دوربین های مداربسته ای که دارای قابلیت شمارش خودکار (Automatic Number Plate Recognition) هستند یکی از تحولات بزرگ در سیستم های مداربسته نظارتی و امنیتی محسوب می شوند. ظهور سیستم های مداربسته شبکه در سال های اخیر خود نیز به عنوان یک دستاورد بزرگ تلقی می شدند. بر طبق همین اصل شرکت های فعال در زمینه سیستم های مداربسته، از جمله کمپانی ورتینا، روز به روز در حال ابداع فناوری های جدید و ارتقا محصولات خود هستند. این کمپانی در راستای حل مشکلات ترافیکی راهکار پیشرفته خود یعنی دوربین های ANPR را پیشنهاد می کند. تکنولوژی موجود در این دوربین ها همراه با نرم افزار مدیریت تصاویر ی می تواند در حل بسیاری از معضلات ترافیکی راهگشا باشد. دوربین های ANPR در واقع دوربین های مداربسته ای هستند که به طور خودکار بر روی وقایع ترافیکی نظارت داشته و می توانند پلاک هر نوع وسیله نقلیه ای را تشخیص دهند. این دوربین ها می توانند پلاک خودرو ها را حتی بین لاین های مختلف و در شرایط آب و هوایی یا نور نامساعد نیز تشخیص دهند.

زمانی که یک وسیله نقلیه از برابر یک دوربین ANPR عبور می کند شماره پلاک آن توسط دوربین خوانده می شود و سوابق آن به سرعت از روی داده های از پیش ضبط شده موجود در حافظه دوربین مورد بررسی قرار می گیرد. استفاده از تکنولوژی ANPR در تشخیص بسیاری از تخلفات از جمله سرقت خودور، درگیری های موجود در تصادفات و سایر جرائم روش اثبات شده و قابل اطمینانی محسوب می گردد. لازم به ذکر است که عملکرد صحیح و ایده آل این دوربین به عواملی همچون تنظیمات صحیح دوربین، نوع لنزها، روشنایی محیط، زاویه دید و … وابسته است. چنانچه اشتباهی هر چند جزئی در هر یک از این موارد وجود داشته باشد ممکن است منجر به بازده مناسب دوربین نشود. سیستم تشخیص پلاک می تواند طوری تنظیم شود که در هر شرایطی حتی در سرعت های بالا نیز قادر به شناسایی پلاک خودرو ها باشد.

تصاویری که از پلاک و وسیله نقلیه ثبت می گردد را می توان به صورت زنده از طریق یک کابل یا به صورت بی سیم به پایگاه داده های محلی منتقل و مشاهده نمود. این امر دسترسی سریع و دائمی به داده ها را که مطابق با آخرین استانداردهای DES و AES رمزگذاری شده است، تضمین می کند. دوربین های مداربسته ANPR راهکار تمام عیاری برای مدیریت داده های ورودی شما هستند. عملکرد های این دسته از دوربین ها شامل تشخیص و شناسایی پلاک خودروها ،مدیریت وسیله نقلیه (مقایسه خودکار، فیلتر بلک لیست، سیستم فعال شدن هشدار)، جستجوی هوشمند و سیستم بک آپ گیری می باشد. امکان تنظیم تاریخ و زمان برای پارکینگ های مجاز و یا قوانین مربوط به محدودیت زمانی در طرح ترافیک از دیگر قابلیت های این دوربین ها است.

دوربین های ANPR چند منظوره را می توان بر روی هر نوع زیر ساختی اعم از چراغ های راهنمایی، پایه ی چراغ های نصب شده در حاشیه خیابان و یا پل ها نصب نمود. این امر باعث می شود تا نصب و آماده سازی آن در زمان بسیار کوتاهی انجام شود. انتقال دیتا و جریان الکتریکی نیز می تواند توسط یک کابل واحد انجام گردد. این دوربین ها را به راحتی می توان از راه دور و از طریق یک رابط گرافیکی کاربر پسند (GUI) در گوشی یا تبلت کنترل نمود. راهنمای نصب این نوع دوربین، مراحل مهم نصب و راه اندازی آن را بخوبی نشان می دهد. راه اندازی این دوربین ها پیچیدگی خاصی ندارد. به محض روشن شدن و ثبت اطلاعات، دوربین به طور خودکار شروع به نظارت بر عملکرد سوژه ها و محیط اطراف خود می کند. سنسور دوربین ابتدا شرایط نور و روشنایی را تشخیص می دهد و کیفیت تصویر را به صورت خودکار تنظیم می کند. حالت دوربین به طور خودکار هنگامی که سطح نور در زیر آستانه روشنایی استاندارد قرار می گیرد به حالت شب یا Night Mode تغییر می کند. در صورتی که دوربین در معرض دستکاری های عمدی قرار گیرد سنسورهای تشخیص حرکت در دوربین سریعا سیستم آلارم را فعال می کنند. همچنین در صورتی که کیفیت خوانش پلاک خودرو ها به زیر سطح استاندارد برسد نیز سیستم هشدار فعال می شود. این دوربین ها را می توان در دو حالت اصلی تنظیم نمود. یک حالت این است که دوربین به طور خودکار تصویر هر خودرویی را که وارد میدان دید آن می شود ثبت می کند. در حالت بعدی، تنها وسایل نقلیه ی خاصی توسط سنسور خارجی دوربین ثبت می شوند. به این ترتیب، تا دو لاین در جاده در یک جهت یا در دو جهت مخالف پوشش داده می شوند.

[foogallery id=”5713″]

عکس ها مربوط به پروژه شرکت داورسازی فارابی ، انجام شده توسط شرکت طراحان سیستم آریا به مدیریت جناب آقای احمدی