نحوه اتصال دوربین مدار بسته به آنتن مرکزی

استفاده از دوربین مدار بسته هر روز در حال افزایش است . امروز در هر کوچه و خیابانی می توانید به وفور دوربین های مختلفی را ببینید که نصب شده اند و در حال تصویر برداری هستند . یکی از موقعیت هایی که استفاده از دوربین در چند سال اخیر در آن افزایش یافته است ، آپارتمان های مسکونی و برج ها است . قسمت های مختلف یک ساختمان مسکونی می تواند به خوبی توسط دوربین مدار بسته پوشش داده شود و ساکنان می توانند تصاویر را به راحتی از طریق آنتن مرکزی و درون ساختمان خود مشاهده کنند .

آنتن مرکزی چیست ؟

آنتن مرکزی در یک تعریف ساده به مجموعه ای از تجهیزات و ابزارهای مختلف گفته می شود که تصاویر تلویزیونی و ماهواره ای ، دوربین مدار بسته را دریافت کرده و برای چندین گیرنده مختلف ارسال می کند . طبق استاندارد های سازمان نظام مهندسی امروزه روز هر ساختمانی که بیش از یک گیرنده داشته باشد باید از آنتن مرکزی استفاده کند .

آنتن مرکزی از چند بخش مجزا تشکیل شده است ، آنتن اصلی سیگنال را از فرستنده دریافت کرده ، سپس توسط یک تقویت کننده ( آمپلی فایر ) سیگنال دریافتی را تقویت می کند و در قسمت بعدی سیگنال ها را تقسیم می کند و در انتها سیگنال توسط کابل به گیرنده مقصد منتقل می شود . در اینجا بخش های مختلف آنتن مرکزی را بطور مختصر توضیح می دهیم .

 • بخش دریافت 

این بخش شامل آنتن یا مبدل تصاویر ویدیویی است . آنتن برای دریافت تصاویر تلویزیون یا ماهواره و مبدل نیز برای دریافت تصاویر داخلی مانند دوربین مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرد .

 • بخش تقویت

در این قسمت یک آمپلی فایر قدرتمند وجود دارد تا سیگنال دریافتی را تقویت کند تا بتوان این سیگنال را برای گیرنده های متعدد ارسال کرد .

 • بخش تقسیم

در این قسمت مبدل ها و سوئیچ های مختلفی برای تقسیم سیگنال های تقویت شده بین مصرف کنندگان وجود دارد .

 • بخش انتقال

در این بخش نیز سیگنال در انتهای مسیر توسط یک کابل کواکسیال به گیرنده نهایی می رسد .

تا اینجا یاد گرفتیم که آنتن مرکزی چیست و چه اجزایی دارد ، همچنین با نحوه عملکرد آن آشنا شدیم در ادامه با نحوه اتصال تصویر دوربین مدار بسته به آنتن مرکزی سخن خواهیم گفت .

چگونه دوربین مدار بسته را به آنتن مرکزی وصل کنیم ؟

نوع سیگنال در دوربین مدار بسته و آنتن مرکزی با یکدیگر متفاوت است از این رو ، سیستم دوربین مدار بسته را نمی توان به طور مستقیم به سیستم آنتن مرکز وصل کرد . از این رو نخستین کار برای انتقال تصاویر بر روی آنتن این است که سیگنال های این دو را یکسان کنیم . برای یکسان کردن سیگنال از قطعه ای به نام مدولاتور RF استفاده کنیم . پس نخستین وسیله ای که باید از آن استفاده کنیم مدولاتور RF است .

مدولاتور RF چگونه نصب می شود ؟

نصب مدولاتور RF ساده است ، همانگونه که در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید مدولاتور دارای ورودی RF ، خروجی RF ، ورودی تصویر ( Video In ) ، ورودی صدا ( Audio In R and L ) می باشد.

مدولاتور RF

هنگام نصب مدولاتور باید مراحل زیر را انجام دهید .

 • خروجی تقویت کننده را باید به ورودی RF وصل شود .
 • خروجی تصویر دوربین مدار بسته ( NVR یا DVR ) باید به Video In وصل شود .
 • اگر دوربین مدار بسته صدای محیط را هم ضبط می کند می توانید خروجی صدای دستگاه ضبط ( DVR یا NVR ) را به قسمت Audio In وصل کنید .
 • خروجی RF مدولاتور را به اسپلیتر وصل کنید .

پس از اینکه مدولاتور را بهمراه اتصالات گفته شده وصل کردید ، مدولاتور را روشن کنید . پس از روشن کردن دستگاه می توانید از طریق کلید ها و سون سگمنت های روی مدولاتور می توانید کانال مورد نظر خود برای نمایش تصویر دوربین را انتخاب کنید .

مزایا و معایب ارسال تصاویر دوربین مدار بسته بر روی آنتن مرکزی 

ارسال تصاویر دوربین مدار بسته بر روی آنتن مرکزی مزایا و معایب مختلفی دارد که در ادامه توضیح می دهیم .

مزایا

 • سادگی 

نحوه نصب و راه اندازی و ارسال تصاویر دوربین بر روی آنتن مرکزی به سادگی انجام می شود و نیاز به هیچ اطلاعات فنی بالایی ندارد .

 • هزینه پایین

اتصال دوربین به سیستم آنتن مرکزی هزینه بسیاری پایینی دارد ، تنها خرید یک مدولاتور و هزینه نصب و راه اندازی و تنظیم دوربین ها در این زمینه وجود دارد که مبلغ پایینی است .

معایب 

 • رزولوشن پایین پخش تصویر دوربین

به خاطر استفاده از دو مبدل تصویر در این سیستم ، کیفیت تصویر به شدت کاهش پیدا می کند از این رو تصاویری که در آنتن مرکزی مشاهده می کنید نسبت به تصاویری که در دستگاه ضبط دوربین در حال ضبط است وضوح کمتری دارد .

 • عدم امکان باز پخش تصاویر دوربین مدار بسته

سیستم آنتن مرکزی تنها قادر به پخش تصاویر زنده دوربین مدار بسته است و امکان مشاهده تصاویر ضبط شده و دسترسی به منوی دستگاه ضبط دوربین مدار بسته برای کاربران وجود ندارد .

در صورتی که بخواهید تصاویر NVR را به آنتن مرکزی متصل کنیم ، می توانید ابتدا از طریق تبدیل VGA به AV ، خروجی دستگاه ضبط تحت شبکه را به آنالوگ تبدیل کنید و سپس آن را به سیستم آنتن مرکزی وصل کنید . در این حالت رزولوشن تصویر دوربین به شدت کاهش پیدا می کند .