ویدیو وال ( Video Wall ) در دوربین مدار بسته

 

ویدیو وال ( Video Wall ) در دوربین مدار بسته

برای نظارت و مدیریت بر تصاویر زنده و ضبط شده دوربین مدار بسته در پروژه های بزرگ از جمله فرودگاه ها ، مراکز فروش ، زندان ها ، بیمارستان ها ، ایستگاه های مترو ، مرکز کنترل ترافیک و … معمولا فضایی به عنوان اتاق مانیتورینگ در نظر گرفته می شود . کاربران مشخصی در این اتاق بصورت ۲۴ ساعته شبانه روز و هفت روز هفته ( اصطلاحا ۲۴ در ۷ ) تصاویر را تحت نظر دارند و هر مورد مشکوکی را زیر نظر می گیرند .  با توجه به اهمیت این موضوع استفاده از یک سیستم مجهز نمایش تصویر می تواند بیش از پیش حیاتی باشد .

ویدیو وال ( Video Wall )

معمولا در اتاق مانیتورینگ از مانیتور های مختلف و البته با کیفیت برای نمایش تصاویر استفاده می شود ، هر چقدر این مانیتور ها با وضوح بالاتری بتوانند تصاویر را نمایش دهند ، کاربر جزئیات بیشتری را مشاهده کرده و چشم او کمتر خسته شده و بازدهی بالاتری خواهد داشت .

همانطور که اشاره شد در برخی از پروژه ها ، کاربران از ویدئو وال برای نمایش تصاویر دوربین مدار بسته استفاده می کنند ، ویدئو وال یک سیستم یکپارچه نمایش و پردازش تصاویر بزرگ است که از چندین مانیتور بسته به چینش آنها تشکیل شده است . Video Wall نسبت به یک مانیتور معمولی از اندازه تصویر بسیار بزرگ تر و بالطبع با وضوح و رزولوشن بالاتری برخوردار است و می تواند جزئیات بیشتری را نمایش دهد .  چرا که در ویدیو وال از کنار هم قرار گرفتن چندین مانیتور با صفحات مختلف یک تصویر واحد با سطح بسیار بزرگتر ساخته می شود . برای نمایش تصاویر دوربین مدار بسته که جزئیات زیادی دارند که در مانیتور معمولی به خوبی مشاهده نمی شود ، ویدئو وال ها مناسب ترین گزینه به حساب می آیند .

 

محل نصب ویدئو وال

با توجه به شکل و اندازه بزرگ ویدئو وال ها ، معمولا باید آنها را روی دیوار نصب کرد که در این صورت بخش وسیعی از دیوار را اشغال می کنند . می تواند تعداد متنوعی مانیتور را در یک ویدیو وال استفاده کرد ، ۲ ، ۴ ، ۸ ، ۹ ، ۱۲ و … این تعداد بسته به کیفیت تصویر و اهمیت موضوع مورد بررسی می تواند متغیر باشد . بسته به تعداد و کیفیت مانیتور ها ، رزولوشن تصویر ویدیو وال انتخاب می شود .

قیمت ویدیو وال

معمولا ویدیو وال ها از قیمت بالایی برخوردارند ، از این رو پیش از انتخاب آن باید بررسی دقیقی انجام شود و از شرکت های مختلفی در این زمینه مشورت گرفته شود . مشخص کردن ابعاد ویدیو وال ، تعداد نمایشگر ها ، کیفیت تصویر هر مانیتور ، وضوح تصویر مورد نظر ، نیاز های کاربر و … در هر پروژه متغیر است از این رو در هر پروژه نیاز به ویدئو وال خاص خودش است که قیمت آن هم متناسب با مشخصات آن می تواند متغیر باشد .

 

الزامات نصب ویدیو وال

یکی از موارد مهم رعایت استاندارد نصب ویدئو وال می باشد . محل نصب باید به گونه ای باشد که کاربر اتاق مانیتورینگ در بهترین موقعیت برای مشاهده تصاویر بوده و اصطلاحا چشمش خسته نشود . طول و عرض و ویدیو وال و فاصله طولی محل نصب ویدیو وال تا محل نشستن کاربر در پشت اپراتور اتاق مانیتورینگ دارای استاندارد های خاصی است که حتما باید توسط یک کارشناس مجرب به دقت محاسبه شود .

انتخاب ویدیو وال با توجه به تعداد دوربین ها ، ابعاد اتاق مانیتورینگ ، اندازه دیوار محل نصب ویدئو وال و عوامل دیگر باید به درستی انجام شود . با توجه به کیفیت دوربین های استفاده شده در سیستم نظارت تصویری ، باید نمایشگر مناسب برای ویدیو وال انتخاب شود .

طراحی و نصب ویدیو وال در اتاق مانیتورینگ

برای نصب و راه اندازی ویدیو وال در اتاق مانیتورینگ باید موارد متعددی را با رعایت ترتیب انجام دهیم که برخی از مهمترین آنها را برای شما در ادامه آورده ایم . اهمیت استفاده از یک مشاور آگاه و بی طرف می تواند خیلی زود تر شما را به هدف مطلوب برساند .

  • دیوار مناسب برای نصب ویدیو وال را مشخص کنید .
  • میز اپراتور و صندلی ها را در محل مناسب جانمایی کنید .
  • ارتفاع دیوار و عرض دیوار محل نصب ویدئو وال را اندازه بگیرید .
  • تعداد دوربین هایی را که می خواهید در ویدیو وال مشاهده کنید مشخص کنید .
  • اندازه هر تصویر را طبق نیاز خود مشخص کنید .
  • با توجه به اطلاعات بالا ، تعداد مانیتور هایی که باید از آن استفاده کنید را مشخص کنید .

وضوح تصویر هر مانیتور را با توجه به رزولوشن دوربین مدار بسته در سیستم مشخص کنید