بسیاری از افراد تصور می کنند که هارد دیسک های معمولی هم می توانند نیازهای نظارت تصویری (Surveillance) را برآورده نمایند. معمولا این اشخاص باور دارند که تمامی هارد درایوها به یک شکل عمل می کنند، اما این تصور درست نیست.
هارد کامپیوتر به گونه ای طراحی شده است که بتواند ۵ روز و در هرروز ۸ ساعت کار کند.
طراحی هارد های مخصوص استفاده در سیستم های دوربین مدار بسته به گونه ای است که عملکرد دستگاه را به حالت بی وقفه ارتقاء داده و این هارد می تواند ۷ روز هفته به صورت ۲۴ ساعته کار کند. سیستم های نظارتی برای عملکرد بی وقفه به هاردی نیاز دارد که در برابر گرما پایدارتر است و عملکرد بهتری دارد.

مصرف برق:
مصرف برق در سیستم نظارتی بسیار حائز اهمیت است به خصوص وقتی دستگاه NVR و یا DVR حامل چندین هارد باشد. جریان برق مورد نیاز برای شروع به کار هارد کامپیوتری ۳ الی ۸ آمپر است، در حالیکه میزان مورد نیاز برای هارد نظارتی حدودا ۲ آمپر می باشد. هارد کامپیوتر موجب جریان کشی بیش از حد از دستگاه شده و ممکن است به برد دستگاه آسیب جدی وارد سازد.

عملکرد خواندن ، نوشتن :
پردازش اطلاعات در سیستم های دوربین مدار بسته به صورت بی وقفه و دائمی صورت می گیرد، برای وقوع این امر هارد باید بتواند بین خواندن و نوشتن متناوبا عمل کند. هاردهای مخصوص جهت استفاده در سیستم های دوربین مدار بسته به گونه ای طراحی شده است که می تواند در حالت “بدون وقفه” کار کند، ولی هاردهای مخصوص کامپیوتر دارای محدودیت زمانی در جهت استفاده مداوم بوده و در صورتی که به صورت بی وقفه از ان استفاده شود ممکن است دچار مشکل شده و به دستگاه نیز آسیب وارد سازد

جمع بندی کلی هاردهای مناسب سیستم های نظارت تصویری

  • * قابلیت ضبط تصاویر به صورت 24ساعته و در 7 روز هفته
  • * مناسب برای سیستم های امنیتی DVRو NVRها
  • * قابلیت ضبط تصاویر با وضوح و کیفیت بالا. هاردهای داخلی که به منظور استفاده در دوربین طراحی شده اند با تکنولوژی خاص میزان فریم های اشتباه را کاهش می دهند تا کیفیت تصویر به شکل چشمگیری بالا رود
  • * مصرف توان پایین در محیط های همیشه روشن و دما بالا
  • * کاهش نویز و لرزش در سیستم های چند درایوی
  • * دارای Workload ratingسه برابری نسبت به هارد درایوهای دسکتاپی تا نیازهای سیستم نظارت تصویری (Surveillance) را برآورده نماید. Workload rate میزان داده ای است که در بازه زمانی یک سال روی هارد نوشته و یا از آن خوانده می شود. این مفهوم بسته به اجزاء و پیکربندی سخت افزار و نرم افزار تغییر می کند.
  • * بهینه شده برای خواندن و نوشتن اطلاعات به صورت ترتیبی (Sequential) با حداکثر سرعت برای بهترین کارایی در ضبط و پخش تصاویر ویدئویی
  • با توجه به مطالب بالا شما باید در هنگام انتخاب هارد درایو برای دوربین خود، ملاحظات زیر را در نظر بگیرید:
  • * محاسبه ظرفیت هارد : زمانیکه تصمیم به خرید هارد (HDD)می گیرید، اولین چیزی که باید در نظر بگیرید، ظرفیت است. شما باید ظرفیتی که برای ذخیره سازی تصاویر ویدئویی نیاز دارید، را محاسبه نمایید. برای انتخاب ظرفیت HDD، نیازهای آینده خود را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال، رزولوشن 4Kدر آینده ای نزدیک به نیاز اساسی این سیستم ها تبدیل خواهد شد که باید ظرفیت لازم برای ذخیره سازی آن نیز در نظر گرفته شود. (میزان محاسبه ظرفیت در مقاله ای جداگانه شرح داده خواهد شد)

قابلیت اطمینان (Reliability) : ما به مشتریان توصیه نمی کنیم که از هاردهای دسکتاپی برای سیستم نظارت تصویری خود      استفاده کنند. چون محیط و شرایط کاری آن متفاوت است. سیستم نظارت تصویری نیاز به هاردی دارند که نسبت به گرما یا لرزش، که  منجر به از دست رفتن فریم های ویدئویی می شود، حساس باشند. در مقایسه با هارد کامپیوتر، هاردهای مخصوص دوربین به گونه ای  طراحی می شوند که در 90 درصد زمان عمل نوشتن (Write) و در 10 درصد زمان خواندن (Read) روی آن انجام شود. همچنین این  هاردها برای کار در سیستم های چند درایوی طراحی می شوند. عملکرد و قابلیت اطمینان می تواند تاثیر لرزش ناشی از هارد درایو های دیگر را حداقل کند.