ویدئو وال ها از تکنولوژی های مختلفی همچون LCD ،DLP ،PDP و LED پشتیبانی می کنند و برای استفاده در مکان هایی همچون مراکز نظارت شهری، حمل و نقل، ترافیکی، انرژی و مراکز تولیدی مناسب می باشند. صفحه نمایش های LCD  در ابعاد 46 اینچ و 55 اینچی عرضه می شوند. علاوه بر این، در کنار آن طیف بزرگی از ابزار ها و براکت های مختلف مخصوص نصب نیز شامل انواع براکت مدولار، دیواری و … ارائه می گردد. از سویی دیگر تکنولوژی DLP انواع دیگری از نمایشگر ها در ابعاد 50، 60، 67 و 70 اینچی در ویدئو وال ها بکارگیری می شود. برای آشنایی بیشتر در ادامه به شرح کاربرد و نحوه استفاده از این تجهیزات می پردازیم.

ویدئو وال (Video Wall) چیست؟

زمانی که قصد دارید یک سیستم مداربسته را برای یک محیط بسیار بزرگ مانند فرودگاه، فروشگاه، مرکز خرید، ایستگاه قطار، مترو، مراکز پلیس و کنترل ترافیک و … راه اندازی نمائید، به دلیل بزرگی پروژه و تعداد دوربین های بالا بهتر است برای نظارت هر چه بهتر، مکانی مجزا را با عنوان اتاق مانیتورینگ در نظر بگیرید. بدین ترتیب می توانید تمام عملیات کنترل و نظارت را با دقت بیشتر و به صورت متمرکز در آن انجام دهید. اما موردی که در این اتاق از جمله عوامل مهم و کلیدی است نمایشگر هایی برای مشاهده تصاویر هستند. اساسا زمانی که تعداد بالایی دوربین در پروژه وجود داشته باشد کنترل و نظارت بر تصاویر هرکدام از آنها نیازمند تجهیزاتی پیشرفته و قدرتمندی است تا هیچ رخدادی از قلم نیفتد.

یکی از این تجهیزات مانیتور های با ابعاد بزرگی هستند که اصطلاحا ویدئو وال (Video Wall) نامیده می شوند. این تجهیزات مانیتورهای دیواری بسیار بزرگی هستند که می توانند به صورت یکجا یا تفکیک شده تصاویر ارسالی از دوربین ها را نمایش دهند. ویدئو وال در واقع مجموعه ای متشکل از چندین مانیتور و پروژکتور در ابعاد متفاوت است که می تواند هم به صورت مجزا و هم به صورت یک واحد بزرگ عمل کند. به طور معمول اندازه تصویر در ویدئو وال ها در مقایسه با یک مانیتور معمولی بسیار بزرگتر بوده و در مقیاس پیکسلی نیز تعداد پیکسل های بیشتری را پوشش می دهد. این ساختار ها از کنار هم قرار گرفتن صفحات متعدد نمایشگر برای تشکیل یک تصویر بهره می برند. اغلب از ویدئو وال ها برای نمایش تصاویر بسیار بزرگ که در مانیتور های معمولی گنجانده نمی شوند استفاده می گردد. معمولا همانطور که از نام آنها بر می آید بر روی دیوار نصب شده و حتی ممکن است بخش اعظم آن را اشغال کنند. این موضوع مهمی است که در هنگام طراحی اتاق مانیتورینگ باید در نظر گرفته شود.

لازم به ذکر است که هر کدام از نمایشگر ها به طور مجزا در همان ابعاد استاندارد مانیتورهای دیگر تولید شده و می توانند در مدل های 2، 4، 8، 9 و یا حتی صد صفحه ای تشکیل یک ویدئو وال بزرگ را بدهند. این نمایشگر ها در انواع مختلفی تولید می گردند که از لحاظ ویژگی ها، مزایای تصویری، ظرفیت پخش و انعطاف پذیری از تنوع زیادی برخوردار هستند. به دلیل این تنوع بالا و با توجه به اینکه این سیستم ها مناسب برای پروژه های خاص و بزرگ هستند طبیعتا هزینه پایینی نخواهند داشت. پس توصیه می گردد قبل از خرید حتما بررسی های لازم را در مورد ابعاد فضایی که در اختیار دارید، موقعیت این دستگاه ها در اتاق مانیتورینگ و سهولت مشاهده تصاویر انجام دهید. یک سیستم ویدئو وال که به صورتی دقیق و کارآمد و با در نظر گرفتن عوامل محیطی و انسانی طراحی شده باشد می تواند به راحتی در اتاق مانیتورینگ در دسترس اپراتور ها بوده و تصاویر را از نقاط مختلف در مکان مورد نظر در دسترس آنها قرار دهد.

رعایت این نکات کمک می کند تا کارایی و بازدهی سیستم در انتقال اطلاعات تصویری افزایش یافته و هزینه های کل کاهش یابند. توانایی ارائه تصاویر واضح، با کیفیت بالا، و در اندازه های بزرگ از مزایای عمده ویدئو وال ها است. وجود این نمایشگر ها کمک بزرگی به نحوه مدیریت کلیه عوامل موجود در محل می کند.

انتخاب ویدئو وال مناسب

انتخاب ویدئو وال مناسب به فاکتور های زیادی از جمله ابعاد اتاق، نقطه مناسب برای نصب ویدئو وال، تعداد دوربین ها، محل رفت و آمد پرسنل و … دارد. طبیعتا طراحی سیستمی مجهز به ویدئو وال در یک فروشگاه زنجیره ای، پارک و … با طراحی آن در یک مرکز فرماندهی مانند مرکز کنترل ترافیک تفاوت زیادی دارد. برای مثال نمایشگرهای DLP  با صفحه نمایش باریک، کیفیت تصویر عالی، نمایش رنگ های واقعی با تنظیم روشنایی متعادل، کارایی بالا، دوام و طول عمر طولانی و … می توانند به طور کامل رضایت مشتریان را جلب نمایند. از این نمایشگرها می توان در پروژه های حساس که نیازمند دقت بالایی در نمایش تصاویر هستند استفاده نمود.

تعیین ابعاد ویدئو وال برای مکان مورد نظر

به طور کلی برای تعیین ابعاد یک ویدئو وال باید نکات زیر را در نظر گرفت:

  • شکل کلی و اندازه یک ویدئووال اغلب باید با توجه به ابعاد، شکل اتاق و مقدار فضای موجود بر روی دیوار تعیین گردد.
  • نزدیکترین و دورترین فاصله مکان نشستن اپراتور ها از دیوار مورد نظر برای نصب باید دقیقا محاسبه گردد.
  • انتخاب نمایشگر ها باید با در نظر گرفتن توانایی آنها در نمایش جزئیات و یا به زبان ساده رزولوشن و کیفیت پخش آنها بوده تا در کار نظارتی اپراتور ها اختلالی ایجاد نگردد. برای مثال برای خواندن نوشته های ریز در تصویر دچار مشکل نشوند.

مراحل انتخاب و طراحی

  • ابتدا باید بهترین نقطه از اتاق را برای نصب ویدئو وال در نظر بگیرید.
  • موقعیت میز و صندلی های هر اپراتور را از قبل تعیین نمایید.
  • پس از انتخاب دیوار مناسب برای نصب ویدئو وال، با توجه به ابعاد ویدئو وال میزانی از دیوار را که اشغال می کند با احتساب میزانی برای عملیات نصب به صورت جداگانه در نظر بگیرید.
  • بهتر است نمایشگر های خود را از برندهای مطرح، با دوام و با عمر طولانی که در عین حال نیز قیمت معقول و مناسبی دارند انتخاب نمائید
  • همچنین برای طراحی تمیز و حرفه ای تر اتاق مانیتورینگ می توانید از قبل محل اشیا دیگری مانند آرم شرکت، ساعت، شاخص های فرکانس و … را که مایلید بر روی دیوار و در کنار نمایشگر ها قرار بدهید تعیین کنید.
  • در هنگام خرید با توجه به نیاز پروژه ابعاد و وضوح هر کدام از صفحات نمایشگر را در نظر بگیرید.
  • می توانید از یک فروشنده ویدئو وال تقاضا کنید تا تعداد نمایشگر های ورد نیاز را با توجه به اندازه گیری های انجام شده محاسبه کند.