تاریخچه شماره‌گذاری در ایران:

در دوران صدارت وثوق الدوله (۱۲۹۸) به درشکه‌ها و گاری‌ها پلاک‌هایی چسبانده شد و هر یک از آنها دارای شماره‌ای شدند. در آن زمان متولی این کار اداره بلدیه (شهرداری) بود. تعویض و نصب پلاک بر روی خودروها در ایران قدمتی طولانی دارد، سابقه اولین خودرو پلاک شده در کشور، به سال ۱۳۰۵ همگام با ورود نخستین خودرو به کشور برمی‌گردد. در سال ۱۳۰۵ که ابتدائی‌ترین خودروها وارد کشور شدند هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که امروز با تعدد خودرو مواجه شویم. در آن روزگارها قوانینی که شامل ۳۲بند بود برای شماره گذاری خودروها وضع شد که البته این قوانین سه سال بعد از ورود اولین خودروها به کشور یعنی در سال ۱۳۰۸ تنظیم شد. در آن سال، خودروها صاحب پنج پلاک شدند؛ نام کارخانه، آدرس مالک، نمره عقب، نمره جلو و پلاک مالیات.

تصویب قوانین به همین‌جا ختم نشد؛ حدود ۱۳۰۸ وقتی تعداد اتومبیل سوارهای شخصی شهر به ۱۵۲۲ نفر رسید، قوانین مربوطه نیز تغییر کرد و پلاک‌ها متشکل از نام شهر و حدود چهار عدد که در بالای نام شهر قرار داشت، شدند و در گذشته در پلاک خودروها پنج رقم و نام شهری که خودرو در آن پلاک شده بود دیده می‌شد یا به همراه شماره پلاک و نام شهر عددی دیگر در آن درج می‌شد.

با افزایش خودرو در کشور، تصمیمی اتخاذ شد تا یکی از حروف الفبای فارسی نیز به نام شهرها افزوده شود و سپس نوبت به پلاک‌هایی رسید که نام شهر با عدد دو رقمی ترکیب و پلاک‌های جدیدی بر روی خودروها نصب شد. در دهه هفتاد، خودروها دیگر از آن شکل و شمایل قدیمی خارج شده و پلاک‌ها نیز لیزری شده بود. در سال ۱۳۷۸ با آمدن پلاک‌های لیزری، مسئولین تصمیم گرفتند که باید همه پلاک‌های خودروها یکسان شوند و این نوع پلاک روی همه خودروها نصب شود. طرح تعویض پلاک در سطح کشور آغاز شد. در این طرح مالکان خودرو، موظف به دریافت برچسب تعویض پلاک شدند و بابت آن برچسب‌ها نیز در آن روزگار مبلغی از آنها گرفته شد.

در دهه هشتاد، نوبت به پلاک‌های ملی رسید که هم دارای ابعاد و طرحی جدید بود و هم در نوع شماره‌گذاری و چیدمان اعداد و حروف در کنار یکدیگر بدیع به نظر می‌رسید. مشکلات تعویض پلاک به گونه‌ای بود که در سال ۸۳، میان نیروی انتظامی و دیوان عدالت اداری اختلاف نظرهایی به وجود آمد که این اختلافات موجود موجب سرگردانی و بلاتکلیفی مردم شد.

در همین خصوص، خزانه دار شورای شهر تهران در یکصد و یازدهمین جلسه علنی شورای شهر، با اشاره به ۷۰۰ هزار خودروی پلاک شده طی سال‌های ۸۰ تا۸۳ از دیوان عدالت اداری درخواست کرد که «اگر مصوبه دیوان عدالت اداری (غیرقانونی بودن عدم ثبت تعویض پلاک‌ها در دفاتر ثبت) وجاهت قانونی دارد سایر مسئولان هم باید آن را برای رهایی مردم از سرگردانی بپذیرند و اجرا کنند.»

این مشکلات همچنان تا سال۸۷ ادامه داشت تا اینکه رئیس مرکز شماره‌گذاری راهنمایی و رانندگی اعلام کرد که حدود یک میلیون پلاک قدیمی وجود دارد که هنوز به پلاک کشوری تبدیل نشده‌اند و پانصد هزار زوج پلاک مربوط به سال‌های دهه ۴۰ و اوائل ۵۰ است که در حال حاضر وجود خارجی ندارند و از بین رفته‌اند.

در دهه هشتاد؛ در پلاک‌های جدید کدهای دو رقمی که در سمت راست این پلاک‌ها بود، معرف محل سکونت و آدرس شهر و منطقه‌ای بود که مالک خودرو در زمان خرید خودرو به اداره شماره‌گذاری اعلام کرده بودند.

تفاوت فاحش و اصلی و شاید دلیلی که باعث نصب این نوع پلاک بر خودروها شد، در این بود که این پلاک به خودرو تعلق نداشت و متعلق به مالک خودرو بود و با انتقال خودرو به شخصی دیگر پلاک انتقال نمی‌یافت و پلاک تنها به شخص تعلق داشت و با تغییر وسیله نقلیه، شخص همواره از پلاک ثابتی استفاده می‌کند.

پلاک با طرح جدید تا حدود بیش از ۶۱ میلیون خودرو شخصی را می‌تواند تحت پوشش قرار دهد و تعداد خودرو در اسفند ۱۳۹۲ توسط مرکز پژوهش‌های مجلس ۱۵٫۱ میلیون عدد اعلام شد.

نواع پلاک‌ها (۱۳۸۴ به بعد)

پلاک‌های خودروهای ایرانی دارای انواع کلی هستند که در رنگهای مختلف صادر می‌شوند که شامل موارد زیر است: خودروهای شخصی، تاکسی‌ها، خودروهای عمومی، خودروهای دولتی، خوروهای معلولین، خودروهای ترانزیت، خودروهای کشاورزی، خودروهای تشریفات، خودروهای پلیس، خودروهای ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح، خودروهای ارتش، خودروهای سپاه پاسداران، خودروهای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، خودروهای کلاسیک (تاریخی)، موتورسیکلت‌ها و خودروهای مناطق آزاد تجاری-صنعتی

شماره گذاری خودروها نیز به صورتی است که می‌توان از شماره پلاک آن‌ها به اطلاعاتی مانند استان صادر کننده پلاک، تاریخ صدور پلاک و … پی برد.

پلاک خودروهای شخصی

پلاک‌های ملی شخصی همان طوری که از اسمشان مشخص است برای افراد حقیقی صادر می‌شود، این پلاک‌ها به شکل مستطیل می‌باشند و از چپ به راست خوانده می‌شوند و از چپ به راست به ترتیب شامل دو عدد، یک حرف، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که نشانه منطقه می‌باشد وجود دارد. حرف موجود در پلاک نشان دهنده منطقه می‌باشد (به عنوان مثال در گیلان عدد 56 نشان دهنده شهرستان‌های استان گیلان است که وقتی حرف ق در پلاک باشد به معنی شهرستان صومعه سرا است و حرف ط به معنی شهرستان بدره می‌باشد) و تفاوتش با عدد آخر پلاک در این است که عدد آخر پلاک ممکن است منطقه بزرگتری را نشان دهد در حالی که حروف مناطق دقیق تری را نشان می‌دهد.

پلاک‌های ملی شخصی با اعداد و حروف مشکی در یک پس زمینه سفید ساخته می‌شوند و که در سمت چپ آنها در یک نوار آبی پرچم ایران و مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است.

پلاک های گذر موقت

این پلاک برای خودرو هایی طراحی شده است که از خارج از کشور به کشور وارد میشوند که برای آن ها مهلت محدودی مشخص شده است.

پلاک تاکسی‌ها

پلاک ملی تاکسی‌ها فقط برای ناوگان تاکسی رانی در ایران صادر می‌شود و به شکل مستطیل می‌باشد، از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست به ترتیب شامل دو عدد، یک حرف ت که در بالای آن به لاتین نوشته شده است TAXI (تاکسی)، سه عدد و در آخر در یک مربع کد منطقه صدور پلاک نوشته شده است. کد منطقه صدور پلاک در واقع محل انجام وظیفه تاکسی را مشخص می‌کند. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه زرد رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است.

پلاک خودروهای عمومی

پلاک ملی خودروهای عمومی، پلاکی است که به خودروهای حمل و نقل عمومی مانند تریلی‌ها، وانت بارها، اتوبوس و مینی بوس‌ها و… تعلق دارد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف ع به معنی عمومی، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه زرد رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است.

پلاک خودروهای دولتی

این پلاک مخصوص خودروهای دولتی اعم از سواری، اتوبوس، مینی بوس، کامیون و … می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل بوده و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف الفـ، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک سفید رنگ بوده که بر روی یک پس زمینه قرمز چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است.

پلاک ویژه معلولین و جانبازان

این پلاک ویژه معلولین و جانبازان طراحی شده است. دلیل طراحی این پلاک برای این بوده است تا در صورت پارک در محل پارک ویژه معلولین و جانبازان قابل تشخیص باشند و همچنین برای دادن سهمیه بنزین درمان نیز این خودروها ساماندهی شوند. این پلاک کاملاً شبیه به پلاک ملی شخصی صادر می‌شود و تنها تفاوتش در این است که در پلاک‌های شخصی یک حرف در بین اعداد وجود دارد در صورتی که در این پلاک به جای حرف، آرم ویژه معلولین و جانبازان قرار دارد.

این پلاک به شکل مستطیل بوده و از چپ به راست خوانده می‌شود و به ترتیب شامل دو عدد، آرم معلولین و جانبازان، سه عدد و در آخر دو عدد در یک مربع که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است

پلاک ترانزیت بین‌المللی

پلاک ترانزیت به منظور شناسایی وسیله نقلیه بصورت بین‌المللی صادر و تحویل می‌گردد. پلاکهای قدیم کانون جهانگردی با پیشوند سه حرفی TEH و پنج کاراکتر عددی به رنگ سبز در زمینه سفید و پیشوند سه حرفی THR و پنج کاراکتر عددی مشکی در زمینه زرد و پلاکهای دو حرفی IR و پنج کاراکتر عددی به رنگ مشکی در زمینه زرد رنگ معتبر و قابل استفاده بودند پلاکهای ترانزیت برای هر وسیله نقلیه فقط یک بار صادر می‌شوند که مختص همان خودرو بوده و اعتبار آنها تا پایان عمر وسیله نقلیه می‌باشد.

معاونت صدور اسناد و مدارک بین‌المللی اقدام به ارائه پلاک ترانزیت بین‌المللی طرح جدید (عکس) نموده است این پلاک از تاریخ ۱۳۸۹/۶/۲۰ در برخی از نمایندگی‌های کانون جهانگردی ارائه می‌شود. از تاریخ ۱۳۸۹/۷/۳ هیچگونه خدماتی به دارندگان پلاک‌های مدل TEH و THR داده نمی‌شود.

همچنین از تاریخ ۱۳۹۱/۵/۱ هیچگونه خدماتی به پلاک‌های مدل IR داده نمی‌شود.

پلاک ترانزیت کنونی شبیه به پلاک ملی خودروهای ایران ساخته می‌شود با این تفاوت که به صورت لاتین نوشته می‌شود. این پلاک‌ها از چپ به راست خوانده می‌شود که به ترتیب شامل دو عدد یک حرف و سه عدد و در آخر در یک پس زمینه آبی رنگ دو عدد دیگر نوشته می‌شود. در سمت چپ این پلاک در یک نوار آبی رنگ آرم کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران که در بالای آن به لاتین ایران (IRAN) نوشته شده است چاپ می‌شود. در زیر پلاک در یک پس زمینه آبی عبارت Touring & Automobile Club of Islamic Republic of Iran به معنی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است.

پلاک ویژه خودروهای کشاورزی

این پلاک به خودروهای کشاورزی مانند تراکتور تعلق دارد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف ک به معنی کشاورزی، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه زرد رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است.

پلاک خودروهای تشریفات

این پلاک مخصوص خودروهای تشریفات دولتی می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل بوده و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل عبارت تشریفات در قسمت بالا و در قسمت زیرین آن به لاتین عبارت PROTOCOL (به معنی تشریفات) نوشته شده و در سمت راست پلاک یک عدد چهار رقمی می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک سفید رنگ بوده که بر روی یک پس زمینه قرمز چاپ می‌شود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است.

 

پلاک خودروهای پلیس (ناجا)

این پلاک ویژه خودروهای پلیس (ناجا) می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف پ به معنی پلیس، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک سفید بوده و بر روی یک پس زمینه سبز رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود. در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است.

پلاک خودروهای تاریخی

پلاک خودروهای تاریخی ایران پلاکی است که به خودروهای قدیمی که عبارت اند از:

خودروهای نفیس: خودروهایی که بیش از ۵۰ سال از تولید آن گذشته باشد.

خودروهای قدیمی: خودروهایی که بیش از ۲۵ سال از تولید آن گذشته باشد و از لحاظ طراحی و مهندسی ساخت یا کاربردی بی نظیر باشد.

خودروهای ویژه: خودروهایی که دارای بعد فرهنگی باشد.

این پلاک به شکل مستطیل بوده و برخلاف سایر پلاک‌های مورد استفاده اندازه آن به صورت استاندارد آمریکایی (پلاک‌های استاندارد آمریکایی دارای۱۲ اینچ طول و ۶ اینچ عرض هستند) می‌باشد؛ و به سه قسمت مستطیلی تقسیم می‌شود که در مستطیل سمت راست بالا عبارت تاریخی ذکر شده، در سمت راست پایین شماره پلاک قید شده و در سمت چپ پلاک در یک نوار آبی رنگ پرچم ایران در بالا که زیر آن عبارت I.R.IRAN نوشته شده و در قسمت پایین همین نوار عکسی از مکانی تاریخی زده شده است.

پلاک سیاسی یا دیپلمات

پلاک سیاسی مخصوص خودروهای سفارت‌ها و دیپلمات ها می‌باشد و فقط مختص سفارت می باشد. صاحبان این خودروها بدون عوارض واردات خودرو می‌توانند خودرو خود را وارد کنند.

پلاک سرویس سیاسی

پلاک سرویس سیاسی مربوط به نشانه خودروهای سرویس سفارتخانه ها و نمایندگان برای خدمات اداری است.

پلاک خودروهای ستاد کل نیروهای مسلح

این پلاک ویژه خودروهای ستاد کل نیروهای مسلح می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف ف به معنی خودروهای فرماندهی ستاد کل نیروهای مسلح، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک سفید بوده و بر روی یک پس زمینه آبی فیروزه ای رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود. در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است.

پلاک خودروهای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

این پلاک ویژه خودروهای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف ز، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک سفید بوده و بر روی یک پس زمینه آبی فیروزه ای رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود. در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است.

پلاک خودروهای ارتش

این پلاک ویژه خودروهای ارتش می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف ش، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه خاکی رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود. در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است.

پلاک خودروهای سپاه پاسداران

این پلاک ویژه خودروهای سپاه پاسداران می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف ث، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک سفید بوده و بر روی یک پس زمینه سبز رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود. در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است.

پلاک موتورسیکلت‌ها

این نوع پلاک ویژه موتورسیکلت‌ها می‌باشد که فقط در قسمت عقب وسیله نقلیه نصب می‌شود و این پلاک به صورت مستطیل بوده و اندازه آن مطابق با استاندارد پلاک‌های موتورسیکلت در اروپا می‌باشد.

حتما شما هم می دانید که پلاک خودروهای ایران بر اساس شهر محل سکونت مالک خودرو تعیین می شود مثلا برای خودروهای شهر ملکان و حومه پلاک به صورت زیر است ایران  ۳۵- ***ص ** که در این پلاک جای ستاره ها اعداد مختلف نوشته می شود ولی عدد ۳۵ و حرف صاد برای خودروهای ملکان ثابت است البته برای شهرهای بزرگ شماره دورقمی ثابت ولی ممکن است چند تا حرف الفبا استفاده شود مثلا کد تبریز ۱۵ با تمام حروف الفبا هست و برای تهران ۱۱و ۲۲و ۳۳و ۴۴و ۵۵ با تمام حروف است . لذا با توضیحات ذیل جدول پلاک شهرهای ایران به صورت ذیل تقدیم می شود با ذکر این نکته که این جدول کامل نیست و به مرور جزئیات آن اضافه می شود .

آذربایجان شرقی
تبریز : ۱۵
شهرستان های استان :۲۵و۳۵-    شهرستانهای بزرگ ۲۵ و شهرستان کوچک ۳۵

شهرهای استان  : ملکان (۳۵ص)   – مراغه ( ۲۵ب) –  بناب ( ۲۵ل) – عجب شیر ( ۳۵د ) – آذرشهر ( ۲۵ی ) – ایلخچی و اسکو  ( ۳۵ب ) – مرند ( ۲۵ج) – میانه ( ۲۵د ) – شبستر ( ۲۵ن ) –  هشترود ( ۲۵ق ) – اهر ( ۲۵س) – سراب ( ۲۵ص) – جلفا ( ۲۵ ط ) – بستان آباد ( ۲۵م ) – کلیبر ( ۲۵ و ) – هریس ( ۲۵ ه ) – ورزقان ( ۳۵ ج ) – چاراویماق ( ۳۵ س ) –

آذربایجان غربی
اورمیه : ۱۷
کد ذخیره : ۳۷
شهرستان های استان :۲۷

شهرهای استان : میاندوآب ( ۲۷ط ) – مهاباد ( ۲۷ج ) – بوکان ( ۲۷ن ) – سردشت ( ۲۷م ) – خوی (۲۷ب ) – سلماس ( ۲۷س ) – نقده ( ۲۷ص ) – پیرانشهر ( ۲۷و ) – اشنویه ( ۲۷ی ) – شاهین دژ ( ۲۷ل) – ماکو ( ۲۷ د ) – تکاب ( ۲۷ ق ) –  چالدران ( ۲۷ ه ) –

تهران
* مناطق شمالی شهر تهران * مناطق : ۱،۲،۳،۴،۵،۷،۸،۲۲
کد پلاک :۱۱ کدهای ذخیره : ۴۴و۷۷
* مناطق مرکزی تهران * مناطق : ۲،۶،۱۰،۱۱،۱۲
کد پلاک : ۲۲ کدهای ذخیره : ۵۵ و۸۸
* مناطق جنوبی تهران*مناطق : ۹،۱۳،۱۴،۱۵،۱۶،۱۷،۱۸،۲۰،۲۱
کد پلاک : ۳۳ کد های ذخیره : ۶۶ و۹۹

کرج  ۶۸
اسلام شهر  ( ۷۸ی /ب ) – ورامین ( ۷۸س) – پاکدشت ( ۷۸ل) – شهریار ( ۷۸د/ه) – دماوند و رودهن ( ۷۸ص) – اوشان و فشم ( ۷۸و ) – ری ( ۷۸ن) – رباط کریم ( ۷۸ج) – هشتگرد ( ۷۸ط) – فیروزکوه ( ۷۸ق ) – نظر آباد ( ۷۸ م ) – شمیرانات ( ۷۸ و )

کد ذخیره ۲۱

فارس
شیراز  :۶۳
کد ذخیره : ۹۳
شهرستان های استان : ۷۳و۸۳

شهرهای استان : فسا ( ۷۳س ) – آباده ( ۷۳ ق ) – جهرم ( ۷۳ب ) –  لارستان ( ۷۳ ج ) – داراب ( ۷۳ د ) – کازرون ( ۷۳ ص ) – فیروزآباد ( ۷۳ ط ) – مرودشت ( ۷۳ ل ) – لامرد ( ۷۳ م ) – نیریز ( ۷۳ ن ) – استهبان ( ۷۳ و ) – اقلید ( ۷۳ ه ) – سپیدان ( ۷۳ ی ) –  ممسنی ( ۸۳ ب ) – زرین دشت ( ۸۳ ج ) – قیر و کازرین ( ۸۳ د ) – مهر ( ۸۳ س ) – ارسنجان ( ۸۳ ص ) – خرمبید ( ۸۳ ط ) – بوانات ( ۸۳ ق ) – فراشبد ( ۸۳ ل ) –

اصفهان
شهر اصفهان  : ۱۳ کد ذخیره : ۵۳
شهرستان های استان :۲۳و۴۳

شهرهای استان : آران و بیدگل ( ۴۳س) – مبارکه ( ۴۳ج) – شاهین شهر ( ۴۳د) – تیران و کرون ( ۴۳ص) – خمینی شهر ( ۲۳س) – فلاورجان ( ۲۳ه) – زرین شهر ( ۲۳ی) – کاشان ( ۲۳ب) – نجف آباد ( ۲۳ج) – شهرضا ( ۲۳د) – نایین ( ۲۳م) – نطنز ( ۲۳ط) – سمیرم ( ۲۳ن) گلپایگان  ( ۲۳ص ) – اردستان ( ۲۳ ق ) – خوانسار ( ۲۳ ل ) – – فریدونشهر ( ۲۳ و ) – لنجان ( ۲۳ ی ) – فریدن ( ۴۳ ب ) – برخوار و میمه ( ۴۳ د ) – چاودگان ( ۴۳ ط ) –

خراسان(شمالی رضوی جنوبی)
مشهد : ۱۲
کد ذخیره : ۵۲
سایر شهرهای خراسان،خراسان شمالی،رضوی و جنوبی کد پلاک : ۳۲،۴۲

شهرهای استان : نیشابور ( ۳۲ ب ) – سبزوار ( ۳۲ ج ) – بیرجند ( ۳۲ د ) – بجنورد ( ۳۲ س ) – تربت جام ( ۳۲ ص ) – قوچان ( ۳۲ ط ) – گناباد ( ۳۲ ق ) – تربت حیدریه ( ۳۲ ل ) – کاشمر ( ۳۲ م ) – قائنات ( ۳۲ ن ) – فردوس ( ۳۲ و ) – تایباد ( ۳۲ ه ) – نهبندان ( ۳۲ ی ) – فریمان ( ۴۲ ب )- شیروان ( ۴۲  ج ) – سرخس ( ۴۲  د ) – درگز ( ۴۲  س )- خواف ( ۴۲  ص ) – چناران ( ۴۲  ط ) – اسفراین ( ۴۲  ق ) – بردسکن ( ۴۲  ل ) – رشت خوار ( ۴۲  م ) – جاجرم ( ۴۲  ن ) – ماند و سلمقان ( ۴۲  و ) – سربشیر ( ۴۲  ه ) – کلات ( ۴۲  ی ) –

ساری :۶۲
کد ذخیره : ۸۲ و۹۲
شهرستان های استان :۷۲

شهرهای استان  : بابل ( ۷۲ج) – آمل ( ۷۲ب ) – تنکابن ( ۷۲د) – رامسر ( ۷۲س) – نوشهر ( ۷۲ص) – نور ( ۷۲ط) – بهشهر ( ۷۲ق) – قائم شهر ( ۷۲ل) – بابلسر ( ۷۲م) – چالوس ( ۷۲ن ) – محمودآباد ( ۷۲و) – نکا ( ۷۲ه ) – جویبار ( ۷۲ی ) –  – سواد کوه ( ۷۲ج) .

همدان
شهر همدان : ۱۸
کد ذخیره : ۳۸
شهرستان های استان :۲۸

نهاوند ( ۲۸ ب ) – تویسرکان ( ۲۸ د ) – کبودرآهنگ ( ۲۸ س ) – رزن ( ۲۸ ص ) – بهار ( ۲۸ ط ) – اسد آباد ( ۲۸ ق ) –

کرمانشاه
شهر کرمانشاه : ۱۹
کد ذخیره : ۳۹
شهرستان های استان :۲۹

اسلام آباد غرب  ( ۲۹ ب ) –  گیلانغرب ( ۲۹ ج ) – سرپل ذهاب ( ۲۹ د ) – پاوه ( ۲۹ س ) – کنگاور ( ۲۹ ص ) – قصر شیرین ( ۲۹ ط ) – سنقر ( ۲۹ ق ) – جوانرود ( ۲۹ ل ) – صحنه  ( ۲۹ م ) – هرسین ( ۲۹ ن ) – ثلاث باباجانی ( ۲۹ و ) –

مرکزی
اراک : ۴۷
کد ذخیره : ۶۷
شهرستان های استان :۵۷

شهرهای استان : تفرش ( ۵۷س) – ساوه ( ۵۷ب) – محلات ( ۵۷د) – خمین ( ۵۷ ج ) – دلیجان ( ۵۷ ص ) – آشتیان ( ۵۷ ط ) – شازند ( ۵۷ ق ) – زرندیه ( ۵۷ ل ) – کمیجان ( ۵۷ ن ) –

خوزستان
اهواز :۱۴

شهرستان های استان :۲۴و۳۴

آبادان ( ۲۴ ب ) – خرمشهر ( ۲۴ ج ) – دزفول ( ۲۴ د ) – بهبهان ( ۲۴ س ) – مسجد سلیمان ( ۲۴ ص ) – ماهشهر ( ۲۴ ط ) – دشت آزادگان ( ۲۴ ق ) – رامهرمز ( ۲۴ ل ) – اندیمشک ( ۲۴ م ) – شوشتر ( ۲۴ ن ) – شوش ( ۲۴ و ) – شادگان ( ۲۴ ه ) – ایذه ( ۲۴ ی ) – باغملک ( ۳۴ ب ) – امیدیه ( ۳۴ ج ) – هندیجان ( ۳۴ د ) – لاتی ( ۳۵ س )

گیلان
رشت: ۴۶
شهرستان های استان :۵۶ و۷۶

شهرهای استان : انزلی ( ۵۶ب ) – لنگرود ( ۵۶م) – رودسر ( ۵۶ص) – لاهیجان ( ۵۶ج) – رودبار ( ۵۶ط) – فومن ( ۵۶ل) – تالش (۵۶س) – صومعه سرا (۵۶ق) – رضوانشهر ( ۵۶ن) – آستارا ( ۵۶د) – سیاهکل ( ۷۶ب) – آستانه اشرفیه ( ۷۶ج) املش ( ۵۶ و ) – ماسوله ( ۵۶ ه ) – شفت ( ۵۶ ی) –

قم
شهر قم  : ۱۶
کد ذخیره : ۳۶
شهرستان های استان :۲۶

یزد
شهر یزد : ۵۴
کد ذخیره : ۷۴
شهرستان های استان ۶۴

شهرهای استان  : تفت ( ۶۴ج) – طبس ( ۶۴ق ) – میبد ( ۶۴د) – مهریز ( ۶۴ص) – هرات ( ۶۴ل ) – اردکان ( ۶۴ ب ) – بافق ( ۶۴ س ) – ابرکوه ( ۶۴ ط ) – خاتم ( ۶۴ ل ) – صدوق ( ۶۴ م )

کرمان
شهر کرمان : ۴۵
کد ذخیره : ۷۵
شهرستان های استان :۶۵

شهرهای استان : رفسنجان ( ۶۵ب) – راور ( ۶۵ه) – زرند ( ۶۵ط) – جیرفت ( ۶۵ص) – منوجان ( ۶۵ن) – عنبرآباد( ۶۵و) – بم ( ۶۵ج ) – سیرجان ( ۶۵د) – بافت ( ۶۵س) – کهنوج ( ۶۵ق) – شهربابک ( ۶۵ل) – بردسیر ( ۶۵م) .

کردستان
سنندج  : ۵۱
شهرستان های استان :۶۱

شهرهای استان : سقز ( ۶۱ب ) – بیجار ( ۶۱ج) – بانه ( ۶۱د) – قروه ( ۶۱س) – مریوان ( ۶۱ص ) – دیواندره ( ۶۱ط) – کامیاران ( ۶۱ق ) – سروآباد ( ۶۱ل)

زنجان
شهر زنجان : ۸۷
شهرستان های استان :۹۷

شهرهای استان : ابهر ( ۹۷ب) – خدابنده ( ۹۷ج) – خرمدره ( ۹۷د) – ایجرود ( ۹۷ س ) – طارم ( ۹۷ ص ) –  ماه نشان ( ۹۷ ط ) –

قزوین
شهر قزوین :۷۹
شهرستان های استان :۸۹

تاکستان ( ۸۹ ب ) – بوئین زهرا ( ۸۹ ج ) – ابیک ( ۸۹ د ) –

لرستان
خرم آباد :۳۱
شهرستان های استان :۴۱

شهرهای استان : بروجرد ( ۴۱ب) – الیگودرز ( ۴۱ج) – دورود( ۴۱د) – کوهدشت ( ۴۱ س ) – دلفان ( ۴۱ ص ) – ازنا ( ۴۱ ط ) – پلدختر ( ۴۱ ق ) – سلسله ( ۴۱ ل )

چهار محال و بختیاری
شهر کرد :۷۱
شهرستان های استان :۸۱

بروجن ( ۸۱ ب ) – اردل ( ۸۱ ج ) – فارسان ( ۸۱ د ) – لردگان ( ۸۱ س ) – کوهرنگ ( ۸۱ ص )

استان گلستان
گرگان :۵۹
شهرستان های استان :۶۹

شهرهای استان : گنبد ( ۶۹ب ) – بندر ترکمن ( ۶۹ ج ) – کردکوی ( ۶۹ د ) – علی آباد ( ۶۹ س ) – آزاد شهر ( ۶۹ ص ) – مینودشت ( ۶۹ ط ) – بندر گز ( ۶۹ ق ) – رامیان ( ۶۹ ل ) – آق قلا ( ۶۹ م ) – کلاله ( ۶۹ ن )

استان سمنان
شهر سمنان : ۸۶
شهرستان های استان :۹۶

شهرهای استان  : دامغان ( ۹۶ب) – گرمسار ( ۹۶د) – شاهرود( ۹۶ج) .

سیستان و بلوچستان
زاهدان :۸۵
شهرستان های استان :۹۵

زابل ( ۹۵ ب ) –  ایرانشهر ( ۹۵  ج ) – خاش ( ۹۵  د ) – سراوان ( ۹۵ س ) – نیکشهر (۹۵  ص ) – سرباز ( ۹۵  ط ) –  چابهار ( ۹۵  ق )

بوشهر
شهر بوشهر :۴۸
شهرستان های استان :۵۸

شهرهای استان : تنگستان ( ۵۸س ) – دشتی ( ۵۸ص) – دشتستان ( ۵۸ب ) – گناوه ( ۵۸ج) – کنگان ( ۵۸د) – دیر ( ۵۸ط) – دیلم ( ۵۸ق) جم ( ۵۸ ل ) –

هرمزگان
بندرعباس :۸۴
شهرستان های استان :۹۴

میناب ( ۹۴ ب ) – بندر لنگه ( ۹۴ ج ) – رودان ( ۹۴ د ) – ابوموسی ( ۹۴ س ) – جاسک ( ۹۴ ص ) – بستک ( ۹۴ ط ) – حاجی آباد ( ۹۴ ق ) – قشم ( ۹۴ ل ) –

اردبیل
شهر اردبیل :۹۱  با حروف ب ج د
شهرستان های استان :۹۱

پارس آباد ( ۹۱ س ) – خلخال ( ۹۱ ص ) – گرمی ( ۹۱ ط ) – مشکین شهر ( ۹۱ ق ) – بیله سوار ( ۹۱ ل ) – نیر ( ۹۱ م ) – نمین ( ۹۱ ن ) – کوثر ( ۹۱ و )

ایلام
شهر ایلام  : ۹۸  با حروف ب ج د س
شهرستان های استان :۹۸

مهران ( ۹۸ ص ) – دره شهر ( ۹۸ ط ) – دهران ( ۹۸ ق ) – شیروان ( ۹۸ ل ) – ایوان ( ۹۸ م ) – آبدانان ( ۹۸ ن )

کهگیلویه و بویر احمد
یاسوج  :۴۹  با حروف ب ج د س
شهرستان های استان :۴۹

گچساران ( ۴۹ ص ) – دهدشت ( ۴۹ ط ) – دنا ( ۴۹ ق )