رزولوشن های متفاوت در دوربین های مداربسته - دیدافزار سیستم

نویسنده : دیدافزار سیستم ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ تعداد نظرات : دیدگاه بسته شده است
رزولوشن های متفاوت در دوربین های مداربسته

سوال رایجی که اغلب از سمت مشتریان دوربین مداربسته مطرح می شود رزولوشن و کیفیت تصویر دوربین هاست. به طور طبیعی یک مشتری می خواهد بداند که وضوح تصویر دوربینی که قصد خرید آن را دارد چگونه است. رزولوشن در دوربین در ابعاد پیکسلی عمودی و افقی اندازه گیری شده و به طور معمول به قابلیت های دوربین و دستگاه ضبط کننده ای که تهیه می کنید بستگی دارد. رزولوشن را می توان به عنوان کوچکترین جزئیاتی که می تواند در یک تصویر دیده شود تعریف کرد. نکته مهم اینجاست که در مبحث کیفیت تصویر دوربین مداربسته دو مورد مد نظر است :

– رزولوشن دوربین

– رزولوشن ضبط یا دستگاه ضبط

برای مثال اگر تصاویر خود را با یک دوربین ۵ مگاپیکسلی ثبت می کنید و در سیستم خود از یک دستگاه ضبط کننده که می تواند تصاویر را تا حداکثر با رزولوشن ۳ مگاپیکسل ضبط کند. تصاویر ضبط شده نهایی با رزولوشن ۳ مگاپیکسل خواهند بود.

تیوی لاین (TVL) چیست؟

در سیستم مداربسته، تیوی لاین مشخصه ای از قدرت تفکیک یا رزولوشن افقی در دوربین های آنالوگ است. به بیان دیگر به عنوان خطوط رزولوشن افقی شناخته می شوند. به طور کلی ساده تر رزولوشن تصویر از کنار هم قرار گرفتن خطوط تی وی لاینی حاصل می گردد. TVL یکی از مقیاس های مهم در یک سیستم ویدیویی است.

Resolution: Horizontal TVlines * Vertical TVlines

بر حسب فرمول بالا در دوربین های مداربسته آنالوگ بالاترین رزولوشنی که ارائه می شود برابر است با مقادیر زیر است که به اختصار به آن رزولوشن D1 گفته می شود:

D1: 720*576 TVL

هیچ دوربین آنالوگی وجود ندارد که بتواند تصویری بالاتر از رزولوشن D1 ارائه دهد. همچنین دستگاه ضبط DVR آنالوگی هم وجود ندارد که بتواند بالاتر از کیفیت D1 ضبط کند.

رزولوشن ۴CIF

یکی از فرمت های رایج برای نمایش رزولوشن سیستم های تلویزیونی است. همانطور که گفتیم دو قالب تلویزیونی رایج PAL  و  NTSC وجود دارند اندازه رزولوشن ۴CIF در هر کدام از این قالب ها متفاوت است:

PAL: 576*704, 25F/S

NTSC: 480*704, 30F/S

همانطور که می دانید قالب رایج تلویزیونی در ایران PAL است. قالب D1 و ۴CIF تفاوت بسیار کمی در عرض تصویر دارند.

رزولوشن CIF:

یکی دیگر از فرمت های رایج برای نمایش رزولوشن سیستم های تلویزیونی است. با توجه به آنچه که درباره استانداردهای تلویزیونی رایج PAL و NTSC گفتیم اندازه رزولوشن CIF در هر کدام از این قالب ها متفاوت است:

PAL: 288*352, 25F/S

NTSC: 240*352, 30F/S

این رزولوشن یک چهارم کیفیت D1 را دارد.

رزولوشن QCIF:

اندازه رزولوشن QCIF در هر کدام از قالب های تلویزیونی PAL و NTSC متفاوت است:

PAL: 144*176, 25F/S

NTSC: 120*176, 30F/S

رزولوشن QCIF به اندازه یک چهارم رزولوشن CIF است.

رزولوشن ۲CIF:

اندازه رزولوشن ۲CIF در هر کدام از قالب های تلویزیونی PAL و NTSC متفاوت است:

PAL: 288*704, 25F/S

NTSC: 240*176, 30F/S

رزولوشن VGA:

به طور کلی رزولوشن VGA در زمره استاندارد های انواع رزولوشن قرار نمی گیرد اما به صورت عرفی در بحث رزولوشن در سیستم های مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است از آن برای کیفیت دوربین مورد استفاده قرار گیرد. رزولوشن VGA معمولا بیانگر مقادیر ۴۸۰*۶۴۰ است و مربوط به دوربین های شبکه با کیفیت تصویر پایین است. این کیفیت تصویر حتی از دوربین های ۷۰۰ تیوی لاینی نیز کمتر است.

رزولوشن WD1 یا H960

یک استاندارد جدیدتر برای رقابت با دوربین های مداربسته شبکه است. WD1 بالاترین رزولوشن تصویر در دوربین های مدار بسته آنالوگ است.

PAL: 576*960, 25F/S

NTSC: 480*960, 30F/S

رزولوشن ۱ مگا پیکسل ( ۷۲۰P )

High Definition  و یا به اختصار HD به معنی کیفیت بالا می باشد. رزولوشن ۷۲۰*۱۲۸۰ پیکسل را HD و یا ۷۲۰P  می نامند. این رزولوشن تقریبا برابر با ۱ مگاپیکسل است. رزولوشن ۱ مگاپیکسل کم ترین رزولوشنی است که یک دوربین تحت شبکه (IP) می تواند داشته باشد.

۱۲۸۰*۷۲۰  یک مگاپیکسل

رزولوشن ۲ مگا پیکسل( ۱۰۸۰P )

هر نوع دوربینی که دارای رزولوشنی بیش از یک میلیون پیکسل باشد، یک دوربین مگاپیکسل محسوب می گردد. Full HD بیانگر رزولوشن ۱۰۸۰x۱۹۲۰ پیکسل می باشد و از نظر مگاپیکسلی نیز معادل با ۲ مگاپیکسل است.

۱۹۲۰*۱۰۸۰  دو مگاپیکسل

رزولوشن ۳ مگا پیکسل

رزولوشن سه مگا پیکسل برابر با ۲۰۴۸*۱۵۳۶ پیکسل می باشد. دوربین هایی با رزولوشن ۳ مگاپیکسل می توانند تصاویر با کیفیت بسیار مناسب به نمایش بگذارند. همچنین امکان مشاهده جزئیات دقیق در زوم های بالا در تصاویر نیز میسر است.

۲۰۴۸*۱۵۳۶ سه مگاپیکسل

رزولوشن ۵ مگا پیکسل

رزولوشن پنج مگا پیکسل برابر با ۲۵۳۶*۱۹۲۰ پیکسل است. دوربین هایی با رزولوشن ۵ مگاپیکسل می توانند تصاویر با کیفیت بسیار بالایی به نمایش بگذارند. همانطور که در مبحث تعداد فریم در دوربین نیز گفته شد، زمانی که رزولوشن تصویر افزایش می یابد، دوربین به زمان بیشتری برای تجزیه و تحلیل تصویر نیاز دارد. به همین دلیل گاهی به علت محدودیت قدرت پردازش در دوربین با افزایش رزولوشن مجبور می شوند تعداد فریم ها را کاهش دهند. این قضیه منجر به افزایش قیمت دوربین مداربسته می گردد.

۲۵۳۶*۱۹۲۰ پنج مگاپیکسل

رزولوشن ۴K یا هشت مگا پیکسل

رزولوشن  4K برابر با ۳۸۴۰*۲۱۶۰ پیکسل می باشد. کیفیت تصویر ۴K در واقع برابر با ۸ مگاپیکسل است. برای مشاهده تصاویر با رزولوشن ۴K می بایست هم دستگاه ضبط و هم نمایشگرهای مورد استفاده نیز ۴K باشند.

۳۸۴۰*۲۱۶۰ هشت مگاپیکسل

چه رزولوشنی برای سیستم مداربسته مناسب است؟

هرچه تفکیک پذیری یا رزولوشن تصویر بالاتر باشد کیفیت تصویر هم بهتر است اما با این حال این مورد، مسائل دیگری را نیز در پی خواهد داشت که مهم ترین آن بالا رفتن هزینه سیستم شما خواهد بود. برای انتخاب صحیح بهتر است با توجه به کاربری و نیاز امنیتی و نظارتی خود اقدام به خرید سیستم مداربسته کنید.

درباره نویسنده

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه برای این نوشته بسته می باشد.