اصطلاح Min. Illumination چیست ؟

اصطلاح Min. Illumination در دوربین مداربسته بیان کننده،  حداقل نور مور نیاز  برای تشکیل تصویر است. به عبارت دیگر Min. Illumination ، حساسیت حسگر یا سنسور تصویر را نسبت به نور نشان می دهد. بنابراین دوربین ها هرچه نور کمتری برای تصویر نیاز داشته باشند نشان می دهد که حساسیت چیپ تصویر بالاتری دارند.

 

حساسیت به نور خوب است یا بد؟

حساسیت به نور دوربین یکی از مشخصه های مفید و مهم دوربین های مداربسته است. برخلاف انسانها که حساس بودن چشم به نور نشان می دهد چشم ضعیف شده و نیاز به درمان دارد؛ در دوربین ها هر چه قدر حساسیت به نور بیشتر باشد یعنی عملکرد دوربین مداربسته بهتر است.

این موضوع به این معناست؛ هر چه دوربین به نور کمتری برای تشکیل تصویر نیاز داشته باشد یعنی حساسیت چیپ تصویر آن نسبت به نور بیشتر است.

واحد اندازگیری حداقل نور مورد نیاز دوربین مداربسته چیست؟

میزان شدت روشنایی یک محیط را با واحد لوکس (LUX = Lumens Per Square Metre) نشان می دهند. یک لوکس شدت روشنایی را در فاصله یک متری در یک اتاق تاریک را نشان می دهد. این واحد در محاسبات روشنایی بسیار پرکاربرد است. پس برای نشان دادن میزان نور مورد نیاز دوربین مداربسته نیز از همین واحد استفاده می شود.

 

دستگاه های سنجش لوکس محیط به سادگی در دسترس هستند و شما می توانید از طریق این دستگاه ها نور محیطی را که می خواهید دوربین را در آن نصب کنید اندازگیری کنید.

لوکس یک دوربین بهتر است چقدر باشد؟

بدیهی است، هر چقدر شدت نور بیشتر باشد دوربین مدار بسته نیز تصاویر با کیفیت تر و شفاف تری ضبط می کند. اما هنگامی که شدت نور کمتر می شود (به خصوص در ساعات پایانی روز)، کیفیت تصاویر هم دچار تغییر می شوند تا جایی که از یک شدت نور خاصی به بعد تصاویر دوربین دیگر از حالت رنگی خارج شده و به سیاه و سفید تبدیل می شوند.

حال در جواب سوال اینکه لوکس یک دوربین چقدر باشد بهتر است؟ باید گفت، هر چقدر نور مورد نیاز یک دوربین کمتر باشد، آن دوربین بهتر است، اما حساسیت دوربین های معمولی امروزی در حد 0.1 لوکس است (0.1 لوکس یعنی تقریبا نور یک شمع در یک اتاق 12 متری). البته این نور حداقل نور مورد نیاز دوربین است.

همه دوربین ها برای تشکیل یک تصویر قابل قبول حداقل به صد برابر این نور نیاز دارند، پس برای دوربینی که حداقل نور مورد نیازش 0.1 لوکس است شما حداقل باید 10 لوکس نور در محیط ایجاد کنید. دوربین های تخصصی تر با حداقل نور 0.001 لوکس یا کمتر نیز تولید می شوند.

میزان لوکس محیط مختلف برای نصب دوربین مداربسته

فضای داخل:

فضای داخل انبارها معمولا بین ۲۰ تا ۷۵ لوکس نوری.

راه های خروج اضطراری بین ۳۰ تا ۷۵ لوکس نوری.

راهروها معمولا  بین ۷۵ تا ۲۰۰ لوکس نوری.

ادارات تقریبا بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ لوکس نوری.

فروشگاه ها بین ۷۵ تا ۳۰۰ لوکس نوری.

بانک ها نیز بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ لوکس نوری.

فضای بیرونی:

در هوای آفتابی بین ۱۰٫۰۰۰ تا ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ لوکس نوری.

هوای ابری بین ۱۰۰ تا ۱۰٫۰۰۰ لوکس نوری.

هوای نیمه ابری (اول صبح) بین ۱ تا ۱۰ لوکس نوری.

زمانی که ماه کامل است بین ۰٫۱ تا ۱ لوکس نوری.

و هنگام، ماه ناقص بین ۰٫۰۱ تا ۰٫۱ لوکس نوری.

پس چطور است که بعضی دوربین ها در محیط کاملا تاریک هم فیلم می گیرند؟

دوربین هایی که قادرند در شب یا محیط های کاملا تاریک به خوبی کار کنند، دارای قابلیت دید در شب یا همان هستند. در واقع این دوربین ها از طریق، LED مادون قرمز نور مورد نیاز دوربین برای ضبط تصویر در شب را فراهم می کند. اما چون شما نمی توانید این نور را ببنید، محیط را تاریک فرض می کنید.

 

تکنولوژی Low Light یا Star Light به شما چه کمکی می کند؟

این تکنولوژی در دوربین های امنیتی که از این فناوری برخوردار هستند امکان نظارت بی نظیر در شب را در شرایط بسیار کم نور فراهم کرده است و از دوربین های دید در شب مشابه که از این فناوری استفاده نمی کنند بسیار بهتر است.

با استفاده از این فناوری ، دوربین های نظارتی قادر به ضبط تصاویر شفاف و با وضوح بالا در مناطقی هستند که نور کمی وجود دارد یا بدون نور هستند تا به ما کمک کنند تا تصویر بهتری در شب از مکان مورد نظر داشته باشیم.

در این تکنولوژی سنسورهای ویژه ای طراحی شده اند که می توانند کیفیت کلی دید در شب را در شرایط نور کم بهبود بخشند. میزان نور در یک منطقه معین با واحد لوکس اندازه گیری می شود.به طور معمول ، هنگامی که نورپردازی در یک منطقه زیر بیست لوکس است ، چشم انسان در شناسایی جزئیات مشکل دارد. این دوربین ها قادر به ارائه تصاویر شفاف و با وضوح بالا در حتی محیط هایی با صفر لوکس می باشند. شما می توانید دوربین مداربسته با تکنولوژی Low Light یا Starlight را به صورت دستی از دید سیاه و سفید به دید در شب رنگی تغییر دهید. که با استفاده از نور طبیعی موجود بدون نیاز به روشن بودن چراغ IR نیز می تواندنسبت به رقبا بهترین باشند.