آیا تمام جزئیات در تصویر دوربین مداربسته قابل مشاهده است؟

در تصاویر ثبت شده از دوربین های مداربسته تا چه میزان از جزئیات تصویر قابل مشاهده است؟جزئیات تصویر تا چه میزان در دوربین مداربسته مشخص است؟ دوربین مداربسته تا چه میزان قادر است جزئیات تصویر را نمایش دهد؟ آیا تمام جزئیات در تصویر دوربین مداربسته قابل مشاهده است؟ این سوال ها از دسته سوالات رایجی هستند که از طرف برخی از کاربران دوربین مداربسته مطرح می شوند.  پاسخ این سوال به عواملی بستگی دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

رزولوشن دوربین ها:

دوربین های مداربسته در کیفیت تصویر یا رزولوشن های مختلفی تولید می شوند. رزولوشن دوربین ها را با واحد مگاپیکسل نمایش می دهند. هرچه مگاپیکسل دوربین بالاتر باشد کیفیت تصویر واضح تر و شفاف تر خواهد بود. به این ترتیب می توان جزئیات بیشتر را در تصویر تشخیص داد. همچنین در هنگام زوم دیجیتال برای مشاهده جزئیات نیز کییت تصویر کمتر دچار تغییر می شود. دوربین مداربسته در کیفیت های 1، 2، 3،4، 5، 6 و 8 مگاپیکسلی تولید شده و قیمت های متفاوتی نیز دارند. انتخاب میزان مگاپیکسل دوربین ها موضوعی سلیقه ای است و می توان از مگاپیکسل های  متفاوتی استفاده کرد. اما به صورت کلی برای منازل مسکونی و اداری دوربین های  2 یا 3 مگاپیکسلی مناسب هستند. اما در کاربردهای خاص مانند پلاک خوانی حداقل مگاپیکسل دوربین باید 5 مگاپیکسل باشد تا بتواند پلاک ماشین ها را تشخیص دهد.

نوع و کیفیت لنز:

لنزهای متفاوتی در دوربین مداربسته وجود داردند. در واقع یکی از دسته بندی های دوربین مداربسته از نظر نوع لنز آن است. دوربین های مداربسته را می توان از نظر نوع لنز به سه دسته تسیم نمود. دوربین هایی با لنز ثابت یا فیکس، دوربین هایی با لنز متغیر یا وریفوکال و دوربین هایی با لنز موتورایز. دوربین های فیکس دوربین هایی هستند که لنز آنها قابلیت زوم ندارد و تصویری که ارائه می دهند یک تصویر ثابت است. دوربین های وریفوکال یا متغیر دوربین هایی هستند که امکان زوم در آنها وجود دارد و می توان بر روی سوژه های دور زوم کرد ام زوم آنها به صورتا دستی انجام می شد یعنی هر زمان باید به صور دستی با استفاده از پیچ کنار دوربین لنز را تنظیم نمود. لنزهای موتوردار نیز همان وریفوکال است با این تفاوت که زوم کردن در آنها به کمک موتور درون دوربین بوده و بدون دخالت دست از راه دور امکان پذیر است. در برخی مشاغل مانند طلافروشی قانونی وجود دارد که بر طبق آن استفاده از دوربین وریفوکال برای نظارت بر ترازوی موجود و وزن کردن زیورالات الزامی است.