دوربین مدار بسته در راهنمایی و رانندگی و نکاتی جالب درباره آنها که نمی دانید

دوربین راهنمایی و رانندگی

دوربین مدار بسته به عنوان یک سیستم نظارتی راهکارهای بسیاری در حمل و نقل دارا می باشد که از جمله آنها می توان به دوربین چراغ راهنما، دوربین اتوبان ها و خیابان های شلوغ و دوربین مدار بسته مخصوص تقاطع ها اشاره کرد. کنترل ترافیک ، ثبت تخلف طرح ترافیک ، زوج و فرد ، نظارت بر رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و سرعت غیر مجاز از مواردی است که بوسیله دوربین مدار بسته راهنمایی و رانندگی پوشش داده می شود، در صورتی که یک خودرو هر کدام از قوانین بالا را نقض کند، پلاک آن توسط این دوربین ها ثبت می شود و جریمه برای خودروی مورد نظر در نظر گرفته می شود.

جمع آوری اطلاعات ارزشمند

این دوربین ها علاوه بر ارائه تصویر در مورد نظارت بر جاده ها، تصادفات و موارد دیگری که رخ می دهد اطلاعات ارزشمندی را در اختیار پلیس راهنمایی و رانندگی قرار می دهد، علاوه بر این از تصاویر دوربین های راهنمایی و رانندگی می توان در ساخت جاده های جدید کمک گرفت چرا که نیاز به ساخت این جاده ها در پی افزایش میزان ترافیک نمایان می شود.

اجرای قانون

با استفاده از دوربین راهنمایی و رانندگی می توان محدودیت های سرعت و قوانین ترافیک را اجرا کرد. این دوربین ها پلاک خودرو هایی که با سرعت غیر مجاز یا در مکان های عبور و یا توقف ممنوع حضور پیدا می کنند را شناسایی و جریمه می کنند. این موضوع باعث می شود تا تعداد افسران پلیس حاضر در موقعیت های ترافیکی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند.

ترویج رانندگی درست و قانون مدار

به لحاظ رعایت اصول استاندارد دوربین راهنمایی و رانندگی در مکانی نصب شود که در معرض دید عموم قرار داشته باشد این مهم باعث می شود تا رانندگان با مشاهده دوربین مدار بسته سرعت مجاز و قوانین و مقررات را رعایت کنند و به آن احترام بگذارند. از این رو می توان گفت که دوربین مدار بسته در بهبود فرهنگ ترافیکی تاثیر گذار است و در رانندگی قانون مدار رانندگان نقش تعیین کننده ای را ایفا می کند.

ثبت اخبار و حوادث جاده ها

دوربین مدار بسته ترافیکی در بزرگراه های پر تردد ، جاده های شلوغ و اصلی نصب می شود و تصاویر آن می تواند بسیار با اهمیت باشد. هر روزه در اخبار تازه های ترافیکی ، مسیر های پر ترافیک اعلام می شود و این اخبار به کمک رانندگان می آید تا مسیر های بهتر را انتخاب کنند.

برخی از مواردی که می تواند عملکرد دوربین ترافیکی را تحت الشعاع قرار دهد

وضعیت آب و هوایی

شرایط آب و هوایی نامساعد از قبیل :  گرما ، باد ، باران ، رعد و برق ، برف و یخبندان و … می تواند تصویر برداری دوربین راهنمایی و رانندگی را تحت الشعاع قرار می دهد و حتی به آنها آسیب برساند. در برخی از موارد هم باعث می شود تا تصاویر این دوربین ها خوانا نبوده و ماموران نتوانند از این تصاویر به نحو مطلوب استفاده کنند.

خطر تصادف های بزرگ

همانگونه که گفته شد و با توجه به اینکه این دوربین ها در اتوبان ها و جاده های شلوغ نصب شده اند امکان وقوع برخی حوادث مانند تصادفات می تواند به دوربین های مدار بسته ترافیکی آسیب وارد کند، همچنین در برخی موارد برخورد پرنده های در حال پرواز با این دوربین ها هم می تواند باعث آسیب دیدن این دوربین ها شود.

استاندارد های نصب دوربین مدار بسته ترافیکی

دوربین کنترل سرعت ، دوربین راهنمایی و رانندگی ، دوربین چراغ قرمز و همچنین دوربین های کنترل ترافیک هر کدام استاندارد های نصب خود را دارند. در هنگام نصب این دوربین ها ملاحضاتی باید لحاظ شود که در ادامه در خصوص برخی از این استاندارد ها توضیح می دهیم:

دوربین مدار بسته نظارتی برای کنترل ترافیک

برای استفاده از دوربین مدار بسته جهت کنترل ترافیک ابتدا باید به چند سوال اساسی پاسخ بدهیم. پاسخ این سوالات می تواند تا حد زیادی نوع و مدل دوربین های ترافیکی را مشخص نماید. این موضوع تاثیر زیادی روی قیمت دوربین مدار بسته دارد. حال این سوالات چیست؟

  • خیابان اصلی که باید پوشش داده شود در کدام قسمت شهر یا اتوبان قرار دارد؟
  • ساعت های اوج ترافیک
  • در کدام قسمت از جاده های اصلی امکان تشدید ترافیک وجود دارد؟
  • نقاط حساس ترافیکی که امکان تاثیر بر روی میدان های پر تردد دیگر را دارند کدامند؟
  • در کدام قسمت در جاده اصلی امکان تشدید ترافیک وجود دارد؟

دوربین های چراغ قرمز

  • آیا تقاطع یا چهار راه مهمی وجود دارد که احتمال نقض قوانین راهنمایی و رانندگی در آنجا زیاد است؟
  • آیا نقض قوانین راهنمایی و رانندگی در محل مورد نظر می تواند گره های ترافیکی به وجود بیاورد؟
  • ….

چند نکته در خصوص نصب و راه اندازی و همچنین استفاده از دوربین مدار بسته راهنمایی و رانندگی

دوربین های مدار بسته ترافیکی

حتی الامکان محل نصب دوربین مدار بسته راهنمایی و رانندگی در محل هایی باشد تا تصاویر این دوربین ها مکمل یکدیگر باشد و هیچ دوربینی با دوربین مدار بسته دیگر هم پوشانی نداشته باشد. به عبارت دیگر در کنترل ترافیک پوشش هر دوربین توسط دوربین دیگر اهمیت ندارد دوربین ها می توانند در هر نقطه ای نصب شوند.

میدان دید دوربین به گونه ای تنظیم شود تا تمام عرض خیابان و جاده را پوشش داده و تصویر برداری نماید.

استفاده از کاور و پوشش محافظ برای دوربین های مدار بسته راهنمایی و رانندگی باعث می شود تا از این دوربین ها در برابر دمای بالا یا پایین ، رطوبت و شرایط بد آب و هوایی حفاظت شده و کمتر دچار آسیب دیدگی شوند.

دوربین های سرعت سنج و چراغ قرمز

نصب دوربین سرعت سنج و دوربین چراغ قرمز باید به گونه ای باشد تا تمام بخش های خیایان و تقاطع  تحت پوشش دوربین قرار بگیرد. یک راه حل مناسب نصب دوربین مدار بسته در گوشه ی تقاطع است در این حالت تمام تقاطع در میدان دید دوربین قرار گرفته و مرکز کنترل ترافیک می تواند بهترین تصاویر را مشاهده نماید.

برای تصویر برداری باکیفیت دوربین ها در شب و محیط تاریک مانند تونل ها ، می توانید از پروژکتور های مادون قرمز استفاده نمود تا تصاویر با کیفیت را از دوربین مدار بسته راهنمایی و رانندگی دریافت کنیم.

با در نظر گرفتن موارد فوق هنوز هم هستند برخی از رانندگانی که برای فرار از دست قوانین راهنمایی و رانندگی پلاک خودرو یا موتور سیکلت خود را می پوشانند یا مخدوش می کنند تا امکان شناسایی آن ها با دوربین مدار بسته وجود نداشته باشد، در این زمینه باید اشاره کرد اشخاصی که اقدام به پوشاندن پلاک خودروی خود می کنند، اگر توسط نیروی پلیس راه مشاهده شوند، علاوه بر توقیف و جریمه وسیله نقلیه، به شش ماه تا یکسال حبس مجازات محکوم خواهند شد. توجه داشته باشید که مخدوش کردن پلاک خودرو علاوه بر جرم رانندگی ، جرم اجتماعی و جعل محسوب می شود.