طراحی سیستم امنیتی ایده آل برای مرکز خرید ها و مال ها

یکی از مشکلاتی که امروزه روز ، مشتریان و حتی فروشندگان دوربین مدار بسته با آن روبرو هستند ، یکپارچه کردن سیستم های امنیتی با یکدیگر است ، فنگ کای مدیر طراحی راهکار های هایک ویژن اعتقاد دارد که یک مانع بزرگ برای تجهیز مراکز بزرگ ، یکپارچه کردن سیستم امنیتی این مراکز است. تعداد زیادی دوربین آنالوگ با برند های مختلف که از قبل در این مراکز نصب شده اند باید با سیستم های مدار بسته IP یکپارچه شوند و این یک چالش بزرگ است .

یک نقش اصلی نمایندگان فروش و پرسنل نصب سیستم مدار بسته ، آموزش دادن مشتریان و استفاده کنندگان این سیستم ها جهت استفاده مدیریت متمرکز سیستم امنیتی یکپارچه است . استفاده از یک سیستم واحد جهت مدیریت تصاویر همه دوربین ها در یک مجموعه می تواند سطح امنیتی و مقابله با نفوذ به سیستم را به میزان قابل توجهی اصلاح کند .

بزرگترین چالش در ارائه راهکار دوربین مدار بسته برای مراکز خرید بزرگ ، چالش طراحی سیستم امنیتی با در نظر گرفتن معماری متفاوت این مراکز است. بیشتر مراکز خرید یا مال ها به گونه ای طراحی شده اند که طراحی داخلی آنها مانند یک قصر با شکوه است و صاحبان آنها نمی خواهند نصب دوربین مدار بسته ، زیبایی های این مراکز را دچار خدشه کند. از این رو مشاوران و طراحان سیستم های امنیتی باید یک سیستم امنیتی مناسب با رعایت اصول طراحی داخلی مال های بزرگ طراحی و ارائه کنند .

بزرگترین چالش را متقاعد کردن مراکز خرید به تغییر سیستم مدار بسته از آنالوگ به دیجیتال عنوان کرد. استفاده از یک سیستم مدار بسته IP یکپارچه که در آن کاربر قادر است به راحتی تمامی زوایا را تحت نظر داشته باشد و آلارم های مختلف را مدیریت کند بسیار مهم و حیاتی است. امروزه محصولات مدار بسته آنالوگ تقریبا دیگر تولید نمی شوند از این رو باید زمینه برای گذار هر چه سریعتر از سیستم مدار بسته آنالوگ به سیستم IP فراهم شود . به علاوه مشاهده تصاویر از راه دور و امکان اضافه کردن تجهیزات جانبی به سیستم مدار بسته ( مانند سیستم اعلام حریق و اعلام سرقت و کنترل تردد و … ) برای مراکز خرید بزرگ می تواند در سیستم های تحت شبکه در دسترس مشتریان قرار بگیرد .

چالش بزرگ در ارائه راهکار امنیتی مال ها را عدم دانش کافی مدیران امنیتی مراکز خرید دانست. او معتقد است بسیاری از مدیران امنیتی نمی دانند از سیستم مدار بسته چه می خواهند و این سیستم چه کاری را می تواند برای آنها انجام دهد. راه حل این چالش ، آموزش این مدیران و اطلاع رسانی به آنها می باشد تا با افزایش سطح آگاهی ، این افراد بتوانند سیستم امنیتی مناسب مراکز خرید را انتخاب نمایند.

 

طراحی سیستم امنیتی ایده آل برای مال ها و مراکز خرید بزرگ

یکپارچه کردن سیستم های نظارت تصویری با سیستم های کنترل تردد ( Access Control ) اولین گام در یک سیستم امنیتی ایده آل برای مراکز تجاری و مال ها به حساب می آید ، میک درومونت با بیان این نکته ادامه داد ، مراکز خرید بزرگ باید حتما برای انتخاب یک سیستم امنیتی ایده آل ، از یک مشاور دوربین مدار بسته آگاه و خبره استفاده کنند ، مشاوری که بتواند تمامی الزامات و نیاز های مدیران امنیتی این مراکز را به مشخصات فنی تبدیل کند. طراحی سیستم امنیتی برای مراکز خرید بزرگ ، یک کار پیچیده است ، هر مرکز خریدی می تواند سیستم امنیتی منحصر به فرد خود را داشته باشد . طراح سیستم امنیتی باید تمامی قسمت های مال را به پاهای خود طی کرده و نقشه ی آن را ترسیم کند و با توجه به نیاز مدیران در هر نقطه ، سیستم امنیتی مناسب آن را طراحی کرده و پیشنهاد دهد.

برای یک سیستم امنیتی ایده آل مرکز خرید باید از دوربین مدار بسته با کیفیت و وضوح بالا استفاده کنیم تا تمامی زوایا را با شفافیت بالایی در اختیار داشته باشیم. در کنار آن باید از یک نرم افزار VMS سطح بالا برای تجزیه و تحلیل تصاویر این دوربین ها استفاده کنیم ، سیستمی که بتواند در صورت بروز هر مشکلی هشدارهای فوری را به چند نقطه ارسال کند .

مشتریان باید بیشتر توجه خود را به اتاق کنترل و سیستم ضبط تصاویر جلب کنند ، استفاده از فناوری های هوشمندی مانند هوش مصنوعی می تواند یک ابزار فوق العاده برای ارزیابی تصاویر و تشخیص خطر باشند هر چند در نهایت باید این تصاویر توسط یک عامل انسانی مجددا کنترل شود چرا که امنیت جانی و مالی مشتریان مراکز خرید از درجه اهمیت بالایی برای مدیران امنیتی برخوردار است ، هر مرکز خرید تجاری نیاز های امنیتی متفاوتی دارد که این مهم اهمیت استفاده از یک مشاور با تجربه را بیش از پیش نمایان می کند.

یک سیستم امنیتی مناسب در مرکز خرید می تواند تجربه خرید و بازدید مثبتی را به مشتریان آن مال القا کند و سطح رضایتمندی آنها را افزایش دهد ، به عنوان مثال استفاده از یک سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ می تواند به هر مشتری محل دقیق پارک خودروی خودش را نشان دهد و القای این حس خوشایند می تواند رضایت مشتریان را افزایش دهد . امروزه همه به دنبال استفاده از تکنولوژی برای راحت تر کردن کارها هستند ، انسان در حال استفاده از روبات ها و هواپیماهای بدون سرنشین است تا کارهایش را ساده تر و راحت تر انجام دهد از این رو یک سیستم مدار بسته خوب برای مراکز خرید باید به مواردی شبیه به این توجه ویژه داشته باشد.

تضمین امنیت جامع

با افزایش میزان نگرانی های امنیتی در سراسر جهان ، امروز دیگر سیستم مدار بسته و راهکار های امنیتی تنها برای نظارت بر افراد سارق و شرور استفاده نمی شود. مراکز تجاری ، مال ها و مراکز خرید بزرگ به طور فزاینده ای در حال افزایش هستند از این رو راهکار های امنیتی نیز باید با همان سرعت رشد کنند .

راه حل های امنیتی مراکز خرید شامل استفاده یکپارچه از سیستم دوربین مدار بسته ، سیستم اعلام حریق ، سیستم اعلام سرقت ، سیستم کنترل دسترسی و … می تواند امنیت این مراکز را به نحو مطلوب ضمانت کند. استفاده از راه حل های جدید و نوآورانه تر می تواند سطح نگرانی ها را به حداقل برساند بهرحال همواره ترکیبی از فناوری های مناسب و راهکار های قدیمی و مقرون به صرفه می تواند یک راهکار منطقی امنیتی را برای مراکز خرید بزرگ ارائه کند.

منبع :iran security