انتخاب دوربین مداربسته HD-TVI یا تحت شبکه

 

توضیح تفاوت سیستم های تحت شبکه (IP) و سیستم های آنالوگ HD به زبان علمی بسیار پیچیده و خارج از حوصله مخاطب خواهد بود. به همین دلیل در این مطلب سعی کرده ایم تفاوت این دو را به زبانی ساده عنوان کنیم. برای توضیح این دو دسته از دوربین ها دانستن تاریخچه آنها کمک بسیاری می کند.

 

در ابتدا دوربین های مداربسته با دو طیف آنالوگ و IP به بازار ارائه شدند:

 

آنالوگ: ارزان قیمت، نصب آسان، کیفیت پایین

تحت شبکه: گران قیمت، نصب نسبتا پیچیده، کیفیت بالا

در گذشته قیمت مناسب سیستم های آنالوگ، نصب این طیف را بسیار گسترده کرده بود. اما کیفیت پایین تصاویر آن همواره کاربر را با مشکل مواجه می کرد.

 

دوربین های آنالوگ HD وارد بازار می شوند :

 

در سال 2012 یک شرکت آمریکایی دوربین هایی بر پایه سیستم آنالوگ ولی با کیفیت بسیار بالا و قابلیت های بیشتر اختراع کرد. این تکنولوژی HDTVI نامگذاری گردید. هزینه تولید این سیستم جدید بسیار پایین بود. به همین دلیل این موضوع باعث شد تا دیگر دوربین های آنالوگ قدیمی تولید نشده و سیستم آنالوگ HD جایگزین این سیستم گردد.

 

کدام سیستم مداربسته برای من مناسب تر است؟

 

حال شاید این سوال برای شما به وجود بیاید که در صورتی که هر دو سیستم آنالوگ HD و تحت شبکه می توانند کیفیت تصویر بالایی ارائه دهند، استفاده از دوربین های گران قیمت IP چه توجیهی دارد؟ برای پاسخ به این سوال شما را با دو ویژگی منحصر به فردی که در دوربین های IP وجود دارد اما در دوربین های HD-TVI نیست آشنا می کنیم :

 

بسترسازی متفاوت: در سیستم های آنالوگ HD از کابل کواکسیال استفاده می شود و هر کابل می بایست از دوربین تا دستگاه امتداد یابد، اما در سیستم های تحت شبکه از کابل های شبکه (CAT6, CAT5)  استفاده می شود و می توان چندین دوربین را از طریق یک سوئیچ شبک و تنها با یک کابل به دستگاه ذخیره ساز متصل نمود. این نوع از بسترسازی در محیط های بزرگ همانند کارخانجات به واسطه کابل کشی کمتر بعضا هزینه تمام شده را کمتر از سیستم آنالوگ HD می نماید.

قابلیت پردازش تصویر: در سیستم های تحت شبکه مدل هایی موجود اند که قابلیت های تصویری همانند شمارش افراد، تشخیص چهره،  قابلیت پلاک خوانی و … را دارند. البته لازم به ذکر است که این مدل ها از قیمت بالایی برخوردارند.

 

این دو مطلب، از عمده تفاوت هایی می باشند که می تواند شما را در انتخاب تکنولوژی دوربین مداربسته خود کمک کند.