همانطور که می دانید در بحث تشخیص ورود افراد به مناطقی از مکان مورد نظر که سیستم مداربسته در آن نصب است تکنولوژی های متفاوتی وجود دارد. فناوری هایی مانند مانند تشخیص حرکت (Motion Detection)، عبور از خط (Line Crossing)، تشخیص نفوذ(Intrusion Detection) و …که در مباحث قبلی توضیح دادیم.

اما به تازگی فناوری نسبتا جدیدتری به بازار معرفی شده و همچنین کارایی بالاتری نیز دارد و با نام تکنولوژی PIR شناخته می شود. کاربرد این فناوری نیز در تشخیص ورود یا نفوذ افراد به مناطق ممنوعه از پیش تعیین شده است . کارکرد این فناوری بر طبق تغییرات الگوهای گرمایی اشعه مادون قرمز در محیط مورد نظر است.

طرز کار سنسور PIR

PIR مخفف عبارت Passive Infrared Sensor همانطور که از نامش برمی آید یک سنسور الکترونیکی است. وظیفه این سنسور در دوربین مدار بسته اندازه گیری نور مادون قرمز (IR) منتشر شده از افراد یا اجسام مختلف در محیط مورد نظر است. وجود واژه passive به معنی غیرفعال ، بیانگر این است که این سنسور از خود هیچ گونه اشعه ای ساتع ننموده و کارکرد آن تنها از طریق جذب اشعه است. به زبان ساده عملکرد این سنسور بدین گونه است که در هنگام ورود فرد به اتاق بر اثر انرژی گرمایی که سوژه از خود تولید می کند الگوهای دمایی محیط برهم خورده و این تغییرات توسط سنسور PIR تشخیص داده می شوند. پس از تشخیص ورود سوژه به محل هشدارهای لازم از طریق ارسال دستور فعال شدن به دستگاه های آلارم در صورت وجود، داده می شود و یا  دستگاه های ضبط شروع به ثبت تصاویر می نمایند.

برای فهم بهتر موضوع باید بدانید که هر جسمی می تواند از خود اشعه مادون قرمز ساتع نماید. این اشعه با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیست و تنها به صورت انرژی گرمایی می تواند حس گردد. دوربین هایی که مجهز به سنسور PIR هستند قادرند این اشعه را اندازه گیری کنند. زمانی که فردی وارد مکان مورد نظر می شود، سنسور PIR تغییرات تابشی ایجاد شده در میدان دید خود را تشخیص داده و سپس تغییرات حاصل از بهم ریختگی میزان اشعه مادون قرمز موجود در محیط را نسبت وضعیت قبلی مقایسه می کند. سپس به انجام محاسبات لازم پرداخته که منجر به شروع عملیات ضبط و یا فعال شدن زنگ های آلارم ها می گردد. سنسور از طریق دو عامل زیر متوجه این تغییر وضعیت در محیط می گردد:

  1. از طریق تغییرات صورت گرفته که حاصل از انرژی مادون قرمز ساتع شده از بدن فرد در محیط می باشد.
  2. از طریق تغییرات بوجود آمده بر اثر بهم ریختگی الگوی اشعه مادون قرمز موجود در محیط نسبت به وضعیت قبلی بر اثر ورود سوژه که فارغ از انرژی گرمایی حاصل از فرد یا جسم است.

اجزای تشکیل دهنده سنسور PIR

  1. یک عدد سنسور که وظیفه دریافت نور مادون قرمز را برعهده داشته و آن را تبدیل به میکروولت می نماید.
  2. یکلنز که وظیفه دارد که تشخیص دهد نور مادون قرمز از مناطق مجزایی که فواصل معینی از هم داشته و نوری از میان آن‌ها عبور ننموده، گرفته می شود.
  3. یک مدار الکترونیکی که تغییرات ولتاژ ناشی از انرژی مادون قرمز که بر اثر حرکت جسم رخ می دهد را در یک بازه زمانی مشخص اندازه گیری نموده و نسبت به آن عکس‌العمل نشان می‌دهد.

بهترین مکان برای نصب دوربین مدار بسته با قابلیت PIR مکانی با دید باز و بدون وجود موانع مختلف است. مکان هایی مانند سقف های باز یا دیوار های بزرگ می توانند گزینه های مناسبی باشند. بهتر است این نوع از دوربین ها در نزدیکی سیستم های تهویه نصب نگردند. زیرا تولید هوای گرم یا سرد توسط این سیستم ها بر نحوه عملکرد آنها تاثیر گذاشته و منجر به کاهش کیفیت عملکرد آنها و ایجاد هشدارهای کاذب می گردند. در پایان لازم به ذکر است که سنسورهای PIR در دوربین های مدار بسته تنها نسبت به دمای بدن انسان و یا حیوان ها حساس هستند.

دوربین های ورتینا که دارای تکنولوژی PIR  هستند :

VHC-4222

VHC-4262