بهبود فرآیند ذخیره سازی از طریق ایجاد زیرساختهای مناسب برای داده های نظارت تصویری

سیباشهر : با وجود پیشرفت­های صورت ­گرفته هیچ نشانه­ ای از کاهش حجم ویدیو­ها وجود ندارد. بحث تنها پیرامون حجم این ویدیوها نیست بلکه جای ذخیره ­سازی و نحوه­ ذخیره­ سازی آن­ها نیز اهمیت بالایی دارد. فرض بر این است که ایجاد اتاق­هایی برای ذخیره­سازی مقرون ­به ­صرفه­ترین روش برای ذخیره ­سازی است که امکان کنترل داده­ها را نیز به ­راحتی فراهم می­آورد. اگر چه کنترل قدرت شبکه، فاکتور بسیار مهمی است که در معماری مخزن ذخیره‌سازی تأثیرگذار است. در این مقاله زیرساخت­های لازم برای ساخت مخازن ذخیره ­سازی بررسی می­گردد.

شرایط ذخیره­ سازی برای دوربین­های ویدیویی

کاملا واضح و مبرهن است که شبکه ­های موجود بدون توجه به دوربین­های ویدیویی بر پایه شبکه، طراحی شده­اند. شاید طراحی این شبکه­ ها با در نظر داشتن تلفن­های تصویری صورت گرفته ­باشد، اما مفهوم دوربین­های برپایه شبکه، درآن زمان، بسیار دور از ذهن بوده است. با توجه به اینکه دوربین­های ۱۰۸۰ پیکسلی ۲ الی ۳ مگابایت از جریان شبکه را به­ خود اختصاص می­دهد، دوربین­های ۲۰ مگاپیکسلی۲۰ الی ۳۰ مگاپیکسل از حجم شبکه را اشغال می­کنند و بنابراین به ­منظور جلوگیری از خرابی شبکه، نمی­توان تصاویر دوربین­های زیادی را بر روی یک خط شبکه وارد کرد. به همین منظور استفاده از شبکه­های موازی بهترین راه­حل به ­نظر می­رسد.

برای تخمین حجم مورد نیاز فرمول­هایی وجود دارد که عموماً پیشنهاد می­شود، به حجم بدست ­آمده از این روابط ۲۰ درصد اضافه شود. البته هیچ الزامی به این کار نیست و این صرفاً یک پیشنهاد برای ارتقای سیستم در آینده، است. برای تخمین مناسب حجم تعداد دوربین­هایی که ممکن است به سیستم­ افزوده گردند را باید در نظر داشت. فاکتورهای زیادی بر حجم مورد نیاز تأثیر می­گذارند، و از این ­رو ۲۰ درصد بیشتر از حجم محاسبه شده بر روی کاغذ بهبود عملکرد سیستم را تضمین می­کند.

ذخیره ­سازی برای مدت طولانی

امروزه نقش دولت و تجارت در مقررات مربوط به نگهداری اطلاعات بیش از پیش شده ­است. بطور مثال طبق قانونی مدارس تگزاس، تصاویر ضبط­ شده در کلاس را باید به مدت ۱۸۰ روز نگهداری ­کنند و این قانون در حالی وضع شده است که بودجه­ای برای این امر در نظر گرفته نشده ­است.

البته این قانون تنها شامل مدارس تگزاس نیست و گارد ساحلی ایالات متحده قانونی وضع کرده که طبق آن کشتی­های تجاری ملزم به نگهداری تصاویر ضبط شده به مدت شش ماه هستند. در صنعت کارت­های خرید زمان مقرر ۹۰ روز است. در ایلینوی مزارع کاشت ماری­جوآنا برای مصارف پزشکی و داروخانه­ ها، تصاویر خود را ۳۰ روز نگهداری می­کنند. امکان تغییر تعداد روزهای ذکر شده در هر لحظه وجود ­دارد و معمولاً ۳۰ روز فرصت برای ایجاد تغییرات لازم در سیستم­ها داده می­شود و چنانچه تغییرات در موعد مقرر اعمال نگردد جرایم سنگینی شامل حال نهادهای متخلف می­گردد.

با توجه به تغییرات دقیقه نودی که در طراحی­ها صورت می­گیرد، و همین­طور با در نظر داشتن امکان وضع مقررات جدید و پیش­بینی نشده، لازم است حجم ذخیره­سازی انعطاف­پذیر بوده و امکان اعمال تغییرات وجود داشته ­باشد. در هر حال ممکن است حجم مورد نیاز با افزودن یک یا دو دیسک سخت براحتی و با هزینه ­ای کم تأمین گردد و نیازی به یک سرور جدید نباشد. با توجه به قابلیت تجزیه و تحلیل فیلم­های ذخیره شده، شرکت­ها و سازمان­ها برای توسعه کسب و کار و رونق بخشیدن به نرم­افزارهای هوشمند تجاری خود ممکن ­است اطلاعات خود را برای مدت طولانی­تری نگهداری کنند.

اولویت سازمان­ها و نهاد­ها این است از هماهنگی بین سرور و نرم ­افزار تصویری منتخب اطمینان داشته ­باشند. نرم­ افزارهای تصویری موجود تفاوت­های بسیار کوچکی با یکدیگر دارند و همین تفاوت­ها منجر به اختلاف در نحوه ثبت اطلاعات می­گردد، بنابراین هماهنگی بین سیستم نرم ­افزاری و سرور برای دستیابی به نتیجه و عملکرد بهتر لازم است.

ظرفیت ذخیره­ سازی درون سرور مهم است اما ظرفیت پهنای باند اهمیت بیشتری دارد. امروزه ساخت سرورهایی با ظرفیت بالای ۱۰۰ ترابایت براحتی صورت می­گیرد اما فایده این سرورها، اگر قابلیت پردازش این داده‌ها بر روی یک دیسک سخت دیگر را نداشته ­باشند و بطور همزمان امکان انتقال داده ­ها به ایستگاه یا ایستگاه­های دیگر وجود نداشته ­باشد، چیست؟ ظرفیت بالای سرور در این حالت با توجه به عملکرد پایینی که دارد تنها اعمال هزینه اضافی بر دوش سازمان و شرکت مزبور می­باشد. برای ضبط و مدیریت تصاویر ویدیویی وجود پهنای باند بالا مهمتر از ظرفیت ذخیره­سازی بالا می­باشد.

دوام و طول عمر سرورهای ضبط

چنانچه سیستم ضبط تصاویر توانایی مدیریت جریان داده­ با حجم ۵۰۰ مگابایت بر ثانیه را نداشته­ باشد، دیگر یک شرکت سرور ویدیویی نامیده نمی­شود بلکه تنها با عنوان سرور پخش ویدیو یا دوربین مداربسته بسیار گران ­قیمت، نامیده می­شود.

بعنوان مثال، برای ۱۲۵ عدد دوربین ۱۰۸۰ پیکسلی  با ۱۵ تصویر در ثانیه، بدون در نظر گرفتن زمان نگهداری این تصاویر، یک روز یا ۳۰ روز، به پهنای باند ۴۱۴ مگابایت بر ثانیه نیاز است و برای ذخیره­سازی به مدت ۳۰ روز به ۸۴ ترابایت فضای ذخیره‌سازی نیاز می­باشد. تأمین فضای ذخیره­سازی به راحتی انجام ­می­گیرد، با افزودن دیسک­های سخت به میزان لازم، لذا توجه اصلی باید بر روی تأمین پهنای باند مورد نیاز قرار گیرد.

در نهایت طول عمر و دوام سرور به عنوان فاکتوری مهم وارد معادله می­شود. سرورها ممکن است دارای ضمانت­نامه باشند اما چنانچه سرور هر روز دچار مشکل بشود، و هر روز فردی برای تعمیر به سایت مراجعه کند، به این معنی است که تصاویر هر روز ضبط نمی­شوند، و در نهایت این ضمانت منجر به تحمیل هزینه تعمیر و در بعضی موارد بدنام کردن شرکت می­شود و فایده دیگری ندارد.

از طرف دیگر ممکن است برای شرکت و یا سازمان بدهی ایجاد­ کند. به این ماجرا توجه کنید: چند سال پیش در یکی از استادیوم­های بزرگ بیس­بال، یک زوج پس از اتمام بازی در محوطه پارکینگ استادیوم مورد ضرب ­و شتم قرارگرفتند و این اتفاق در محدوده تحت پوشش دوربین­های نظارت تصویری صورت­ گرفت، اما متأسفانه سرور ضبط کننده در آن زمان از کار افتاده بود و بنابراین چیزی ضبط نشد. در نتیجه این اتفاق، آن پارک به پرداخت غرامت به آن زوج محکوم شد چرا که وجود دوربین مداربسته در آن مکان به آن زوج احساس امنیت داده­ بود حال آنکه این احساس امنیت اشتباه بود. شاید این مسئله توجه سیستم­هایی که بطور پیوسته کار می­کنند نباشد اما این اتفاق ممکن است رخ دهد لذا در هر صورت سرورها باید ضمانت داشته باشند که بیشتر به ­عنوان استراتژی بیمه­ گذاری است.

در نتیجه می­توان گفت، تأمین زیرساخت­های لازم و ضروری شبکه­ های ضبط تصاویر، شامل فراهم کردن موارد زیر می­گردد:

  • پهنای باند
  • قابلیت توسعه
  • مقاومت و طول عمر

با در نظر داشتن این موارد هنگام طراحی زیرساخت­های یک شبکه ضبط تصویر، می­توان از موفقیت سیستم نه تنها برای امروز بلکه تا پنج سال آینده مطمئن بود.