمز گذاری نمی شوند لذا با سرعت بسیار بیشتری نسبت به USB 2.0 اطلاعات بر روی هارد خارجی منتقل می شوند .

چند نکته مهم پیش از استفاده از پورت eSATA و پورت SATA  که باید به آنها توجه کنیم .

هر دو پورت ساتا ( SATA ) و eSATA تنها وظیفه انتقال اطلاعات و تصاویر دوربین مدار بسته را بر عهده دارند و به هیچ وجه نمی توانند برق درایو ها را تامین کنند .

به دلیل انتقال اطلاعات و تصاویر بدون کد گذاری ، استفاده از هارد های خارجی برای ضبط تصاویر دوربین مدار بسته در DVR یا NVR توصیه نمی شود و تنها می توان از این حافظه ها می توان برای پشتیبان گیری استفاده کرد .

تعداد پورت های ساتا و eSATA هر دستگاه ضبط با توجه به مشخصات فنی NVR یا DVR متغیر است و کاربران می توانند با توجه به نیاز و تعداد دوربین های خود دستگاه مناسب را انتخاب کنند . دوره های آموزشی شرکت ایران سکوریتی فرصت مناسبی است تا با شرکت در آنها ، الفبای فنی دوربین مدار بسته را یاد گرفته و کسب و کار خود را بسازید .