تشخیص تغییر صحنه یک عملکرد تجزیه و تحلیل رفتار است که از ویژگی های هوشمند دوربین مداربسته می باشد. اگر کسی جهت
مشاهده دوربین را تغییر دهد تا دوربین صحنه دیگری را ثبت کند ، دوربین به طور خودکار رویداد را تشخیص می دهد و
در صورت پیکربندی می تواند باعث ایجاد هشدار یا ضبط شود.

تشخیص صحنه تغییر فیلم

تشخیص تغییر صحنه در تعدادی از برنامه های ضبط ویدئویی ، از جمله نمایه سازی فیلم ، استخراج ویژگی های معنایی و به طور کلی ، عملیات قبل و بعد از پردازش نقش مهمی دارد. این مقاله به طراحی و ارزیابی عملکرد یک آشکارساز تغییر صحنه پویا برای توالی های ویدئویی رمزگذاری شده H.264 / AVC بهینه شده است. آشکارساز بر اساس یک آستانه پویا ساخته شده است که به طور انطباقی ویژگی های مختلف توالی ویدئو را ردیابی می کند تا صحت کل طرح را در مکان یابی صحیح تغییرات واقعی صحنه افزایش دهد.

این راه حل به دلیل تعدادی ویژگی مختلف حرکتی در توالی های ویدیویی مناسب شبیه فیلم های واقعی آزمایش شده است و عملکرد خوبی را بدون نیاز به افزایش پیچیدگی رسیور ارائه کرده است. این مسئله با توجه به کاربرد احتمالی الگوریتم پیشنهادی در عملیات پس از پردازش ، مانند پنهان سازی خطا برای رمزگشایی ویدئو در محیط های انتقال ویدیوی معمولی مستعد خطا ، مانند شبکه های بی سیم ، یک مسئله ارزشمند است.

معرفی تشخیص صحنه تغییر فیلم

 

تشخیص تغییر صحنه موضوعی است که به راحتی قابل حل است ، اما وقتی مجبور شود به طور خودکار توسط دستگاهی انجام شود که معمولاً به الگوریتم ها و محاسبات پیچیده ای نیاز دارد ، که شامل عملیات عظیمی است با پیشرفت تکنولوژی  فرآیند تشخیص تغییرات صحنه پیچیده تر و پیچیده تر می شود ، زیرا سایر محدودیت ها و نیز محدودیت های خاصی ، به دلیل محیط کاربرد ، ممکن است وجود داشته باشد. یک صحنه در یک فیلم ، و به طور کلی ، در یک توالی ویدئویی ، می تواند به عنوان دنباله ای از ضبط تصاویر منفرد مرتبط  تعریف شود ، جایی که یک تصویر به عنوان یک قطعه بدون وقفه از دنباله ویدئو ، با فریم های ثابت یا حرکت مداوم دوربین در نظر گرفته شده است.

پردازش ویدئو

در زمینه پردازش ویدئو ، با توجه به اهدافی که فاز شناسایی باید برای دستیابی به آن داشته باشد و با ویژگی ها و عملکردهای مختلف ، می توان تشخیص تغییرات صحنه را در عملیات پیش پردازش و پس پردازش اعمال کرد. به عنوان مثال ، در برنامه های برنامه نویسی ویدئویی H.264 / AVC ، می توان از تشخیص تغییر صحنه در پیش پردازش به عنوان یک الگوریتم تصمیم گیری استفاده کرد تا به جای پیش بینی زمانی (P) ، هنگام تغییر صحنه ، رمزگذاری Intraframe (I) را فعال کنیم ، و برای تأیید کدگذاری پیش بینی شده را در اختیار دارد

برای فریم های باقیمانده، یک مدل آستانه پویا برای تشخیص تغییر صحنه در زمان واقعی در میان فریمهای متوالی ممکن است به عنوان یک معیار برای انتخاب روش فشرده سازی ، و همچنین برای پیش بینی زمانی باشد. همچنین ممکن است به بهینه سازی مکانیسم های کنترل نرخ در رمزگذار کمک کند.

محیط های انتقال تصویریَ

در محیط های انتقال تصویری ضعیف ، اثرات خطاها بر کیفیت نمایش فیلم به برنامه کدگذاری و استراتژی مقاومت احتمالی خطا در رمزگذار ، وضعیت تراکم شبکه و طرح پنهان سازی خطا که در نهایت در رسیور وجود دارد ، بستگی دارد. به منظور بهبود انعطاف پذیری خطای سیگنال ویدئویی ارسالی و متوقف کردن انتشار خطا در مرحله رمزگشایی ، تازه سازی درون تصویر معمولاً در رمزگذار انجام می شود ، حتی اگر فرآیند گران باشد ، از نظر نرخ بیت ، به عنوان همبستگی زمانی در میان قاب ها ممکن است مورد سو استفاده قرار نگیرد. در چنین شرایطی ، یک تازه سازی تصویر پیش بینی شده بر اساس تصویر مرجع زمینه صحنه ، که از طریق ردیاب تغییر صحنه انتخاب شده است ، می تواند باعث صرفه جویی در میزان بیت شود ، در حالی که انتخاب فریم های تازه را بهینه می کند.

 

تکنولوژی Scene Chang در دوربین مداربسته

تشخیص برش ویدیو صحنه

همچنین ممکن است از تشخیص برش ویدیو صحنه برای بهبود برنامه نویسی ویدئو ، تخصیص بیت انطباقی بر اساس توجه  تشخیص برش صحنه برای استخراج قاب در مجاورت تغییرات ناگهانی صحنه اعمال می شود. تجزیه و تحلیل بصری در آن فریم ها و یک طرح تخصیص بیت تطبیقی ​​مبتنی بر توجه برای اختصاص بیت های بیشتر نسبت به بیت های کمتر اهمیت بصری بیش تری دارد ، در نتیجه کارایی فرآیند رمزگذاری و کیفیت نهایی توالی فیلم فشرده مورد توجه قرار می گیرد

همانطور که قبلاً معرفی شد ، علاوه بر اینکه در عملیات پیش پردازش اتخاذ شده است ، تشخیص تغییر صحنه ممکن است در الگوریتم های پس پردازش ویدئویی ، مانند زمینه پنهان سازی خطای توالی های ویدئویی رمزگشایی شده تحت تأثیر خطاها و ضررها ، به طور مفیدی مورد سو استفاده قرار گیرد. منطقی است که انتظار داشته باشیم که تشخیص تغییر صحنه در رسیور با توجه به تشخیص تغییر صحنه اعمال شده در رمزگذار ، با شرایط متفاوتی روبرو شود. به عنوان مثال ، توالی ویدئوی ورودی برای رسیور می تواند نتیجه یک فرایند ویرایش ویدئو باشد ، که یک جریان ویدیویی رمزگذاری شده با تغییرات صحنه مستقل زیادی ایجاد می کند ، همانطور که در فیلم های تبلیغاتی اتفاق می افتد.

علاوه بر این ، آشکارساز باید تصمیمات و محاسبات را بر اساس داده های موجود انجام دهد که
ممکن است مفقود یا اشتباه باشند. اطلاعات فیلم فشرده H.264 / AVC نسبت به خطاهای کانال
در حین انتقال بسیار حساس است. استفاده از کدگذاری طول متغیر (VLC) در سمت رمزگذار ،
همراه با تکنیک های پیچیده تر مانند جبران حرکت ، می تواند به اثرات انتشار خطای چشمگیر
در هنگام رمزگشایی منجر شود.

 

قابلیت Video Scene Change Logicore

Video Scene Change Logicore IP یک پردازش ویدئو را فراهم می کند که الگوریتم تشخیص صحنه
را پیاده سازی می کند. هسته IP برای فریمهای متوالی هیستوگرام را بر روی یک فریم luma با
نمونه عمودی محاسبه می کند. سپس هیستوگرام های این فریم ها با استفاده از مجموع اختلافات
مطلق (SAD) مقایسه می شوند. معمولاً برای بهبود رمزگذاری ویدئو در هنگام تغییر صحنه استفاده
می شود. این برنامه همچنین برای برنامه هایی مانند نمایه سازی فیلم و تقسیم بندی معنایی در
یک صحنه استفاده می شود. این هسته IP با قابلیت تنظیم بسیار بالا از قابلیت برنامه نویسی درون
سیستم از طریق رابط جامع ثبت نام برای کنترل آن پشتیبانی می کند.

 

 

در وبسایت دید افزار سعی بر آن بوده است تا تمامی اطلاعات لازم برای انتخاب بهترین سیستم مداربسته در دسترس مشتریان باشد. شما می توانید برای آشنایی با محبوب ترین و پرفروش ترین محصولات با شماره تلفن 02188662211 داخلی 106 – 107 تماس حاصل نمایید.