دلایل و راهکارهای برطرف کردن ایراد مه گرفتگی در دوربین های دام

بر اساس تجربه کارشناسان دپارتمان فنی و پشتیبانی  از جمله عمده دلایلی که باعث این اتفاق  می شود میتوان موارد زیر را نام برد:

  • قطع اتصال بین حلقه فومی ( واشر ) و پوشش دام.
  • موانع نزدیک به دوربین دام که نور IR را برگشت می دهند.
  • گرد و غبار، رطوبت، مه و یا روکش پلاستیکی دام

مشکل اتصال واشر :

رایج ترین مسبب ایجاد هاله نور در تصویر دامها مربوط به اتصال مابین حلقه ی واشر فومی و حباب شیشه ای است و در این حالت واشر به خوبی دور حباب شیشیه ای قرار نگرفته است. در نتیجه اختلال در تصویر به صورت هاله ای سفید رنگ مشاهده می شود.

برای به حداقل رساندن انعکاس نور IR اطمینان حاصل کنید که حباب شیشه ای به خوبی روی حلقه فومی سوار شده باشد. دقت کنید یکی از علائم اتصال کامل بین حباب و حلقه، فشردگیِ حدودی حلقه است.

 مشکل اجسام و موانع نزدیک :

اجسام و موانع نزدیک از دیگر دلایل مه آلود شدن تصاویر دید در شبِ دام هاست. یک تکه مقوای کوچک درفاصله 10 سانتی متری از کناره دوربین با اینکه در تصویر قابل روئیت نیست می تواند روی وضوح تصویر موثر باشد. تکه ی کاغذی خارج از میدان دید دوربین است با این حال انعکا س IR بسیار آزار دهنده است.

برای پیشگیری از وقوع این مشکل:

  • از نصب دوربین درگوشه های تنگ با زوایای بسته بپرهیزید.
  • از کیس های وال مونت ( دیواری ) برای ایجاد فاصله نسبت به دیوار و سطوح استفاده کنید.
  • سعی کنید تا حد امکان میدان دید دوربین را با فاصله از دیوارهای مجاور انتخاب کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که خزه، پیچک یا لانه حشرات درنزدیکی محل نصب دوربین در کیفیت تصویر مداخله نکند.
  • برگ گیاهان بشدت صیقلی و انعکاس دهنده اند.

گرد و غبار، رطوبت و مه گرفتگی درپوش شیشه ای ( حباب)

غبار و رطوبت محیط نصب دوربین هم میتواند باعث اختلاط IR و تصاویر دید در شب ضعیف شود سعی کنید هنگام نصب حباب دام را لمس نکنید تا لایه محافظ روی شیشه دام در بهترین شرایط باقی بماند.لمس درپوش دام باعث ایجاد لکه های روغنی روی آن می شود که در نهایت به تصویری تار منجر می شود.این به احتمال زیاد در روشنایی روز تاثیری بر کیفیت تصویر نخواهد داشت ولی در کیفیت تصویر دید در شب مطمئناً تاثیرگذار خواهد بود. همیشه بعد از نصب دوربین دام آن را با یک پارچه نرم تمیز کنید. دامها عموما در معرض گرد و غبار، لکه ها و قطرات مایعات هستند بنابر این به منظور برخورداری از تصویری با کیفیت در طول روز تمیزکاری روزانه دامها در بازه های زمانی معین احتیاج است. علاوه بر این موارد محکم کردن پیچ ها برای حصول اطمینان ازعدم نفوذ گرد و غبار به داخل دوربین هم می تواند یاری دهنده باشد.برای اقلیم های مرطوب می توانید برای خشک ماندن محیط داخلی دوربین از بسته های کوچک رطوبت گیر استفاده کنید. در صورت استفاده از این بسته ها نیاز به تعویض سالیانه آنها خواهید داشت.