شناسایی اشخاص، از طریق راه رفتن آنها با کمک فناوری هوش مصنوعی 

 

محققان دانشگاهی در آمریکا روی نوعی فناوری هوش مصنوعی کار می‌کنند که با توجه به نوع قدم برداشتن افراد، الگوی راه رفتن و موارد مشابه به شناسایی آنها می‌پردازد. احتمالا در آینده هوش مصنوعی با توجه به نوع راه رفتن دانش‌آموزان و وارد شدن آنها به کلاس درس، می‌تواند به ما بگوید که کدام یک از دانش‌آموزان غایب است و چه کسانی حاضر هستند.

 

تیم تحقیقاتی مورد نظر، برای جمع‌آوری اطلاعات، از نوعی ژئوفون (Geophone) استفاده کردند که حرکات روی زمین را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌کرد. آنها از هشت داوطلب درخواست کردند تا هر یک به صورت پابرهنه در یک دایره که در مرکزش ژئوفون قرار گرفته بود، راه بروند، به طوری که نزدیک‌ترین فاصله آنها با دستگاه یک متر و دورترین ۲٫۵ متر باشد.

 

محققان حدود یک ساعت اطلاعات راه رفتن هر یک از این افراد را جمع‌آوری کردند. آنها توانستند ۴۶۴۸۹ قدم را ثبت کنند. در ادامه، آنها از این داده‌ها برای استفاده در یک الگوریتم استفاده کردند که می‌توانست تفاوت میان قدم‌های شرکت‌کنندگان مختلف را با ارزیابی زمان بین قدم‌ها، طول آنها و همین طور ریتم‌شان تشخیص دهد.

 

در نهایت، هوش مصنوعی توانست شخصی را تنها با ثبت ۷ قدم، با دقت ۹۲ درصدی شناسایی نماید. محققان معتقدند که این سیستم می‌تواند در نهایت جایگزین سیستم‌های مبتنی بر زیست‌سنجی دیگر، از جمله اثر انگشت یا اسکنرهای عنبیه چشم شود، چرا که به سادگی و به صورت پنهانی به کار می‌پردازد و به همکاری کردن شخص مورد نظر برای آنالیز نیاز ندارد.

 

محققان اشاره کرده‌اند که این سیستم علاوه بر محیط‌ هایی همچون کلاس درس، در محیط‌ های دارای سطح امنیتی بالا، از قبیل پایگاه‌های نظامی، نیز قابل استفاده است و می‌تواند افرادی را که قدم‌های آنها در پایگاه داده به عنوان شخص مجاز و تایید شده ثبت گردیده، شناسایی نمایند. همچنین این فناوری می‌تواند در خانه‌های هوشمند آینده نیز مورد استفاده قرار گیرد و به عنوان مثال، هوش مصنوعی می‌تواند به سیستم صوتی منزل شما فرمان دهد تا با توجه به فردی که وارد اتاق می‌شود و در آنجا راه می‌رود، یکی از شبکه‌های رادیویی خاص را برای وی پخش کند.