نکاتی در مورد دوربین مدار بسته خودرو که نمی دانید

دوربین مدار بسته مخصوص خودرو

نکاتی در مورد دوربین مدار بسته خودرو که نمی دانید !

تقریبا همه خانواده ها امروزه روز خودرو شخصی دارند ، افراد بسیاری از کار های روز مره خود را با این خودرو ها انجام می دهند . قیمت این اتومبیل ها گران بوده و جزئی از سرمایه خانواده ها به حساب می آید از این رو باید برای حفظ امنیت آنها و جلوگیری از به سرقت رفتن آنها اقداماتی انجام شود . ماموریت اصلی دوربین مدار بسته نظارت بر حفظ امنیت و پیشگیری از وقوع سرقت است. علاوه بر ساختمان ها در خودرو ها نیز می توان از این دوربین ها استفاده کرد .

تجهیزات دوربین مدار بسته را علاوه بر خودرو های شخصی می توان روی خودرو های عمومی و سنگین مانند اتوبوس ها ، کامیون ها و وسایل نقلیه سنگین نصب کرد . یکی از کاربردی ترین موارد استفاده از این دوربین ها در خودرو ها هنگام تصادفات ناشی از رانندگی است . ماموران پلیس و بیمه می توانند با مشاهده تصاویر ضبط شده دوربین مدار بسته خودرویی هنگام تصادف ، راننده مقصر در تصادف را به سادگی شناسایی کنند . به علاوه هنگام تعقیب و گریز افراد مجرم ، افسران پلیس ، تصاویر و مدارک مهمی از چگونگی حوادث را می توانند در اختیار داشته باشند.

چند نکته جالب و کاربردی در رابطه با دوربین مدار بسته خودرو ها

استفاده از دوربین مدار بسته خودرو روز به روز در دنیا در حال افزایش است . نوعی از این دوربین ها مخصوص نصب روی داشبورد هستند که به طور عمومی به نام Dash Camera معروف هستند . ما در این قسمت می خواهیم چند سوال کلیدی در این خصوص را برای شما پاسخ دهیم ، با ما همراه باشید .

  • از دوربین مدار بسته خودرو بیشتر در چه کشور هایی استفاده می شود ؟

یکی از کشور هایی که دوربین مدار بسته مخصوص خودرو به طور ویژه در آن مورد توجه قرار گرفته است ، روسیه است . در انگلستان از سال ۲۰۱۵ استفاده از دوربین ، افزایش چشمگیری پیدا کرده است به طوری که نرخ رشد استفاده از سیستم دوربین مدار بسته خودرویی در صدر رشد لوازم الکترونیکی قرار گرفته است . در چین و کره و تایوان هم استفاده از این نوع دوربین ها محبوبیت بسیار زیادی کسب کرده است . در شبکه های اجتماعی هزاران فیلم از تصادف های ناگهانی خودرو ها ، سقوط هواپیما و بلایای طبیعی مانند سونامی ، سیل و زلزله به چشم می خورد که درصد بسیار زیادی از آنها توسط دوربین مدار بسته خودرویی تصویر برداری شده است .

  • دوربین مدار بسته ویژه خودرو را بر روی چه خودرو هایی می توان استفاده کرد ؟

بر روی همه خودرو ها می توان از دوربین خودرو استفاده کرد . این موضوع به خصوص برای افرادی که جای پارک ثابتی ندارند و مجبورند خودرو خود را در هر مکانی پارک کنند بسیار حیاتی است. چرا که آنها می توانند همواره تصویر خودرو خود را بر روی تلفن همراه خود مشاهده کنند . البته بدیهی است که برای شناسایی افراد ، این دوربین ها باید از کیفیت قابل قبولی برخوردار باشند .

  • کیفیت تصویر دوربین مدار بسته خودرو ها چقدر است ؟

دوربین مخصوص اتومبیل با کیفیت های مختلفی در بازار وجود دارد، دوربین خودرو HD ، Full HD و حتی کیفیت های بالاتر می تواند تصاویر با کیفیت بالا را برای شما فیلمبرداری کنند. به خاطر داشته باشید که چنانچه می خواهید از تصویر ضبط شده دوربین خودرو برای استفاده در اداره پلیس یا اداره بیمه استفاده کنید ، حتما باید رزلوشن این دوربین ها ، HD باشد یعنی ۷۲۰P  یا ۱۰۸۰P

  • آیا نصب دوربین مدار بسته در خودرو می تواند از سرقت آن جلوگیری کند ؟

دوربین مدار بسته درون خودرو به گونه ای نصب می شود که در نگاه نخست نمی توان آن را مشاهده کرد. از این رو نمی توان امیدوار بود که این دوربین ها از سرقت خودرو جلوگیری کند. سارقان همواره به دوربین مدار بسته نصب شده در اماکن و ساختمان ها توجه ویژه می کنند اما معمولا هیچ توجهی به دوربین خودرو ندارند و این مهم را می توان به عنوان یکی از مزایای این دوربین ها در شناسایی و تشخیص چهره سارقان و افراد خرابکار معرفی کرد .

  • آیا می توان از تصویر ضبط شده دوربین مدار بسته خودرو در اداره بیمه به عنوان مدرک استفاده کرد ؟

بله ، تصویر ضبط شده دوربین خودرو ( Dash Camera ) را می توان به عنوان مدرک در اداره بیمه ارائه کرد. برخی مواقع نمی توان چهره فرد خرابکار را شناسایی کرد اما تصویر این دوربین ها می تواند به افسران پلیس در شناسایی مجرمین کمک کند.

  • آیا می توان از دوربین مدار بسته خودرو در هوای بسیار گرم یا خیلی سرد استفاده کرد ؟

بله. دوربین خودرو مانند بقیه دوربین های مدار بسته به گونه ای طراحی شده است که می تواند در شرایط دمایی متفاوت به خوبی کار کند. اکثر دوربین ها در دمای منفی ۲۰ درجه تا مثبت ۶۰ درجه سانتیگراد به خوبی کار می کنند و این با شرایط آب و هوایی کشورمان کاملا سازگار است .

  • آیا می توان از دوربین مدار بسته خودرو در طول شب نیز استفاده کرد ؟

معمولا دوربین های خودرویی امکان تصویر برداری در شب را ندارند چون برای تصویر برداری در شب نیاز به LED مادون قرمز می باشد ، تقریبا هیچکدام از دوربین های خودرویی موجود در بازار دارای قابلیت دید در شب نیستند . برخی از دوربین ها حساسیت نور بالاتری دارند و می توانند در نور کمتر تصویر برداری کنند .

. استفاده از این نوع دوربین ها می تواند در کشور ما مزایای زیادی داشته باشد. امیدواریم با برنامه ریزی میان مدت یا طولانی مدت ، فرهنگ استفاده از این دوربین واجب هر چه زودتر مورد توجه قرار گیرد.