مدت زمان ضبط دوربین مداربسته چقدر است؟

معمولا این سوال برای اغلب مشتریان دید افزار به وجود می آید که دوربین مداربسته تا چند روز فیلم نگه می دارد؟ مدت زمان حافظه دوربین مداربسته ورتینا چقدر است؟ در جواب این سوال باید بگوئیم که هیچ زمان مشخصی در این رابطه وجود ندارد. این زمان می تواند از یک روز تا چندین ماه باشد. بنابراین محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته به عوامل زیادی بستگی دارد. مانند میزان هزینه ای که شما برای سیستم مداربسته خود صرف می کنید.

عواملی که ظرفیت ذخیره دوربین مداربسته را تعیین می کند (ظرفیت هارد):

1. حجم و تعداد هارد مهمترین عامل در مدت زمان ضبط دوربین مداربسته

مهمترین عامل در توانایی ذخیره سازی دوربین مداربسته ظرفیت هارد دیسک(ها) است. هیچ دستگاه DVR یا NVR ای در دنیا همراه با حافظه داخلی فروخته نمی شود و شما باید برای آنها به صورت جداگانه هارد دیسک خریداری کنید. هرچه تعداد و ظرفیت هارد ها بیشتر باشد سیستم زمان بیشتری تصاویر را ذخیره می کند.


2. تعداد دوربین ها

اگر شما فرضا یک هارد 4 ترابایت و 6 عدد دوربین داشته باشید مدت یک هفته (فرضی) ضبط می کند ولی اگر تعداد دوربین ها دوبرابر شود به هاردی با ظرفیت بالاتر نیاز خواهید داشت. پس هرچه تعداد دوربین ها بیشتر شود به تعداد هارد با ظرفیت بیشتری نیاز خواهید داشت.


3. کیفیت دوربین ها

دوربین های ورتینا دارای کیفیت تصویرهای مختلفی مانند HD، FULL HD، 4K و … هستند که انتخاب هر کدام از آنها در میزان فضایی که از هارد اشغال می کنند تاثیرگذار است. برای مثال اگر شما ده عدد دوربین HD ورتینا با هاردی با ظرفیت مشخص داشته باشید و چنانچه برای مثال مدت زمان ذخیره سازی آن تا یک ماه باشد این مدت در مورد دوربین های FULL HD به کمتر از یک ماه کاهش می یابد. پس هرچه کیفیت و رزولوشن دوربین ورتینا بیشتر باشد طبیعتا فضای ذخیره سازی شما هم زودتر پر می شود.

4. حالت ضبط

دستگاه های DVR ورتینا دارای حالت های ضبط متفاوتی هستند. متداول ترین حالت ضبط حالت Continues یا مداوم است که به صورت بی وقفه ضبط می کند. حالت دیگر حالت Motion Detection ورتینا است. دستگاه در این حالت زمانی شروع به ضبط می کند که از جلوی دوربین شیء متحرکی عبور کند. طبیعتا در این حالت به خاطر اینکه ضبط در زمان های ورود شیئ متحرک انجام می شود، فضای ذخیره سازی دیرتر تمام می شود، به ویژه اگر دوربین در محیط هایی با رفت و آمد محدود نصب شده باشد.

 

5. تعداد فریم در ضبط

همانطور که می دانید هر یک ثانیه تصویر زنده از 25 فریم تشکیل شده است. در تنظیم نحوه ضبط DVR ورتینا تعداد فریم ها را بر روی 15 فریم در هر ثانیه می گذارند.

زیرا هرچه تعداد فریم ها بیشتر باشد فضای بیشتری را اشغال خواهند نمود.

 

 

 

محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته به روش دستی

در صورتی که بنا به دلایلی امکان استفاده از نرم افزار محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته را ندارید می توانید از طریق فرمول زیر و با آگاهی به عوامل ذکر شده اقدام به محاسبه مدت زمان ضبط دوربین کنید.

فرمول محاسبه مدت نگهداری فیلم دوربین = ( (cam_bitrate/8) * 3600 * 24 * Qty_cam * Qty_days ) /1G

  • Storage = مقدار فضای در GB (گیگابایت)
  • cam_bitrate = پهنای باند دوربین
  • ۸ = برای تبدیل از بیت به Bytes
  • ۳۶۰۰ = برای تبدیل از ثانیه انجام ساعت
  • ۲۴ = برای تبدیل از ساعت به روز
  • Qty_cam = تعداد کل دوربین ها
  • Qty_days = تعداد روزها
  • ۱G = تقسیم ۱ گیگ (۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰) برای تبدیل از KB به GB

به عنوان مثال:

در صورتی که ۱۰ عدد دوربین مداربسته با بیت ریت ۲۰۴۸kbps دارید و نیاز به ۳۰ روز ذخیره سازی دارید:

۲/۰۴۸/۰۰۰× ۸ ×۳۶۰۰ ×۲۴ ×۱۰ ×۳۰=ذخیره سازی

میزان  فضای ذخیره سازی 10 عدد دوربین = 6.35 TB

 

چگونه ظرفیت ذخیره سازی هارد دوربین مداربسته را افزایش دهیم ؟

به وسیله چند راهکار ساده و تنظیم نمودن عواملی که بر حجم ذخیره سازی تصاویر دوربین تاثیرگذار است می توان ظرفیت هارد را بالا برد:

 

1- تنظیم نمودن رزولوشن دوربین

 

جهت افزایش حجم ذخیره سازی و بهینه سازی تصاویر ضبط شده می توان رزولوشن دوربین ها را بر اساس مکانی که در حال نظارت می باشد، تنظیم نمود. بنابراین توصیه می کنیم برای مکان های کم اهمیت از دوربین هایی با رزولوشن پایین تر استفاده کنید.

 

2- غیرفعال کردن ضبط صداهای غیر ضروری

یکی از راه های افزایش ذخیره سازی در هارد این است که در مکان هایی مانند پارکینگ که ضبط صدا ضروری نیست، قابلیت صدا برای آن دوربین را غیرفعال کنید.

 

3- فعال نمودن حالت motion detection

می توان در تنظیمات دوربین آن را در حالت motion detection قرار دهید تا به جای ضبط مستمر فقط زمانی ضبط صورت بگیرد که حرکتی در محل رخ می دهد.

 

4- Back Up گرفتن از حافظه دوربین مدار بسته

یکی از راه حل های مفید و مهم بک آپ گیری منظم و انتقال فایل های مهم به کامپیوتر است. به این ترتیب فضای ذخیره سازی هارددیسک افزایش خواهد یافت.

 
 

 

در وبسایت دید افزار سعی بر آن بوده است تا تمامی اطلاعات لازم برای انتخاب بهترین سیستم مداربسته در دسترس مشتریان باشد. شما می توانید برای آشنایی با محبوب ترین و پرفروش ترین محصولات با شماره تلفن 02188662211 داخلی 106 – 107 تماس حاصل نمایید.

 

 

منو اصلی x
X